ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Akvakultura pokazuje trend rasta

Autor: Ante Vidović

06.06.2013. 22:00
Akvakultura pokazuje trend rasta

Foto: Arif SITNICA



Akvakultura je neophodna u zadovoljavanju potrebe za hranom svjetske populacije, a njen značaj u budućnosti će rasti još i više. Potražnja za ribom na tržištu zemalja EU konstantno raste, dok istovremeno raspoloživost ribljih proizvoda iz ulova opada uslijed sve većih restrikcija ribolova. Kada govorimo o Hrvatskoj onda je neosporna činjenica da akvakultura u usporedbi s ostalim proizvodnim djelatnostima pokazuje trend rasta unatoč teškoj gospodarskoj situaciji. Istaknuto je to na jučerašnjoj radionici «Proizvodi akvakulture na domaćem tržištu i tržištu EU» koja je održana u Hotelu Kolovare. Radionica je organizirana u sklopu projekta «Održivi razvoj sektora akvakulture u fazi nakon izlova s naglaskom na kvalitetu, sljedivost i sigurnost» kojeg provodi Ministarstvo poljoprivrede s organizacijama FAO i EUROFISH.
Cilj zadarske radionice jest pomoći proizvođačima u plasiranju proizvoda na tržištu. Uspješnost plasmana ovisi o ispunjavanju potreba potrošača koje treba razumjeti i ispuniti kako je kazao voditelj projekta Karunasagar Iddya iz FAO-a.
U hrvatskim uvjetima to je prije često značilo i boriti se s predrasudama kako je riba iz uzgoja manje kvalitetna od divlje. Međutim signali s tržišta govore kako se dolazi do promjene svijesti potrošača.
– Osamdeset posto potrošača radije biraju divlju ribu u odnosu na onu iz uzgoja, pokazalo je naše jedino istraživanje koje je provedeno prije nekoliko godina. Međutim, vjerujem da se posljednjih godina situacija bitno promijenila. Ribe iz ulova je sve manje, a istovremeno raste potražnja za ribom. Svijest potrošača o važnosti konzumiranja ribe je sve veća. Mi u Zadru na ribarnici i supermarketima vidimo da jedina riba koja je stalno prisutna i uvijek svježa je ona iz uzgoja, kaže načelnica Odjela za akvakulturu u Upravi ribarstva pri Ministarstvu poljoprivrede Vlasta Franičević te dodaje:
– U Hrvatskoj postoje velike razlike o stavovima potrošača prema ribi iz uzgoja u odnosu na regionalnu pripadnost. Tako je potrošačima u istočnoj Hrvatskoj normalna stvar da riba dolazi iz uzgoja. Oni uglavnom troše slatkovodnu ribu. Tradicija slatkovodnog uzgoja je bitno duža od morskog i divlje slatkovodne ribe ima malo. Tako su njihovi stavovi bitno pozitivniji nego što su stavovi potrošača u Zagrebu. Najveće predrasude prema ribi iz uzgoja vladaju na području Primorja.