Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović uputio je u petak premijeru Andreju Plenkoviću dopis kojim mu predlaže hitno sazivanje sjednice Vijeća za obranu gdje bi se razmotrilo uvođenje obveznog vojnog roka.
Predsjednika Vlade poziva i na dogovor o mjestu i vremenu održavanja sjednice Vijeća za obranu kako bi poziv na sjednicu mogao biti upućen članovima Vijeća za obranu, izvijestili su u subotu iz Ureda predsjednika te objavili tekst dopisa predsjedniku Vlade i predloženi poziv na sjednicu Vijeća za obranu.
Predsjednik Milanović je u pismu, među ostalim, ocijenio “neprimjerenim i neozbiljnim” to što je kao kao vrhovni zapovjednik OSRH iz medija doznao da Vlada RH namjerava odgoditi uvođenje obveznog vojnog roka.
“Ja sam, kao vrhovni zapovjednik OSRH, iz medija doznao o toj namjeri Vlade što, ako je točno, smatram neprimjerenim i neozbiljnim, jer se o tako važnom pitanju za obranu zemlje, hrvatske građane ne može obavještavati neslužbenim i neprovjerenim objavama. Pogotovo se ne mogu donositi tako važne odluke bez prethodne rasprave i zaključka na Vijeću za obranu, zakonskom tijelu nadležnom za obranu, pa tako i za vojni rok”, istaknuo je Milanović.
“Oružane snage Republike Hrvatske i obvezni vojni rok ne mogu biti predmet Vaših dnevno-političkih manipulacija i stranačkih interesa, zato očekujem Vašu žurnu reakciju i prihvaćanje prijedloga o sazivanju sjednice Vijeća za obranu”, dodao je.
Nisam protiv uvođenja obaveznog vojnog roka, ali ne na štetu profesionalne vojske
Milanović je ponovio da nije protiv uvođenja obveznog vojnog roka. “Kao predsjednik države i vrhovni zapovjednik OSRH podržavam svaku mjeru koja osigurava jačanje sustava obrane i pridonosi sigurnosti naše Domovine. Obvezni vojni rok može biti opravdan kao način za popunu pričuve OSRH koja sada nije na zadovoljavajućoj razini. Sigurnosna situacija u Europi se kontinuirano pogoršava i Hrvatska stoga mora razmotriti sve modalitete jačanja vlastite obrane, uključujući i uvođenje obveznog vojnog roka”, naglasio je.
Premijeru Plenkoviću poručio je da će “prije ili kasnije” morati prihvatiti svoju zakonsku obvezu i skupa s njime sazvati sjednicu Vijeća za obranu na kojoj treba raspraviti niz tema i otvorenih pitanja vezanih uz uvođenje obveznog vojnog roka i naveo šest tema koje smatra ključnima prije donošenja odluke o uvođenju vojnog roka, odnosno u okviru pripreme za njegovo uvođenje.
Tako je istaknuo da uvođenje obveznog vojnog roka ne smije biti na štetu profesionalne vojske kojoj, kaže, nedostaje ne samo oprema i naoružanje već prvenstveno ljudi, ponajviše profesionalni vojnici pa bi trebalo dodatno unaprijediti materijalne uvjete i status profesionalnih vojnika te na taj način privući nove pripadnike, što je jedna od temeljnih zadaća Ministarstva obrane.
Kriteriji pozivanja ročnika moraju biti jasni i transparentni
“Prema informacijama koje sam dobio od Glavnog stožera OSRH, plan Vlade bio je obuhvatiti obveznim vojnim rokom samo 4 000 ročnika godišnje, što je manje od četvrtine potencijalnih vojnih obveznika. Postavlja se pitanje, na koje nisam vidio odgovor, kako, po kojim kriterijima i na koji način će se, od 17 do 18 tisuća vojnih obveznika, odabrati upravo tih 4 000 ročnika? OSRH ne smiju ni na koji način biti izložene prigovorima ili sumnjama o pogodovanju kod pozivanja ročnika, kriteriji za pozivanje ročnika moraju biti jasni i transparentni”, istaknuo je predsjednik Milanović.
