Nedjelja, 5. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

1 C°

VINSKE KRONIKE

ZADAR VS. SVIJET Dalmacija, Kalifornija i Apulija u jednoj čaši Tribidraga

Autor: Manuela Plohl

02.01.2025. 16:18
ZADAR VS. SVIJET Dalmacija, Kalifornija i Apulija u jednoj čaši Tribidraga

Foto: Osobna arhiva



Postoji nešto čarobno u povijesti i evoluciji sorte planetarno poznate kao zinfandel, grožđa koje je prešlo kontinente i preobrazilo se kroz stoljeća, dok se istovremeno vraćalo svojim korijenima. Ova sorta je danas, iako poznata pod različitim imenima, svoj pravi identitet pronašla u Hrvatskoj pod imenom tribidrag.


Od Dalmacije do svijeta i nazad


Tribidrag, u Hrvatskoj poznat također kao crljenak kaštelanski ili pribidrag nosi povijesne korijene koji sežu sve do 15. stoljeća. Iako je sorta gotovo nestala tijekom 19. stoljeća zbog epidemije filoksere, njezini su genetski tragovi pronađeni u malenom vinogradu u Kaštelima 2001. godine.


To je otkriće potvrdila DNK analiza koja je povezala tribidrag s američkim zinfandelom i talijanskim primitivom. No, također je i povijesno talijansko ime sorte, Zagarese, dalo naslutiti hrvatsku provenijenciju (prema tal. imenu Zagreba; Zagabria).




U Italiji je sorta primitivo dobila ime prema svom ranijem sazrijevanju (lat. primativus), dok je u Kaliforniji zinfandel izrastao u simbol američkog vinogradarstva. Međutim, zahvaljujući znanstvenim naporima i istraživanjima priznanje tribidragu kao izvornom nazivu vraća sorti njezinu povijesnu i geografsku pripadnost.


Kraljevski vinogradi, Crljenak, Punta Skala, 2020


Crljenak iz 2020. godine, iz podruma Kraljevskih vinograda, donosi autentičnost dalmatinskog terroira. Ovo vino istinski je odraz tradicije, a istovremeno i svježeg, modernog pristupa vinifikaciji.


Već na prvi pogled ovaj Crljenak očarava svojom dubokom rubinskom bojom s blagim ljubičastim odsjajem, što svjedoči o mladosti i vitalnosti vina. U čaši se elegantno vrti, ostavljajući gušći trag koji nagovještava bogatstvo strukture.


Nos otkriva profinjenu igru aroma koje su zaštitni znak tribidraškog porijekla. Dominiraju note crnog voća – zrele kupine, borovnice i crne višnje – koje se nježno isprepliću s mirisima suhe šljive i laganih začinskih tonova. Na drugom sloju pojavljuju se suptilne note vanilije i sladića, rezultat odležavanja u hrastovim bačvama, dok se na kraju razvijaju nijanse mediteranskog bilja, koje vinu daju dalmatinski karakter.


Vino je punog tijela, s finim i uglađenim taninima koji nježno klize po nepcu, ostavljajući dojam svilenkaste teksture. Kiselina je postojana i živahna, osiguravajući svježinu i balans koji su ključni za dugovječnost ovog vina. Alkoholna razina od 14 posto diskretno grije nepce, pružajući osjećaj snage bez preopterećenja. Okusi crnog voća nastavljaju dominirati i u okusu, a završetak donosi trag čokolade i dima, ostavljajući dug i elegantan aftertaste.


Ovo vino odlično prati bogata, rustikalna jela. Teleće pečenje ili sporo kuhani gulaš dobivaju novu dimenziju u društvu ovog vina. Njegova moć i začinska nota izvanredno se nadopunjuju i s janjetinom s ražnja.


OCJENA: 91/100


Ime tribidrag, koje istaknuta vinska kritičarka Jancis Robinson, promovira kao njegovo izvorno i najautentičnije ime, nosi sa sobom priču o putovanju, otpornosti i ponovnom otkrivanju. U svijetu vina vrijedi pravilo da se sorte nazivaju prema svom izvornom podrijetlu, čime se čuva njihova autentičnost i naglašava regionalna tradicija.


Hrvatski vinari često koriste različite nazive za ovu sortu, vođeni subjektivnim preferencijama umjesto jasnim pravilima te je vrijeme da se usklade s globalnim praksama i prihvate tribidrag kao jedinstveni naziv.


Svjetska stručna javnost već je priznala tribidrag kao najstariju i izvorno hrvatsku varijantu imena ove sorte. Usvajanjem tog naziva hrvatsko vinogradarstvo bi značajno ojačalo svoj identitet i prepoznatljivost u svijetu.


Regije koje oblikuju ovu sortu


Kalifornija je danas sinonim za zinfandel te je ovdje riječ o drugoj najzasađenijoj sorti, odmah iza cabernet sauvignona. Regije poput Napa Valley, Sonoma, Dry Creek Valley i Paso Robles proizvode vina različitih stilova, od laganih voćnih vina do punih, taninskih vina s aromama borovnice, šljive, papra i vanilije.


