Utorak, 30. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

27 C°

Amerikanci komemoracijama obilježili godišnjicu terorističkih napada

Autor: Hina (H)

10.09.2012. 22:00
Amerikanci komemoracijama obilježili  godišnjicu terorističkih napada

Foto: AP



Na mjestu gdje su nekada stajali tornjevi Svjetskog trgovačkog centra (WTC) na njujorškom Manhattanu, više od 1000 članova obitelji poginulih i drugi okupili su se na godišnjem čitanju imena 2983 poginulih u svim napadima
Sjedinjene  Države su komemoracijama obilježile 11-godišnjicu terorističkih napada  na New York, Washington i  Pennsylvaniju pod vedrim  rujanskim nebom nalik na  ono jutro 11. rujna 2001.  kada su islamski militanti  otetim putničkim zrakoplovima ubili gotovo 3000 ljudi.
Dva zrakoplova srušila newyorške tornjeve blizance,  jedan je napravio veliku štetu na zgradi Pentagona na  periferiji Washingtona, a četvrti se srušio u polje u Pennsylvaniji nakon što su se  putnici u zrakoplovu suprotstavili otmičarima.
Na mjestu gdje su nekada  stajali tornjevi Svjetskog trgovačkog centra (WTC) na  njujorškom Manhattanu,  više od 1000 članova obitelji  poginulih i drugi okupili su  se na godišnjem čitanju imena 2983 poginulih u svim  napadima.
Čitanje je počelo u osam  sati i trideset i devet minuta  po mjesnom vremenu sa  stankama u 8.46, 9.03, 9.37 i  10.03 sati, vremenima udara  četiriju zrakoplova, te u 9.59  i 10.28, vremenima kada se  srušio sjeverni, a potom i  južni toranj.
Čitanje imena počela je  Patrica Abbott, supruga Alana Jaya Richmana koji je poginuo u WTC-u. Imena je  abecednim redom više od tri  sata čitalo 198 ljudi.
Ranijih su godina u čitanju  imena, Biblije ili književnih  citata, sudjelovali političari,  pa i predsjednici SAD-a, guverneri i gradonačelnici New  Yorka. Ove godine su s pozornice imena čitali samo  članovi obitelji više od 2750  osoba poginulih u WTC-u.
Političari su i dalje mogli  nazočiti komemoraciji, ali  po pravilima koje je u srpnju  donio Nacionalni memorijalni centar i muzej 11. rujna  pod predsjedanjem njujorškog gradonačelnika Michaela Bloomberga, nijedan  nije mogao govoriti ili sudjelovati u čitanju imena.
Ograničenje za političare  ne odnose se i na druge komemoracije. Predsjednik  SAD-a Barack Obama je na  južnom travnjaku Bijele  kuće održao minutu šutnje u  čast žrtava 11. rujna. Obama  i supruga Michelle Obama  stajali su su pognutih glava  držeći ruku na srcu dok je  trubač svirao “Tišinu”.
Prvi američki par potom se  uputio na komemoraciju u  Pentagon. “Ovo nikada nije  lak dan. Posebno nije lak za  vas, obitelji onih koji su izgubili svoje živote, vašim  majkama i očevima, vašim  suprugama i supruzima,  vašim kćerima i sinovima.  Uzeli su vam ih iznenada i  daleko prerano”, rekao je  Obama na komemoraciji  pred aktivnim članovima  američke vojske, obiteljima  žrtava i drugima.
“Koliko god ovaj dan bio  bolan, ostavlja nam svjedočanstvo da nas nijedan događaj ne može uništiti. Nijedan teroristički čin neće  promijeniti ono za što se  zauzimamo. Umjesto toga,  posvetit ćemo se ponovo vrijednostima u koje vjerujemo, čvrsto i bez uzmicanja.  Bog blagoslovio sjećanje na  one koje smo izgubili, Bog  blagoslovio Sjedinjene Američke Države”, zaključio je  Obama.
Potpredsjednik Joe Biden  godišnjicu napada obilježio  je u Shanksvilleu, Pennsylvaniji, gdje je u padu zrakoplova poginulo 40 putnika  dok su se borili s otmičarima.
“Kako ćemo se odnositi  prema baštini tih četrdesetero ljudi i onome što su oni  učinili, što su spriječili da se  dogodi, zapravo je više izraz  na samih, onoga što cijenimo  kao društvo”, rekao je Patrick White, predsjednik  udruge “Obitelji leta 93”, koji  su otmičari planirali obrušiti  na washingtonski Kapitol.
U Nacionalnoj katedrali u  Washingtonu 11. godišnjica  terorističkih napada na SAD  bit će obilježena molitvama,  a ne velikim komemorativnim skupom na kakvima su  zadnjih godina sudjelovali  najviši američki dužnosnici.