Pozivajući se na informacije Glavnog stožera OSRH, osvrnuo se i na podatak da bi prema planu Vlade predviđeni vojni rok trajao dva mjeseca te naglasio da je i to još jedno pitanje koje treba detaljno raspraviti i utvrditi je li dva mjeseca dovoljan rok za kvalitetno vojno osposobljavanje ukazujući na stajališta vojnih stručnjaka prema kojima je to prekratak rok da bi se ročnike osposobile za stvarne potrebe OSRH i podsjećajući da po sadašnjoj zakonskoj odredbi vojni rok traje šest mjeseci.
“Besmisleno je uvoditi obvezni vojni rok koji neće dati željene rezultate, a da bi to postigli moramo znati što želimo njime postići”, naglasio je Milanović.
Što s prigovorom savjesti?
Također, Milanović kaže da nije riješeno ni pitanje prigovora savjesti, odnosno način služenja tzv. civilnog vojnog roka. “Stava sam da i civilni vojni rok mora biti osmišljen i mora osobama koje ga izaberu omogućiti stjecanje određenih znanja koja su društveno korisna. Također, osobe koje bi odslužile civilni vojni rok kasnije bi morale biti u nekoj vrsti pričuve, jednako kao i osobe koje završe obvezni vojni rok. Ako to ne napravimo, stvorit ćemo nejednakost među građanima pri čemu će neki služiti vojni rok i kasnije biti aktivirani u pričuvi, dok će drugi to izbjeći ili odrađivati formalno”, naveo je.
Uz to, nije riješeno ni pitanje studenata i zaposlenih obveznika vojnog roka. “Naime, osobe koje upišu fakultete ili studiraju morale bi se pozivati na način i u terminima koji neće ometati njihove fakultetske obveze. A za zaposlene osobe mora se pronaći model služenja obveznog vojnog roka na način da im to ne ugrožava posao, odnosno profesionalne karijere”, dodao je Milanović.
Predsjednik i vrhovni zapovjednik OSRH upozorio je u pismu i da, prema informacijama koje je dobio od Glavnog stožera OSRH, nije riješeno ni pitanje financiranja služenja obveznog vojnog roka.
“OSRH su krenule u pripremu za uvođenje vojnog roka od siječnja 2025., a za pripreme se koriste financijska sredstva s programa obuke i logističke potpore profesionalnog sastava, kako je to tražio ministar obrane. U projekcijama proračuna za 2025. nisu predviđena financijska sredstva za naknade ročnim vojnicima i druge troškove njihove obuke. Troškovi za obvezni vojni rok moraju se pozicionirati transparentno na zasebnim stavkama Financijskog plana MORH-a, a ne na stavkama obuke i logističke potpore profesionalnog sastava. Obuka i opremanje profesionalnih borbenih postrojbi OSRH najveći su prioritet”, poručio je Milanović.
“Uvođenje obveznog vojnog roka je najsloženije pitanje u području obrane i s tako ozbiljnim pitanjima koja se tiču obrambene sposobnosti naše zemlje i života naših građana ne smije se postupati neozbiljno i neodgovorno, na način da se medijski objavljuje uvođenje vojnog roka, a sada opet medijski objavljuje njegova odgoda”, zaključio je predsjednik Milanović u pismu premijeru Plenkoviću u kojem ga pozva na žurno sazivanje sjednice Vijeća za obranu.
najnovije
najčitanije
Svijet
Glavni zapovjednik
Sirijski pobunjenički vođa obećao kazniti svakog tko je mučio ili ubijao zatvorenike
Svijet
RUSKI PREDSJEDNIK
Putin: Rusija se udružuje s BRICS-om kako bi stvorili AI savez
Hrvatska
SABORSKI ZASTUPNIK
Pupovac: Zabrinut sam za zdravlje glave koja se zove Bulj!
Hrvatska
NOVI PROBLEMI
Pao je Facebook, u problemima i Whatsapp, Instagram i Messenger
Hrvatska
AKTUALNI PREDSJENIK
Milanović pozvao građane na izbore, kaže da su ‘institucije ukradene i prisvojene’
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju
Divljao po ambulanti na zadarskom području, liječnici prijetio smrću
Gastro
za svako nepce