Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Prodaja napuštenih kuća za jednu kunu, kao demografska mjera privlačenja mladih obitelji u iseljene krajeve Hrvatske, pokazala se iznimno uspješnom u onim općinama i gradovima koje su je pokrenule, no takvih je jedinica lokalne samouprave moguće nabrojiti na prste jedne ruke.
Za tom su mjerom posljednjih nekoliko godina uz Legrad, posegnuli gradovi Labin i Slavonski Brod, dok neke općine, poput Promine u Dalmatinskoj zagori te Općine Bale i i Grada Buja u Istarskoj županiji, mladim obiteljima nude građevinska zemljišta uz velike subvencije, pa mjesečna naknada koje obitelji plaćaju za prava građenja iznosi tek nekoliko stotina kuna, odnosno nekoliko desetaka eura godišnje.
Ekspresne dozvole
No, većina hrvatskih sela i općina, koja se već više od desetljeća suočava s iseljavanjem, poput slavonskih sela, za takvim mjerama i dalje ne posežu, a razlog je dijelom i u tome što se napuštene kuće u opustjelim slavonskim selima i dalje prodaju po cijenama ispod tržišnih, a ne po cijeni manjoj od one za žvakaću gumu.
Uz to, mladim obiteljima nije dovoljno samo ponuditi kuću za euro jer općine koje to omogućavaju nude i smještaj u vrtićima, naknadu za novorođenu djecu i ostale vrste subvencija što je uz vlastitu nekretninu najvažniji razlog dolaska, ali i zadržavanja obitelji u opustjelim krajevima i selima.
S druge strane, mladi koji odluče prihvatiti takve ponude imaju obvezu podići obitelj i živjeti najmanje od deset do 15 godina u tom mjestu, prijaviti prebivalište i školovati djecu, a po mogućnosti i naći si posao.
Općina Legrad, na primjer, ističe činjenicu da se nalazi u blizini urbanih središta Koprivnice, Preloga i Ludbrega gdje se može lakše pronaći posao nego na selu.
Općina Legrad već pet godina prodaje nekretnine za kunu, odnosno današnjih 30 centi, a takva je demografska politika počela pokazivati pozitivne rezultate što je vidljivo i iz potrebe za proširenjem tamošnjeg vrtića.
Riječ je o demografskom oporavku općine koji je planiran na dulje vrijeme jer još je uvijek u tom idiličnom kraju uz Dravu mortalitet veći od nataliteta. Načelnik općine Ivan Sabolić kaže da je dosad pedesetak obitelji iskoristilo mjeru poticajne prodaje kuća i zemljišta te sufinanciranje adaptacije kuća, zbog čega je u Legradu ostalo ili se doselilo 120 osoba.
Dolaze im, kaže, obitelji iz susjednih županija, ali i jedna obitelj iz Pule. Budući da je u tijeku procjena nekoliko novih nekretnina, Sabolić najavljuje skorašnje objavljivanje novog natječaja za prodaju kuća. I općina Bale još od 2010. godine ima demografsku mjeru, ali ne prodaje kuće nego građevinsko zemljište također mladim obiteljima.
Uvjet je da ste mlađi od 45 godina, da nemate nikakvu nekretninu u svojem vlasništvu, da izgradite kuću koju ne smijete iznajmljivati, prijavite boravište i u Balama sa svojom obitelji živite barem deset godina. Najveći natječaj dosad Općina Bale imala je u travnju prošle godine kad su ponuđene 24 parcele veličine od 250 do 500 četvornih metara za što je pristiglo čak 80 ponuda.
Gradnja kuća je već počela, kažu u Općini, jer se građevinske dozvole izdaju u »rekordnom roku«, a dosad je zbog te mjere u Bale doselilo 30-ak obitelji, među kojima i dvije obitelji iz Zagreba, svaka s po šestoro djece, dok je u dječjem vrtiću u tri godine broj djece porastao za 20.
Pritom istaknimo da Općina Bale omogućava besplatne jaslice i vrtić, marendu za osnovnoškolce, radne bilježnice, produženi boravak i stipendiranje studenata te 10 tisuća kuna za novorođenče.
Brojne subvencije
Grad Labin je kao pilot-projekt 2022. godine odlučio osigurati četiri parcele, odnosno prava građenja na parcelama u vlasništvu grada za mlade obitelji, kako bi tamo mogle izgraditi svoj dom. Pritom su oslobođeni plaćanja komunalnog doprinosa u cijelosti, a unaprijed su im osigurani priključci na struju i vodu.
Labinska mjera usmjerena je na zadržavanje mladih u tom gradu pa je bila namijenjena mladim obiteljima koje imaju prebivalište na području Labina, a parcele su im dodijeljene na rok od 99 godina.
Za prve četiri parcele napravljen je i elaborat na temelju kojeg je određen iznos prava građenja koji će nakon deset godina korištenja terena biti uračunat u otkupnu cijenu ako se korisnici odluče na kupnju terena i upis vlasništva. Slavonski Brod je 2021. također mladima ponudio gradske parcele s pravom građenja, uz mogućnost otkupa.
Ponudio je devet parcela površine od 497 do 652 metara četvornih uz mjesečnu naknadu za prava građenja od 31,42 kune do 99,20 kuna, a otkupnu cijenu od 70,12 kuna do 259,66 kuna uz uvjet da ponuditelji ne smiju biti stariji od 45 godina i imati u vlasništvu raspoloživu stambenu nekretninu.
Nakon deset godina mlade obitelji zemljište mogu otkupiti, pri čemu se cijena zemljišta umanjuje za ukupan iznos uplaćenih mjesečnih naknada.
I mala Općina Promina u Dalmatinskoj zagori mladim je obiteljima davala građevinsko zemljište u zakup, ali po tadašnjoj cijeni od 47 kuna po metru četvornom, no s obzirom na to da općina nudi i brojne subvencije, i to do 75 posto vrijednosti prava zakupa, godišnja naknada iznosi tek stotinjak kuna.
Nažalost, interes je bio slab, doselila se tek jedna obitelj s troje djece, no iz Promine najavljuju skori natječaj za zakup čak 130 parcela čim se riješe imovinsko-pravni odnosi s državom na što ova općina, kaže nam načelnik Tihomir Budanko, čeka još od 2018. godine.
Grad Buje također u cilju zadržavanja mladih namjerava raspisati natječaj za raspolaganje neizgrađenim gradskim zemljištem uz obvezu da ponuditelj u roku od četiri godine izgradi kuću, ishodi uporabnu dozvolu i zadrži prebivalište neprekinuto idućih deset godina.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Hvalevrijedan potez
Pavle Marčinković otpisao potraživanje prema KK-u Zadar
Crna Kronika
NESREĆE
U prometnim nesrećama u Zadru ozlijeđeni pješaci, završili u bolnici
Ostali sportovi
Prva ŽMNL
Prva pobjeda Dasiadda, utiha Fortune protiv KB-a
Hrvatska
OCJENE
TripAdvisor: Hrvatska s razumnim cijenama i iskustvima vrijednih novca
Footopis
cilj ostvaren
Vatrena misija u Ligi nacija bila je uspješna: Posebno su impresionirali igrači ‘iz drugog plana’
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja