
Foto: Sergej Dreschler/NL
Cijene hrane blago su pale u prosincu, uz znatno jeftiniji šećer i stabilne cijene žitarica, izvijestila je u petak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO.
FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u prosincu u prosjeku 127,0 bodova i bio je niži za 0,5 posto nego u studenom, izračunao je FAO.
U odnosu na prosinac 2023. godine cijene hrane bile su više za 6,7 posto.
U cijeloj 2024. godini košarica osnovnih prehrambenih proizvoda bila je jeftinija za 2,1 posto, uz znatno niže cijene žitarica i šećera koje su prevagnule nad poskupljenjem biljnih ulja, mlijeka i mliječnih proizvoda i mesa.
Najviše je u prosincu pojeftinio šećer, za 5,1 posto u odnosu na studeni, zahvaljujući poboljšanim prognozama uroda u vodećim proizvođačima. U odnosu na prosinac prethodne godine cijene su mu bile niže za 10,6 posto.
Zamjetno su u zadnjem prošlogodišnjem mjesecu pojeftinili i mlijeko i mliječni proizvodi, za 0,7 posto u odnosu na studeni. Cijene su im se smanjile prvi puta od travnja pod pritiskom pojeftinjenja maslaca u uvjetima prigušene potražnje i nagomilanih zaliha.
U odnosu na prosinac 2023. cijene mlijeka i mliječnih proizvoda bile su pak više za 17 posto, a u cijeloj 2024. uvećane su u prosjeku za 4,7 posto.
Cijene žitarica zadržale su se u prosincu na razini prethodnog mjeseca. U odnosu na prosinac 2023. bile su pak niže za 9,3 posto.
Izvozne cijene pšenice bile su u prosincu stabilne, odražavajući ravnotežu između prigušene potražnje i poboljšane ponude u Argentini i Australiji i slabih uvjeta za urod ozime pšenice u Rusiji.
Kukuruz je pak neznatno poskupio zahvaljujući blago poboljšanom američkom izvozu, uz smanjenu ponudu, i snažnoj potražnji za ukrajinskim izvozom.
U cijeloj prošloj godini cijene žitarica bile su u prosjeku niže za 13,3 posto nego u 2023. Smanjile su se tako drugu godinu zaredom, nakon rekordne razine u 2022., napominju u FAO-u.
Biljna ulja pojeftinila su u prosincu za 0,5 posto u odnosu na studeni. U odnosu na kraj 2023. bila su pak skuplja za 33,5 posto. U cijeloj 2024. cijene su im bile u prosjeku za 9,4 posto više nego u 2023. zbog smanjene ponude, tumače u FAO-u.
Meso je na kraju prošle godine bilo iznimka mjesečnim rastom cijena, za skromnih 0,4 posto. Na godišnjoj razini cijene su mu porasle za 7,1 posto.
najnovije
najčitanije
Svijet
Šahid Radžai
Četvero mrtvih i 500 ranjenih u eksploziji u luci na jugu Irana
Županija
JAČANJE MALOG GOSPODARSTVA
25 mikropoduzetnika ostvarilo pravo na županijsku potporu
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Nakon sastanka sa Zelenskijem Trump prijeti Rusiji sankcijama
Kultura
S DOZOM HUMORA
Jakov Vučić predstavio ciklus “Smućeno jedno more”
Hrvatska
"Svrstao se na stranu zla"
Skandalozna naslovnica desničarskog tjednika: “Zbogom Papi. Nije vrijedan nijedne hrvatske suze”
INFOteka turizma
Okusi otoka
Dvojica braće iz Kali – Nino i Lari – prigrlili su stoku, masline i more: ‘OPG Lungić nudi samo prvoklasno…’
Crna Kronika
pronađena dva tijela
TRAGEDIJA U LEPURIMA Vatrenim oružje ubio ženu, a zatim i sebe
Crna Kronika
TRAGEDIJA U LEPURIMA
[FOTO] Ovo je kuća u kojoj se dogodilo ubojstvo i samoubojstvo. Doznajemo detalje
Zadar
Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Zadra
ERLIĆ: Idemo u punu profesionalizaciju gradske uprave i firmi, natječaje će nadgledati i vanjske kontrole!
INFOteka turizma
SALI