ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Kornati, Vransko jezero, Lonjsko polje i Medvednica nominirani za certifikat održivog turizma

Autor: Damir Maričić

31.08.2013. 22:00
Kornati, Vransko jezero, Lonjsko polje i Medvednica nominirani za certifikat održivog turizma

Foto: Zvonko KUCELIN



Hrvatski Nacionalni park Kornati i parkovi prirode Vransko jezero, Lonjsko polje i Medvednica nominirani su za prestižni Europarkov certifikat za održivi turizam, doznaje se u svjetskoj organizaciji za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature).
Četiri iz Hrvatske među 16
Proces je to koji se uvelike tiče Zadarske županije koja praktično kompletna spada pod područje definirano od WWF kao Dinarski luk, a što spomenuta nominacija i potvrđuje. Vransko jezero u najvećem je dijelu na području Zadarske županije, dok je granični dio Kornata, odnosno produžetak Park prirode Telašćica, također u obuhvatu ove županije.
U okviru projekta »Parkovi Dinarskog luka«, WWF je u suradnji s Europark federacijom odabrao 16 parkova iz regije, od kojih četiri iz Hrvatske, koji su uključeni u proces dobivanja Europarkova certifikata za održivi turizam, rekla je Hini voditeljica za komunikacije projekta »Parkovi Dinarskog luka« Petra Boić Petrač.
WWF procjenjuje da će do 2015. godine certifikat dobiti sedam parkova iz regije, što će im donijeti bogatije turiste te će biti uvršteni na mapu parkova na kojima su i brojni parkovi Provanse i Velike Britanije, istaknula je Boić Petrač.
Certifikat jamči turistima »dodanu vrijednost« – promatranje ptica ili divljih životinja, ili posebne kulturne vrijednosti. Takve parkove u, primjerice, Provansi tijekom tri ljetna mjeseca posjeti i do šest milijuna turista.
WWF-ov projekt »Parkovi Dinarskog luka«, u okviru kojeg bi se do kraja 2014. godine trebalo ujediniti 80-ak parkova iz regije, među kojima su svi parkovi iz Hrvatske, podržali su i predsjednici Hrvatske, Slovenije i Makedonije – Ivo Josipović, Borut Pahor i Gjorge Ivanov.
 Umrežavanje zaštićenih područja
U Hrvatskoj je osam nacionalnih parkova (Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvička jezera, Risnjak, Sjeverni Velebit) i 11 parkova prirode (Biokovo, Kopački rit, Lonjsko polje, Medvednica, Papuk, Telašćica, Velebit, Vransko jezero, Učka, Žumberak – Samoborsko gorje, Lastovsko otočje). Na području Zadarske županije od toga je Nacionalni park Paklenica te parkovi prirode Telašćica i Vransko jezero.
Projekt je započet lani u siječnju, a trajat će do kraja 2014. godine. Financiraju ga Ministarstvo vanjskih poslova Norveške i MAVA fondacija. Ciljevi su umrežavanje svih zaštićenih područja regije, izgradnja njihovih kapaciteta i edukacija zaposlenika.
Dinarski luk svojom ljepotom, geografskim položajem i biološkom raznolikošću ne zaostaje za Karpatima, Alpama ili bilo kojom drugom poznatom svjetskom ekoregijom. Zbog toga je cilj projekta razvoj brenda »Parkovi Dinaridi«, s kojim želimo otvoriti oči ljudima i ukazati im na prekrasnu bioraznolikost koju imamo u svojoj regiji. Željeli bismo da regija Dinarskog luka bude sinonim za održivi turizam, poručila je Boić Petrač. (D. M./Hina)