Utorak, 7. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

MINISTAR ZDRAVSTVA

Hrvatska među prvima u EU pokreće program ranog otkrivanja raka prostate

Autor: Barbara Čalušić

04.11.2023. 18:20
Hrvatska među prvima u EU pokreće program ranog otkrivanja raka prostate

Foto: S. DRECHSLER

Godišnje od raka prostate u Hrvatskoj oboli 2.300 bolesnika, a umire ih preko 800



OPATIJA – Hrvatska će biti jedna od prvih zemalja u Europskoj uniji koja će uvesti program ranog otkrivanja raka prostate.


Program koji će obuhvaćati muškarce u dobi od 55 do 69 godina trebao bi započeti iduće godine kao pilot-projekt u Gradu Zagrebu i trajati godinu dana, a nakon evaluacije rezultata trebao bi biti implementiran na nacionalnoj razini.


Novi preventivni program su predstavili ministar zdravstva Vili Beroš i akademik Željko Kaštelan, predstojnik Klinike za urologiju KBC-a Zagreb.




– Prema zadnjim podacima godišnje od raka prostate u Hrvatskoj oboli 2.300 bolesnika, a umire ih preko 800. Prema podacima Hrvatskog registra za rak iz 2020. te je godine od raka prostate bolovalo 20.115 bolesnika, rekao je Kaštelan.


Povjerenstvo koje radi na izradi ovog preventivnog programa je multidisciplinarno, a cilj pilot-projekta je procijeniti odaziv muškaraca, broj pozitivnih PSA nalaza, pozitivnih nalaza magnetske rezonance na karcinom te pozitivnih nalaza biopsija kojima se dokazuje karcinom prostate.


– Procijenili smo da bismo na ovaj način detektirali uska grla u sustavu, a konačni cilj ovog programa je otkriti bolest u ranoj fazi kad je ona u potpunosti izlječiva jer, nažalost, od deset do 15 posto bolesnika u času otkrivanja bolesti ima uznapredovalu ili metastatsku bolest koju ne možemo izliječiti.


Uvodni program bi obuhvatio ciljanu populaciju u dobi kad je pojavnost raka prostate najveća. Probir će obavljati liječnici obiteljske medicine koji će pozivati bolesnike i raditi PSA testiranje.


Ako rezultat PSA bude povišen, pacijenti će se pozivati na pregled magnetskom rezonancom i s tim rezultatima će se dalje upućivati urologu koji procjenjuje treba li raditi daljnju dijagnostičku obradu odnosno biopsiju prostate.


Pacijent kod kojega bude dokazan rak prostate, uputit će se multidisciplinarnim timovima u KBC-a Zagreb i KBC-a Sestara milosrdnica te će mu se individualno određivati daljnje liječenje.


Vjerujemo da bismo početkom sljedeće godine krenuli s programom koji će trajati godinu dana, a rezultate očekujemo za dvije godine.


S ovim projektom bili bismo jedna od prvih zemalja EU-a koja ide s ovim programom i vjerujem da ćemo vrlo brzo nakon ovog programa krenuti i u nacionalni program ranog otkrivanja raka prostate, istaknuo je Kaštelan.


Prema njegovim riječima, Hrvatska je zadnjih godina učinila velike pomake u smjeru liječenja raka prostate te je petogodišnje preživljenje od raka prostate danas oko 82 posto što je tek nešto manje od visokorazvijenih europskih zemalja u kojima ono iznosi 85 posto.


Raku prostate danas se pristupa multidisciplinarno i dostupna je vrhunska oprema za liječenje ove bolesti, no preventiva je nešto što može bitno povećati preživljenje od ovog sijela raka.


Kako je nadodao Kaštelan, prema posljednjem popisu stanovništva, u Hrvatskoj živi oko 400 tisuća muškaraca u dobi od 55 do 69 godina te se računa da će oko deset posto njih imati pozitivan PSA nalaz i biti upućeno na daljnju obradu.


– U mjesecu smo borbe protiv karcinoma prostate koji je najčešći karcinom u muškaraca i najčešći uzrok smrti od tumorskih bolesti kod muškaraca u Hrvatskoj.


S obzirom na alate koji se odnose na prevecniju i modalitete liječenje, danas imamo priliku preokrenuti taj negativni trend jer situacija govori da se u Hrvatskoj najveći broj slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi ove bolesti kad su izgledi za uspješno liječenje relativno niski.


Upravo zato smo još u svibnju formirali povjerenstvo na čelu s akademikom Kašetalnom kojem je cilj naći načine poboljšanja rezultata liječenja svih muškaraca koji boluju od ove bolesti.


Zahvaljujem se cijelom timu koji je bio uključen u rad povjerenstva i koji je iznjedrio koncept ranog otkrivanja raka prostate za koji vjerujem da je stručno jako dobro utemeljen i jedan od prvih u zemljama Europske unije.


Vjerujem da na ovaj način Hrvatska pokazuje da je lider u borbi za zdravlje svojih građana, rekao je ministar Beroš ističući kako preventiva spašava živote o čemu svjedoči i nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u žena koji je unaprijedio je rezulatate liječenja ove bolesti te je smrtnost pala za 30 posto.