Subota, 27. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

35 C°

Ekološka katastrofa na Pašmanu!

Autor: Z L

19.08.2012. 22:00
Ekološka katastrofa na Pašmanu!


Fekalije plivaju po moru, a za vrijeme južnog vjetra smrad se širi cijelim naseljem. Stanovnici u neposrednoj blizini uređaja ne mogu se ni približiti moru koliko je zagađeno. Sva naša nastojanja da zaštitimo svoje zdravlje, da uređaj koji nema ni uporabnu dozvolu stane s radom, nisu urodila plodom


Zbog smrada i  fekalija koje ističu u more iz  uređaja za prihvat sadržaja  septičkih jama “Ždrelac” u  uvali Kablina na zapadnoj  strani otoka Pašmana stanovnici naselja Gladuša,  smještenog u neposrednoj  blizini uređaja, već se dvije  godine bore da se korištenje  uređaja zabrani. Prošle su godine sakupili oko 400 potpisa  za prestanak rada “Ždrelca”  poslali vlasniku uređaja  Općini Pašman te Ministarstvu zaštite okoliša, Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvu regionalnog razvoja i Zadarskoj županiji. Predsjednica  udruge “Gladuša – most”, koja okuplja stanovnike Gladuše, Vlatka Srbić, nadležne  je institucije upozorila na  neizdrživo stanje na Gladuši  gdje je opasno ugroženo  zdravlje stanovnika naselja, a  prijeti i velika ekološka katastrofa.
Kako su utrošeni EU novci?
– Od samog početka rada  uređaja za prihvat sadržaja  septičkih jama svakodnevno  smo izloženi fekalijama koje  plivaju po moru. Za vrijeme  južnog vjetra nesnosni smrad  širi se cijelim naseljem, a stanovnici prve dvije ulice u neposrednoj blizini uređaja ne  mogu se ni približiti moru  koliko je zagađeno. Uređaj  koji je trebao prerađivati otpad i ispuštati ga daleko od  obale, umjesto trajnog  rješenja odlaganja fekalija,  doveo nas je sve na rub ekološke katastrofe, objašnjava  Srbić i dodaje da su zbog toga  u više navrata kontaktirali  načelnika Općine Pašman  Nedjeljka Medića, tražeći od  njega da riješi problem, no  bez uspjeha.
– U pitanju je veliki novac s  obzirom na to da su sredstva  za izgradnju uređaja stigla iz  EU fondova, no kako su  utrošena nitko ne zna.  Uređaj je po projektnoj dokumentaciji dobro zamišljen  i trebao je u svojoj prvoj fazi  služiti za pražnjenje septičkih jama dvaju mjesta –  Ždrelca i Banja, no očito je  da, ne samo da nije realiziran  shodno projektu, već se danas kroz njega slijevaju fekalije u mnogo većem opsegu od predviđenog. Poduzetnici koji imaju koncesiju  za pražnjenje fekalija bez  ikakve kontrole dovoze sadržaje septičkih jama u  ‘Ždrelac’ s Ugljana i Pašmana i nerijetko umjesto u  uređaj, svoje spremnike  prazne direktno na tlo pa se  tom mjestu ne može ni prići  od smrada, ispričao nam je  jedan od stanovnika Gladuše i dodao da je porazno  da se, ako već u okviru lokalne samouprave gdje očito  imaju svoju financijsku  računicu zašto uređaj radi,  ni u jednom ministarstvu koje je kontaktirano nisu ozbiljnije pozabavili ovim problemom.
Neispravan uređaj?
Sa situacijom na Pašmanu  upoznati su i u udruzi Eko  Zadar koja je u više navrata  zaprimila zabrinute pozive s  Gladuše.
– Dobili smo čitav niz dojava o fekalijama koje plivaju  u moru i smradu koji se širi po  cijelom naselju. Kontaktirali  smo nadležne institucije, pitali u Općini Pašman što misle poduzeti po pitanju zaštite  zdravlja stanovnika Gladuše,  a i šire, no za sada bez uspjeha, naglasili su nam iz Eko  Zadra.
– Uređaj bi trebao na podvodnom ispustu imati cijev sa  sitnim rupicama na krajevima kako bi ostaci fekalija prije ispusta u more bili usitnjeni. Po krupnim komadima  koji plivaju u moru vidljivo je  da ta cijev ili ne postoji ili nije  u svojoj funkciji. Nadalje pitanje je koliko su teški betonski utezi koji fiksiraju cijev i je li ispust podložan  oštećenju s obzirom na to da  u blizini prolaze kočarice, a  kočerenje nije zabranjeno.  Pitanje koje se postavlja je i  sam kapacitet uređaja. On je  predviđen za dva otočna  mjesta, a cisterne s fekalijama dan i noć dolaze i prazne sadržaje, a da ne govorimo  o kontroli koje uopće nema.  Dokumentacija predviđa i  kontrolu mora, kontrolore  koji će provjeravati radi li  uređaj kako treba. Ne treba  biti profesonalac pa zaključiti  kako ni jedan segment rada  ‘Ždrelca’ ne zadovoljava kriterije, naglašava jedan od stanovnika Gladuše, inženjer  građevine po struci koji je  tražio i dobio projektnu dokumentaciju na uvid. 
Da je pitanje rada uređaja  odavno nadišlo samo ekološke probleme svjedoče i  brojni drugi stanovnici Gladuše, koji su nam anonimno  potvrdili da su u pokušaju  zaštite svog zdravlja naišli  čak i na oštre prijetnje o dizanju kuća u zrak da se ne  petljaju u ne/rad “Ždrelca”.


Medić: To su nanosi otpada koje ispuštaju brodovi




Načelnik općine Pašman Nedjeljko Medić drži da je zagađenje najvjerojatnije posljedica nanosa otpada iz brodova.-Tko zna zašto su fekalije u moru, možda to more nanosi otpad koji ispuštaju brodovi, možda je riječ o nafti iz brodskih motora, a možda je netko minirao uređaj pa negdje curi. Uređaj je napravljen po projektu, kontrolirao ga je sudski vještak, ima ispust dug 1 kilometar na dubini od 60 metara i nema teorije da fekalije izlaze tamo gdje ne bi trebale. Da je problem u uređaju fekalije bi plivale stalno, a ne povremeno. Pa i kuće na Gladuši imaju crne jame, možda iz tih jama ističu fekalije. Što bi mi uopće mogli napraviti, koga da pošaljem po dojavi, kako da uopće provjerimo ispuštaju li koncesionari sadržaje cisterni u uređaj ili pokraj njega, nema nikakave mogućnosti da to riješimo, ističe Medić.Upitan zna li da uređaj nema uporabnu dozvolu potvrđuje da zna, no ističe imaju vodopravnu dozvolu.


Uređaj radi bez uporabne dozvole


Iz Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje, nadležnog za izdavanje dozvole za rad uređaja, saznajemo da uređaj za pročišćavanje otpadnih voda “Ždrelac“ nema uporabnu dozvolu.-Po zahtjevu Javne komunalne ustanove Otok Pašman iz Pašmana izdana je građevinska dozvola za gradnju kanalizacijskog sustava “Ždrelac“ na otoku Pašmanu, uređaja za pročišćavanje otpadnih voda “Ždrelac“. Za predmetni zahvat u prostoru izdana je i Lokacijska dozvola. Uporabna dozvola za predmetni zahvat u prostoru nije zatražena pa prema tome nije ni izdana, stoji u dopisu Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje.