
Foto: Adam VIDAS
Bilo je djece koja su u početku pokazivala otpor, no kada su sjela na konja bila su potpuno drugačija, s vremenom bi fizički i psihički ojačala, prorijedili bi se poremećaji i svake se godine vidio uspjeh, kaže Krnčević, dodajući kako se uvijek sjeti jedne djevojke koja je teško hodala, a koja je popevši se na konja uskliknula: “Mama ja imam krila”
Terapijsko jahanje koje se pokazalo učinkovito za poboljšanje fizičkog i psihičkog stanja osoba s posebnim potrebama iniciralo je osnivanje ovakvog tipa udruga diljem Hrvatske, no ponegdje su se javile i poteškoće u funkcioniranju o kojima su u medijima svjedočile majke djece s poteškoćama u razvoju. Tvrdile su da usprkos činjenici da su tamo volontirale pa i mjesečno plaćale za “čarobno” jahanje njihove djece, ta terapija nije bila dobro organizirana jer pojedina djeca prečesto i nisu došla na red za jahanje što im je umjesto ciljanog samopuzdanja rodilo dodatno i novo razočaranje i depresivnost od čega su ih mjake i htjele skloniti penjući ih na leđa plemenitih životinja.
Sijeno na dar i besplatna terapija
S obzirom da takva jedna udruga djeluje u Zemuniku Donjem u sklopu Doma za odrasle osobe pokušali smo od ravnateljice Doma Davorke Krnčević doznati kako je organiziran program terapijskog jahanja u toj udruzi znakovitog naziva “Vihor” i postoje li kod njih problemi i pritužbe na provođenje terapije ili je doista, kako se više puta isticalo, s “Vihorom” puno lakše na teškoj životnoj stazi kojom moraju gaziti osobe s posebnim potrebama, djeca s poteškoćama u razvoju, osobe s mentalnom retardacijom te djeca i odrasli s tjelesnim invaliditetom.
Sada kada se i nakon sedam godina savršeno nadopunajvaju zemunički Dom i udruga Vihor ravnateljica Krnčević s ponosom ističe kako je to trebalo predvidjeti i krenuti s tim, tada inovativnim projektom.
– Idejni začetnik osnivanja udruge bila je Franka Krajnović koja mi je donijela materijale o terapijskom jahanju i kazala kako joj se čini da bi se to moglo provesti kod nas. Imali smo veliki neiskorišteni prostor i odlučila sam “Vihoru” dati priliku koji se nakon toga u etapama razvijao posebnom metodom. Naime, ustanova i udruga oslanjale su se jedna na drugu, članovi udruge bili su i članovi ustanove. Naš dobar primjer jačanja “Vihora” danas nastoje slijediti udruge u drugim dijelovima Hrvatske, kao što je udruga “Stančić” u Dugom Selu dok smo u pregovorima s domom u Nuštru, otkriva ravnateljica Krnčević, dodajući kako je istina da ipak mnoge udruge za terapijsko jahanje imaju velikih poteškoća u financiranju jer je održavanje i hranjenje konja skupo i cijeli projekt zahtijeva potporu lokalne zajednice i humanih pojedinaca.
Za razliku od nekih drugih zemunički “Vihor”, prema riječima ravnateljice Doma, ne plaća prostor, podmiruje tek režijske troškove vode i stuje, a istodobno su, kako kaže Krnčević, gotovo svi oko njega spremni na pomoć.
– Svake godine od seljaka i Općine dobijemo sijeno za konje, a pohvalila bih i Grad Zadar koji nas prati s 20 tisuća kuna, te Zadarsku županiju koja izdvaja 15 tisuća kuna. Isto tako od samog osnutka pomaže nam Općina Zemunik, a Grad Benkovac je financirao nabavu zaštitnih prsluka. Treba pohvaliti i lionse koji svake godine s 10 tisuća kuna financiraju održavanje jednog konja – Ronina. Terapijsko jahanje u “Vihoru” je besplatno i 45 aktivnih članova od kojih su 30 djeca, utorkom, četvrtkom i subotom mogu uživati u posebnoj terapiji jahanjem, ističe Krnčević, dodajući kako je kod svih koji su se popeli na leđa nekog od četiri “Vihorova” konja bio veoma vidljiv napredak i poboljšanje u fizičkom, psihičkom, a posebno u sociološkom smislu.
– U udruzi su članovi udruge “Svjetlo”, nekoliko ih je iz vrtića “Latica”, a ima i onih koji dolaze samoinicijativno. Terapija uključuje i rad fizioterapeuta, medicinsku sestru te voditelja terapijskog jahanja čija edukacija zahtijeva polaganje ispita u Londonu, otkriva Krnčević, pojasnivši kako “Vihoru” doista nedostaje profesionalni voditelj terapijskog jahanja za kojega će se morati netko zaposliti i naknadno educirati.