Posebno su cijenjeni stari vinogradi u regiji Lodi, gdje stogodišnje loze daju vina izvanredne dubine i kompleksnosti. Američka vina od te sorte često su iznimno cijenjena i nose poprilično visoke cijene.


Seghesio, Zinfandel, Old Vine, 2018


Seghesio Zinfandel utjelovljuje samu srž kalifornijskog vinogradarstva, bogatstvo, tradiciju i jedinstveni terroir koji čine vina ove vinarije prepoznatljivima u cijelom svijetu.


Povijest ove vinarije seže u prošlost, sve do 1895. godine kada je talijanski imigrant Edoardo Seghesio, enolog i vizionar, zasadio prve loze zinfandela u kalifornijskoj Sonomi. Usprkos brojnim izazovima, uključujući i prohibiciju, obitelj je ustrajala u svom radu, njegovala nasade i iz godine u godinu proizvodila vino koje je s vremenom steklo kultni status. U doba kada je u Kaliforniji preostalo tek stotinjak vinarija, Seghesio je bio jedno od imena koje je odolijevalo vremenu, osiguravajući kontinuitet tradicije i kvalitete.


Grožđe za ovo vino dolazi iz pažljivo selektiranih vinograda smještenih u Dry Creek Valley i jugozapadnim predjelima Alexander Valleya, dviju regija koje se smatraju kolijevkom vrhunskog zinfandela u Kaliforniji. Tlo bogato mineralima, sunčani dani i hladne noći pružaju savršene uvjete za sazrijevanje grožđa, dok loze prosječne starosti 70-ak godina doprinose smanjenim prinosima te bogatstvu okusa i intenzitetu.


Vinarija Seghesio već godinama osvaja priznanja na najprestižnijim svjetskim natjecanjima, a upravo se ovaj Zinfandel redovito nalazi među najbolje ocijenjenim vinima.


Duboka rubinsko-crvena boja već na prvi pogled sugerira njegovu ozbiljnost i kompleksnost. Ovo vino u naravi se predstavlja kao monosortno, no ima nekoliko postotaka petite syraha i alicante bouscheta.


Na nosu se ističu slojevite arome crnog bobičastog voća, prvenstveno kupina i crnog ribiza, koje prate zrele šljive i suptilne note vanilije. Kako se vino otvara, počinju se javljati začinski tonovi crnog papra, cimeta i klinčića, dok lagane nijanse cedra i duhana dodaju profinjenost. U okusu vino se pokazuje u punoj snazi, raskošnog tijela s mekanim, ali čvrstim taninima koji vino nose prema dugotrajnom i elegantnom završetku. Okusi zrelih kupina i šljive isprepliću se s notama tamne čokolade, kave i začina, a blaga mineralnost na kraju daje dodatnu dimenziju, ostavljajući dojam svježine i savršene ravnoteže.


Seghesio Zinfandel briljira u sljubljivanju s hranom. Njegova struktura i bogatstvo čine ga idealnim pratiteljem pečene janjetine, sočnih rebaraca s roštilja ili zrelih sireva poput pecorina i starog cheddara. Snažan karakter ovog vina odlično se nosi s hrabrijim okusima, a istovremeno njegova finoća omogućava da zasja i u jednostavnijim kombinacijama.


OCJENA: 93/100


S druge strane, sveprisutno je i vino naziva White Zin. Riječ je zapravo o poluslatkom roséu koji dominira američkim tržištem. Iako je često predmet kritika zbog loše kvalitete, njegova komercijalna popularnost spasila je ovu sortu od zanemarivanja.


Talijanska regija Apulija ili peta talijanske čizme, dom je primitiva, sorte koja uspijeva u suhim i toplim uvjetima. Apelacije Primitivo di Manduria i Gioia del Colle poznati su po intenzivnim, koncentriranim vinima s okusima zrelih šljiva, crne trešnje i začina.


Apulijski vinari često koriste tradicionalne metode kako bi zadržali autentičan karakter ove sorte. Apulijski primitivo je za razliku od kalifornijskog zinfandela cjenovno mnogo prihvatljiviji i vjerojatno ima najbolji omjer cijene i kvalitete kada je riječ o ovoj sorti u svijetu, no pri kupnji valja biti oprezan, budući da je Apulija također dom vinima različitih rangova kvalitete, pa tako i onog najnižeg.


Kao pradomovina sorte, Hrvatska je pak u posljednjih dvadesetak godina revitalizirala tribidrag. Vinari u Dalmaciji sve više sade ovu sortu, stvarajući vina koja spajaju povijesnu tradiciju s modernim tehnikama vinifikacije.


Tribidrag iz Hrvatske ističe se svojom elegancijom, mineralnošću i voćnim profilom, koji evocira terroir Mediterana.


Tribidrag je sorta koja voli toplinu i sunce. Najveći izazov vinarima ova sorta nudi u nejednolikom sazrijevanju bobica. Grozdovi su kompaktni, a bobice bogate šećerom, što omogućava proizvodnju vina s visokim udjelom alkohola, često iznad 15 posto.


Aromatski profil sorte varira ovisno o klimi, u hladnijim područjima prevladavaju okusi crvenog bobičastog voća poput maline, dok toplija područja daju note crne kupine, šljive i začinskog bilja.