Foto: A. MAKSIMOVIĆ
Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske (SDLSN RH) Iva Šušković u ponedjeljak je u Rijeci istaknula da se štrajk u sudovima i državnim odvjetništvima nastavlja i da sindikat ne odustaje od svojih zahtjeva.
Sindikat je pokrenuo štrajk 5. lipnja radi zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih interesa svojih članova – državnih službenika i namještenika zaposlenih u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu. Osnovni zahtjev SDLSN je povećanje plaća od 400 eura neto, ali i reguliranje kolektivnog pregovaranja za zaposlene u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu.
Šušković je na konferenciji za novinare pred Županijskim i Općinskim sudom u Rijeci navela da se štrajk pokušao proglasiti nezakonitim te da se pokušala donijeti privremena zabrana.
U postupku mirenja poslodavac nije predstavio popis poslova koji se ne smiju prekidati, pa je sindikat sa svojim povjerenicima i u dogovoru s čelnicima tijela, obavio i taj posao, rekla je i naglasila da su službenici i namještenici u sudovima i državnim odvjetništvima savjesno i odgovorno obavljali te poslove tijekom protekla dva tjedna.
U štrajku sudjeluje oko 5 000 ljudi, kao i prvog tjedna, rekla je. Prinuđeni smo na to, dodala je, jer tri protekle godine pokušaji upozoravanja na stanje putem peticija i prosvjeda nisu donijeli rezultate.

Oprema na sudovima je zastarjela
Šušković je navela da redovito na terenu obilaze članove i povjerenike i daju im podršku. Ocijenili smo da Vladino predloženo povećanje plaća cijeloj državnoj službi za 60 do 100 eura nije dostatno za rješavanje materijalnog piranja zaposlenih u sudovima i državnom odvjetništvu, istaknula je.
Dodala je da očekuju sastanak s ministrom pravosuđa i uprave danas poslijepodne, te kroz razgovor s njim neko rješenje, u uvjerenju da je i Vladi u interesu zbog građana i onih koji rade u sudovima i DO da se štrajk što prije završi.
Šušković je istaknula da su povećanja plaća bitna, ne samo za one sa srednjom i višom stručnom spremom u sudovima i DO, nego i za rukovoditelje, jer je, dodala je, jednako teško zadržati visokokvalificirane i obrazovane ljude.
Sindikalna povjerenica SDLSN RH u Općinskom sudu u Rijeci Barbara Beni naglasila je da samo traže jednakost za sve državne službenike i namještenike, a da nadležni ministar provodi reformu “jednaki među jednakijima”. Mi, kao nereprezentativni sindikat možemo biti primjer ostalima kako se izboriti za svoja prava, rekla je.
Članovi sindikata požalili su se novinarima i na loše materijalno- tehničko stanje u sudovima i DO. Oprema je dotrajala i zastarjela, ljudi odlaze, a ne natječaje za zapošljavanje se nitko ne javlja tako da je sve veći pritisak na preostale zaposlene, istaknuli su.
najnovije
najčitanije
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda