Petak, 6. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

LJETNE TRANSAKCIJE

Strani turisti zamijenili gotovo 14 milijuna kuna

Autor: Alenka Juričić Bukarica

12.08.2023. 13:14
Strani turisti zamijenili gotovo 14 milijuna kuna

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL



Špica turističke sezone tradicionalno je u Hrvatskoj bila vrijeme »slijevanja« eura i trljanja ruku mjenjačnica i banki koje su eure konvertirale u kune. Pogotovo su sretni bili u mjenjačnicama uz granične prijelaze gdje je tečaj uvijek bio najnepovoljniji, ali, eto, »na ruku« su pa su se svojevremeno prilično »namnožile«. S vremenom se i njihov broj drastično smanjio, čisto radi trendova i navika putnika, no ova je godina što se konverzije tiče označila veliku prekretnicu s obzirom na to da je od početka godine Hrvatska i dio eurozone. Nema više kuna, nema više graničnih prijelaza prema zapadnim susjedima, dakle sasvim novi moment i za većinu inozemnih turista koji dolaze u Hrvatsku, jer gro turističkog prometa ostvarujemo upravo s emitivnih tržišta eurozone.


Ipak, jasno je da je i kod turista od lani ostala koja zaboravljena kuna, pa se tako čuje da, nakon što su domaći pohitali mijenjati svoju ušteđevinu krajem prošle i početkom ove godine, sada te zaostale kune žure promijeniti i stranci na odmoru u našoj zemlji. Provjerili smo stoga u velikim bankama u Hrvatskoj koliko se u srpnju i dosadašnjem dijelu kolovoza bilježi zamjena kuna u eure. Računajući, jasno, da se sada već uglavnom radi o strancima s obzirom na to da su Hrvati kune odavno izvukli iz čarapa i konvertirali.


Najviše u PGŽ-u


Zanimljivo, jedino u Erste banci bilježe rast konverzija kuna u eure.




– Erste banka je od početka srpnja do 8. kolovoza u svojim poslovnicama zabilježila trend rasta broja transakcija otkupa kuna u gotovini od oko 20 posto u odnosu na mjesece prije ljetne sezone otkupivši ukupno oko 13,7 milijuna kuna, što predstavlja pad u odnosu na prethodne mjesece. Također, važno je napomenuti da je broj takvih transakcija u posljednja dva mjeseca ipak značajno manji u usporedbi s početkom godine, odgovorili su u Erste banci. Konkretno, kažu da doista pojedine poslovnice u turističkim mjestima kao što su Rovinj, Rab, Krk, Trogir, Mali Lošinj, Crikvenica, Novigrad, Novalja, Biograd, Novi Vinodolski, Baška i Malinska bilježe veći broj ovakvih transakcija u odnosu na ožujak i travanj, ali i u odnosu na ostale poslovnice u mreži Erste banke.


– Gledajući po županijama, veći broj transakcija otkupa kuna u gotovini bilježe prvenstveno Primorsko-goranska i Istarska županija, a potom i poslovnice u dalmatinskim županijama, pojasnili su u Erste banci.


U drugim bankama nisu uočili takav trend. U Privrednoj banci kazali su da nije došlo do povećanja trenda niti su zabilježene regionalne oscilacije, istaknuvši da je trend zamjene kuna značajno opao u odnosu na početak godine. U Zagrebačkoj banci također nisu imali povećanja zamjene kuna, kao ni u OTP banci, a i u HPB-u su naveli da su najveći porast konverzija imali početkom godine, odnosno neposredno nakon uvođenja eura kao nacionalne valute, nakon čega se broj takvih transakcija postepeno smanjuje.


– Sukladno tome, značajan porast zamjene kuna ne bilježimo ni u drugom kvartalu ni početkom trećeg kvartala, kazali su u HPB-u.


Rok za zamjenu


Podsjećajući na to dokad se kune mogu mijenjati, u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) kazali su da banke, Financijska agencija (Fina) i HP-Hrvatska pošta d.d. svim potrošačima u roku od 12 mjeseci od uvođenja eura, tj. od 1. siječnja 2023. do 31. prosinca 2023. mijenjaju gotov novac kune za gotov novac eura po fiksnom konverzijskom tečaju (1 euro = 7,53450 kn). U tom se razdoblju u jednoj transakciji može zamijeniti najviše 100 novčanica i 100 kovanica kuna bez naknade. Poslovne banke su donijele odluku da pri zamjeni kunske gotovine u eursku gotovinu neće naplaćivati naknadu ako se mijenja više od 100 novčanica i 100 kovanica kune u jednoj transakciji, odnosno zamjena će se moći izvršiti bez naknade za neograničen broj komada.


– Nakon što istekne prvih 12 mjeseci od 1. siječnja 2024. banke, Fina i Hrvatska pošta d.d. prestaju pružati uslugu zamjene valute, a novčanice i kovanice kuna moći će se zamijeniti samo u Hrvatskoj narodnoj banci, i to također bez naknade. Hrvatska narodna banka će trajno mijenjati novčanice kuna, dok će se kovanice moći zamijeniti u roku od 3 godine od dana uvođenja eura, odnosno do 31. prosinca 2025., podsjetili su u HNB-u.