Petak, 3. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

PRIČA S VISOKIM SUDOM

HDZ je prije dvije godine iznenada odustao od Turudića. Što se dogodilo da ga sad tako grčevito brani?

Autor: Dražen Ciglenečki

06.02.2024. 08:24
HDZ je prije dvije godine iznenada odustao od Turudića. Što se dogodilo da ga sad tako grčevito brani?

Foto: Patrik Macek / Igor Kralj PIXSELL



Postupak Turudićevog izbora za glavnog državnog odvjetnika politički antagonizira Hrvatsku jer on u ožujku 2021. nije uspio postati predsjednik Visokog kaznenog suda. Da je Turudić prije tri godine izabran na tu dužnost, gotovo sigurno se u tom slučaju ne bi prijavio na javni poziv za šefa Državnog odvjetništva.


Paradoks je da značajne zasluge za propast te Turudićeve kandidature ima HDZ, koji ga danas želi postaviti na mjesto glavnog državnog odvjetnika.


Dugo se činilo da će Turudić rutinski biti izabran za predsjednika Visokog kaznenog suda, s obzirom na to da ga je tadašnji ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković (HDZ) ovlastio za osnivanje ove institucije.




Kada je Državno sudbeno vijeće odlučivalo tko će biti prvi predsjednik novog suda, Bošnjaković je kao saborski zastupnik bio član tog tijela. Sve je dakle, bilo spremno za Turudićevo ustoličenje.


Novi zaključak


No, onda se nešto iznenadno dogodilo u HDZ-u. Jedan zastupnik prisjeća se kako su mu Bošnjaković i glavni tajnik HDZ-a Krunoslav Katičić, nekoliko dana prije sjednice DSV-a, ispričali da je Predsjedništvo HDZ-a zauzelo stav da Bošnjaković bude suzdržan. On je taj zaključak stranačkog vodstva proveo na način da je njegov glasački listić prilikom brojenja proglašen nevažećim.


Turudić je, međutim, uvjeren da je Bošnjaković čak glasovao za drugog kandidata, Željka Horvatovića, koji je naposljetku i pobijedio.


»Glasao je protiv mene. Samo da se zna. On je to mogao i smio napraviti i tu mu nitko ništa ne može reći. A osim što je glasao za mog protukandidata, agitirao je da se ne glasa za mene. Ali, neka se zna da ja znam tko je to radio«, izjavio je ogorčeni Turudić prije tri godine u intervjuu za Jutarnji list.


Tijekom nedavnog saslušanja na sjednici Odbora za pravosuđe, ponovio je da je Bošnjaković glasovao protiv toga da on bude predsjednik Visokog kaznenog suda. Kako god bilo, činjenica je da je HDZ 2021. jako razočarao Turudića, što on nije niti pokušavao sakriti.


Oporbu je obradovao Turudićev neočekivan poraz, ali nije ona tada radila kampanju kontra njegovog izbora za predsjednika VKS-a. Ovih dana je to sasvim drukčije. I jučer je niz opozicijskih čelnika održalo konferenciju za novinare, a najavljeni su i neki konkretniji potezi.


– U slučaju da Plenković ne povuče kandidaturu Ivana Turudića, podnijet ćemo zahtjev Europskoj komisiji da istraži radi li se o povredi prava Europske unije i povredi ugovora o pristupanju Hrvatske EU-u, ako osoba s ovako narušenim integritetom dođe na dužnost glavnog državnog odvjetnika, upozorila je premijerska kandidatkinja Možemo! Sandra Benčić.


Kao razlog obraćanja EK-u navela je činjenicu da je »odnos glavnog državnog odvjetnika i Ureda europske javne tužiteljice ključan za provedbu europskog prava u Republici Hrvatskoj«.


Raspustiti Sabor


– Nije svejedno je li glavni državni odvjetnik zaista neovisan i uživa li povjerenje javnosti jer to narušava i provedbu prava EPPO-a. Plenković protivno svim standardima EU-a, Republike Hrvatske, Ustava i osnovnih demokratskih standarda, na koje se on sam pozivao 2020. kada je smjenjivao Dražena Jelenića, gura Turudića za glavnog državnog odvjetnika i to je samo i isključivo njegova odgovornost.


Zaista ne želim da Hrvatska postane slučaj na razini Unije, nadam se da to ne želi ni Plenković, pa da će u HDZ-u biti dovoljno razuma da se ta kandidatura povuče, kazala Sandra Benčić.


Arsen Bauk je, pak, uime SDP-a ustvrdio da se u Saboru treba glasovati, ali o raspuštanju 10. saziva.


– Ako se kojim čudom dogodi glasanje o kandidatu za glavnog državnog odvjetnika, predsjednik moje stranke već je rekao što ćemo, kada budemo u prilici, smijeniti Turudića, naglasio je Bauk.


Sutra se sigurno neće glasovati o raspuštanju Sabora, ali to će biti moguće već za dva tjedna, ako to SDP bude htio. SDP je u saborsku proceduru 13. prosinca poslao prijedlog odluke o raspuštanju Sabora i idući tjedan će proći 60 dana od uvrštanja te točke u dnevni red, pa će se uz pomoć 30 zastupničkih potpisa, u roku od osam dana, moći otvoriti raspravu o ovoj inicijativi.