Povod za tu reakciju, navodi udruga je od prije nekoliko dana predstavljena oznaka prepoznatljivosti “Local Host”, koju Ministarstvo i Hrvatska turistička zajednica (HTZ) promoviraju kao priznanje kvalitetnim, predanim i educiranim domaćinima u privatnom smještaju, ali čiji arbitrarni kriteriji u startu isključuju 65.000 malih iznajmljivača od ukupno 125.000 legalnih iznajmljivača u Hrvatskoj.


Sporno im je jer su isključeni svi koji nemaju prijavljeno prebivalište u istoj županiji, iznajmljuju apartmane u stambenim zgradama ili u obiteljskim kućama s četiri ili više etažirane jedinice.




“Nakon sustavne demonizacije svih privatnih iznajmljivača koji su proglašeni ‘nepovoljnom strukturom smještaja’, dijelu građana se podilazi uvođenjem statusa ‘domaćina’, a sve ostale legalno kategorizirane iznajmljivače etiketira pogrdnim nazivom ‘rentijeri'”, navodi udruga.


Nedopustivo je i protuustavno, smatraju, da u 2025. država dijeli građane na “zle rentijere” i “dobre domaćine” i za to još izdaje oznake.


“Ovo nije nikakav razvoj i promocija turizma – ovo je čista diskriminacija i evidentan pokušaj segregacije koju Ministarstvo turizma provodi s ciljem postupne eliminacije većine hrvatskih iznajmljivača. Sama oznaka “Local Host” egzibicija je uzaludnosti – i to pod logom HTZ-a i na trošak svih legalnih iznajmljivača” izjavio je predsjednik udruge SMOi Vedran Tomić.


Udruga SMOi zahtijeva prestanak korištenja svih pogrdnih, diskriminatornih, etiketirajućih i neutemeljenih izraza poput “rentijer” navodeći da stvara društvenu stigmu i narušava sklad zajednice, a osobito od visoko rangiranih državnih dužnosnika.


Traže i prestanak institucionalnog omalovažavanja lokalnih iznajmljivača koji iznajmljuju stanove u zgradama – “jer njihova gostoljubivost, trud i predanost ne stanuju u katastarskim izvadcima, već u svakodnevnom radu, a ogledaju se u ocjenama i recenzijama gostiju”.


Zahtijevaju i hitno preispitivanje i korekciju, kakao navode diskriminatorskih kriterija vezanih uz oznaku “Local Host”.