Petak, 3. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

ODBOR ZA PRAVOSUĐE

Sva četvorica kandidata za nasljednika Zlate Hrvoj Šipek potvrdila dolazak na saslušanje u Sabor

Autor: Dražen Ciglenečki

13.01.2024. 10:04
Sva četvorica kandidata za nasljednika Zlate Hrvoj Šipek potvrdila dolazak na saslušanje u Sabor

Foto: Patrik Macek/PIXSELL



Zlata Hrvoj Šipek je u svom mandatu glavne državne odvjetnice više puta dolazila u Sabor kako bi odgovarala na pitanja zastupnika, a u srijedu će to učiniti kandidati s ambicijom da je naslijede: Emilijo Kalabrić, Ivan Turudić, Nikša Wagner i Mladen Dragičević. Predsjednik Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić (SDP) rekao nam je da su sva četvorica potvrdila da će sudjelovati u saslušanju, izložiti se znatiželji zastupnika iako ih zakon na to ne obvezuje.


Razgovor u Vladi


Peđa Grbin, predsjednik SDP-a, prvi je zatražio da se organizira to saslušanje, a premijer Andrej Plenković brzo je odgovorio da bi to bilo jako dobro. Dakle, svaki zainteresirani zastupnik moći će doći na sjednicu Odbora za pravosuđe i spomenute pitati ono što smatra relevantnim za obnašanje dužnosti glavnog državnog odvjetnika, ali i o prošlosti i dosadašnjoj karijeri kandidata.


Jakšić je odredio da će se Kalabrić, Turudić, Wagner i Dragičević abecednim redom predstaviti zastupnicima i to u trajanju po sat vremena. Ali, s obzirom na to da je svjestan da nisu oni jednako zanimljivi zastupnicima, ne namjerava se strogo držati zamišljene satnice.




– Vjerujem da će neki kandidati biti gotovi možda i za pola sata, dok će drugi odgovarati na pitanja sat i pol ili dva. Planirana satnica je samo okvirna, nećemo vremenski ograničavati niti jedno saslušanje, ističe Jakšić. Kako je Turudić uvjerljivo najpoznatiji kandidat, a u javnosti mu je dodijeljena uloga favorita, može se pretpostaviti da će upravo njemu biti upućeno najviše pitanja.


Turudića se doista ima o čemu pitati. Grbin je, primjerice, već najavio da će u slučaju Turudićevog izbora SDP, ako poslije izbora bude participirao u većini u Saboru, smijeniti glavnog državnog odvjetnika i stoga će mu sigurno postaviti koje pitanje. Kao i Karolina Vidović Krišto, koja je početkom tjedna objavila da se uz Turudića »veže niz afera« i da je on »svojim djelovanjem dokazao da je spreman izvršavati naloge političko-društvenih moćnika«.


Po završetku sjednice Odbora za pravosuđe, to će tijelo dati mišljenje o Turudiću i njegovim konkurentima. Budući da se potom proces izbora glavnog državnog odvjetnika seli u Vladu, čije će povjerenstvo na čelu s premijerom Plenkovićem također razgovarati s kandidatima, ali iza zatvorenih vrata, pa nekoga s kim eventualno bude zadovoljno predložiti Saboru, jasno je da se HDZ-ova većina u Odboru za pravosuđe neće opredjeljivati već u ovoj fazi postupka.


Može se pretpostaviti da će Odbor usvojiti zaključak da sva četvorica ispunjavaju uvjete i dati im pozitivno mišljenje. Uostalom, sam Plenković nije izjavio još ništa iz čega bi se moglo iščitati koga će odabrati. Nije to ni jučer učinio, ponovio je tek propisanu proceduru.


Na potezu premijer


– Ne kanim komentirati bilo kojeg kandidata i njegov program, kazao je novinarima premijer Plenković.


Predsjednik Zoran Milanović nema nikakvog utjecaja na izbor glavnog državnog odvjetnika i on si može priuštiti puno slobodniji govor o prijavljenima na javni poziv.


Nedavnim je priopćenjem poručio da pažljivo promatra što se događa u ovom procesu, u javnosti prevladava stav da je upozorio da Turudić ne bi bio poželjno rješenje, ali činjenica je da Milanović nije nikoga poimence spomenuo. Ni jučer to nije, propitivao je smislenost čitave procedure i premijerovo inzistiranje da šef DORH-a mora puno više komunicirati s javnošću nego što je to radila Zlata Hrvoj Šipek.


– To je farsa, neće odlučiti Vlada niti nikakvo povjerenstvo nego Plenković. Odabir glavnog državnog odvjetnika između više kanadiata, u sustavu kakav mi u Hrvatskoj imamo, nije ispravan. Plenković će odabrati glavnog državnog odvjetnika, naglasio je predsjednik Republike.


Tužitelji optužuju i uhićuju, a ne komuniciraju


Predsjednik Zoran Milanović ustvrdio je da ga je na priopćenje motivirala Plenkovićeva zamjerka odlazećoj glavnoj državnoj odvjetnici da je nedostatno objašnjavala predmete od posebnog javnog interesa.


– Otkad to državni odvjetnici, dakle egzekutori represivnog sustava, komuniciraju? Oni mogu optužiti, uhititi, držati neki predmet u ladici 20 godina bez ikakve odgovornosti, a još bismo morali slušati njihova objašnjenja? Ja takve ovlasti nikad nisam imao, ni kao premijer ni kao predsjednik Republike.


Tužitelj proganja u interesu države i još bi nam trebao tumačiti zašto nešto jest ili nije ispravno? Takve instrukcije se sada daju kandidatima. Kada to utjeraš u red tako da svi ispravno diskutiraju, onda imaš državu stranke. U kojoj će glavni državni odvjetnik biti stranački glasnogovornik, koji će ispravno komunicirati. U kojoj će nesretnici živjeti u smrtnom strahu da ih ne proganjaju. Hrvatska je u svemu nazadovala od vremena Ive Sanadera, ocijenio je Milanović.