Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

I Zadarsko sveučilište u projektu Našeg Hajduka

09.11.2017. 07:51
I Zadarsko sveučilište u projektu Našeg Hajduka


Zadarsko Sveučilište, odnosno njegov Odjel za sociologiju sudjelovat će kao jedan od šest partnera u projektu udruge Naš Hajduk "Hajdučkom suradnjom i volonterstvom do društvenog razvoja".
– Dobili smo vrlo visoke ocjene za projekt, 98 od mogućih 100 bodova, čime smo ušli među projekte za koje bi trebala biti osigurana sredstva iz Europskog socijalnog fonda, kaže zadovoljno Krešimir Krolo, sociolog i jedan od sudionika u projektu. Istaknuo je kako još uvijek čekaju konačnu potvrdu, odnosno uplatu novaca, kada će biti sigurno da projekt može započeti.
Dodao je kako bi to trebalo biti realizirano do kraja godine.


Građanski aktivizam i politička pismenost
U projektu inače sudjeluju Grad Split, Ekonomski i Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru, Splitski sveučilišni sportski savez te Udruga Nogomet Plus, a projektom bi se obuhvatilo uspostavljanje i promoviranje partnerstva visokoobrazovanih ustanova i organizacija civilnog društva te društveno korisno učenje kao učinkovit način povezivanja studenata i profesora s organizacijama civilnog društva i širom društvenom zajednicom. Uz to projekt bi služio za osobni razvoj mladih ljudi u cilju stjecanja kompetencija za aktivno građanstvo, napredno učenje i buduće zapošljavanje.
– Odjel za sociologiju će kroz kolegije provući društveno korisno učenje za studente i demonstratore, a analizirat će se i kritički aspekti navijačke demokracije i klubova. Udrugu smo uzeli kao pozitivan primjer i način kako se građani mogu aktivno uključiti u rad sportskih klubova. Međutim, nećemo samo obuhvatiti sportsku udrugu već se ovo znanje može primijeniti i na šire primjere, kao što su brojne civilne udruge, pojašnjava Krolo.
Istaknuo je kako će se kroz kolegije učiti o važnosti građanskog aktivizma i organiziranja, političke pismenosti i kulture te artikulacije javnog zagovaranja kod upravnih i zakonodavnih tijela.


Brojni sudionici i aktivnosti
– Kroz projekt ćemo raditi s mladima kako bismo stvorili potencijal za promjene. Trebaju aktivno ući u političku arenu i tražiti promjene koje će uvažavati pravo pojedinca i njegovih potencijala, zaključio je Krolo.
U realizaciji projekta sudjelovat će šest profesora, 40 studenata i brojnih predstavnika organizacija civilnog društva. Vrijednost projekta je 1.199.667 kuna, a predviđeno trajanje je 18 mjeseci tijekom kojih su u planu brojne zanimljive aktivnosti poput dokumentarnog filma o (Hajdučkoj) demokraciji, odnosno projektu Naš Hajduk, javnih događanja – Hajdučke igre i Hajdučki festival koji podrazumijevaju promociju sporta i zdravog života među učenicima osnovnih škola i građana Splita, izrade prijedloga nove turističke ponude vezane uz projekt Split – mjesto dodira sporta i kulture.




Civilna scena na niskim granama
Za zdravu demokraciju potrebno je imati veliku količinu aktivno uključenih građana koji će nadgledati i kontrolirati one koji su na vlasti, a to kod nas nema. Izaći na izbore, a ostalo vrijeme biti pasivan nije dovoljno. Potrebna je konstantna prisutnost i uključenost. U Zadru, ali i Hrvatskoj je civilna scena na niskim granama, razina uključenosti i aktivizma je također niska i nadamo se da će se kroz ovakve projekte situacija popraviti, da će se mladi više uključiti, rekao je Krolo.
Istaknuo je kako dugoročno gledano ovo nije održiv sustav jer se vraćamo u preddemokratske modele koji podsjećaju na sustave iz kojih smo bježali.