“Vihorova” djeca
Boris Januška se, kako doznajemo, profesionalno bavio jahanjem i imao je ulogu voditelja terapisjkog jahanja. I sada dolazi povremneo, no većinu poslova preuzela je Petra Bavdek koja subotom na “Dan otvorenih vrata” vodi terapijsko jahanje.
– Niti voditelju ne plaćamo i tu se radi o volontiranju, a osim Petre Bavdek još su za svaku pohvalu volonterke Marijana Đerđa i Dijana Milin. Trenutačno je naš kapacitet zapravo maksimalan jer za veći broj sati terapije ili za veći broj članova trebali bi i više volontera i konja, kaže Krnčević, istaknuvši kako u “Vihorovim” štalama imaju četiri konja i ždrijebe. To su: Armando, Beba, Iris i Ronin, a ždrijebe kobile Iris koja je stigla kao dar Županije od tadašnjeg župana Šime Prtenjače zove se, kako se tada i dogovorilo – “Oluja”.
Niti ljetna stanka u provođenju programa terapijskog jahanja ne provodi se strogo, te kada se konji zažele travnjaka, a “Vihorova” djeca vjetra u kosi, organizira se jahanje za kojega su Zadru, ali i šire mnogi zainteresirani jer im je upravo kao terapija predložena ova rehabilitacijska metoda pa su se, primjerice, članovi udruge “Svjetlo” odlično uklopili u rad s konjima, životinjama koje ih uče strpljivosti, toleranciji i pronaleze kod djece skrivene i zatrpane izvore samopouzdanja.
– Kada im dopre do svijesti da kontroliraju životinju to snažno utječe na njihovo samopouzdanje. Fizički se napredak ogleda u boljoj ravnoteži, jačanju mišića, povećanoj pokretljivosti zglobova, a postiže se i vrlo značajan učinak na psihološkom polju. Ipak, najveći učinak terapijskog jahanja evidentan je na području socijalizacije, smatra Krnčević, naglasivši da kako je dijete koje jaše sasvim drugo od onoga koje je prvi put došlo u “Vihor”.
– Ovakav oblik terapije koji se provodi grupno donosi i pozitivno zajedničko iskustvo te posebnu ljubav prema konjima. Nastaju prijateljstva koja imaju neprocjenjiv socijalni učinak, a jedan od važnih ciljeva terapijskog jahanja jeste da se kod tih ranjivih skupina, osoba s posebnim potrebama i invalida razvije osjećaj pripadnosti, topline i sigurnosti, kaže Krnčević, prisjetivši se kako su se u djeci koja su dolazila na terapijsko jahanje poput vihora mijenjali osjećaji, pogledi na svijet i kako je odjednom s “Vihorom” postalo lakše na njihovom inače teškom životnom putu.
– Bilo je djece koja su u početku pokazivala otpor, no kada su sjela na konja bila su potpuno drugačija, s vremenom bi fizički i psihički ojačala, prorijedili bi se primjerice, astmatični napadi i drugi poremećaji i svake se godine vidio uspjeh, zaključuje Krnčević, kazavši kako se uvijek sjeti jedne djevojke koja je teško hodala, a koja je popevši se na konja uskliknula: “Mama ja imam krila”.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Europska liga
AEK pokvario europsku premijeru Brightona, Ajax i Marseille podijelili bodove uz čak šest postignutih pogodaka
Nogomet
Konferencijska liga
Dinamo peticom krenuo u skupnu fazu Konferencijske lige, Astanu pogocima dotukli bivši prvotimci Rijeke
Hrvatska
RASPRAVA
Sabor u petak o ovlasti Vlade da uredbama uređuje pitanja iz djelokruga Sabora
Nogomet
Neredi
VIDEO Stotinjak navijača Fiorentine uhićeno uoči utakmice protiv Genka, po gradskim ulicama letjele su baklje
Košarka
KOŠARKA
Međunarodni košarkaški turnir u Konjicu: Plusicama treće mjesto do 14 godina
Crna Kronika
OBITELJSKO NASILJE
Vodio ženu golu po selu da je prokaže kao preljubnicu; završio u istražnom zatvoru
Crna Kronika
u crnom
Tijekom građevinskih radova pao s kuće te poginuo
Zadar & Županija
OKUPLJANJE NARODA
Izvođači koji sanjaju veliku Srbiju zbog korone neće nastupiti u Mazinu
Zadar
(NE)ISPLATA POVIŠICE
Radnici Liburnije prozivaju direktora Šimunova da ih je izigrao
Zadar
ubojstvo na pagu