Utorak, 28. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

VINSKE KRONIKE

Iz Njemačke se vratili na rodnu grudu i utemeljili vinariju Dražina! Plod je strasti i predanosti...

Autor: Manuela Plohl

24.10.2024. 12:43
Iz Njemačke se vratili na rodnu grudu i utemeljili vinariju Dražina! Plod je strasti i predanosti...

Foto: Vinarija Dražina i Manuela PLOHL



Na pitomim zaravnima zadarskog zaleđa, među nepreglednim vinogradima okruženim kršem i crvenicom, nalazi se mala vinarija obitelji Dražina. Vinarija broji gotovo pet hektara vinograda i nosi posebnu priču o povratku korijenima i stvaranju budućnosti u zemlji koju njezini vlasnici, Kristina i Ante Dražina, s ostatkom obitelji odnedavno zovu svojim domom. Inače se obitelj bavi i maslinama kojih sada imaju 270 te bademima kojih imaju petstotinjak.


Život po mjeri čovjeka


Iako se vinarija nalazi u Pristegu pored Benkovca, obitelj Dražina živi u Škabrnji, mjestu čvrsto ukorijenjenom u zadarskom kraju. No, Kristina i Ante odrasli su i većinu svog života živjeli daleko od krajeva svojih roditelja, u Njemačkoj, točnije u Frankfurtu, gdje su rođeni i proveli veći dio svog života. Čak ni dugogodišnje iskustvo u Njemačkoj nije moglo zatomiti njihovu želju za domom svojih roditelja. Nakon godina provedenih u inozemstvu, odlučili su doći u Hrvatsku i posvetiti se nečemu što su oduvijek željeli, vinarstvu. »Nikada se ne bismo vratili u Njemačku,« kažu jednoglasno, s osmijehom na licu, »Hrvatska je baš po mjeri čovjeka, nudi toliko kvalitetniji obiteljski život.«


Vinarija Dražina osnovana je 2002. godine i plod je strasti i predanosti Antinog oca Krešimira Dražine. Poput vignerona iz slavnih francuskih vinogradarskih regija, Krešo je svoj život posvetio vinogradima, radeći s ogromnom strašću i predanošću. Kroz dugogodišnji rad u poznatoj vinariji Badel kao vinogradar, stekao je neprocjenjivo znanje koje sada primjenjuje u vlastitim vinogradima. Povratkom Ante i Kristine iz Njemačke vinarija je dobila novu dimenziju, spoj tradicije koju je utkao Krešo i moderne vinarske principe usmjerene prema vrhunskim vinima.




Vinogradi, smješteni na lokalitetu Bile njive, okruženi su šumom i makijom te su daleko od urbanog kaosa. Ovaj izolirani položaj pruža vrlo dobre uvjete za uzgoj vinove loze i maksimalno očuvanje kvalitete svakog čokota.


Tlo na kojem rastu njihove sorte, Pošip, Maraština i Svrdlovina, čini specifična kombinacija krša i crvenice. Obitelj Dražina ustraje u što prirodnijem uzgoju i ponosni su na svaki čokot koje obrađuju s posebnom pažnjom.


Vinarija Dražina


Mala vinarija, velika vina


Vinogradi OPG-a Dražina protežu se na gotovo pet hektara, a svaka sorta vina ima svoju priču te im brojna vina osvajaju nagrade na vinskim natjecanjima.


Pošip iz berbe 2023. predstavlja, po mom osobnom mišljenju, vrhunac njihove palete. Fermentiran na 16 stupnjeva kako bi očuvao aromatski spektar, ovaj Pošip odiše mirisima dunje, bijelog cvijeća i žutog voćnog spektra. Njegova elegancija krije arome kamilice, koromača i nježne note badema, grejp te svježinu limuna. Na nepcu je topao i zavodljiv, s 15 posto alkohola koji griju, ali ne nadjačavaju njegovu strukturu. Pošip je već donio vinariji Dražina mnoge nagrade u prethodnim godinama, uključujući prestižnu internacionalnu, veliku zlatnu medalju, na natjecanju Catad d’Or u Čileu, gdje je Pošip iz 2021. godine proglašen najboljim stranim vinom natjecanja te generalno najboljim bijelim vinom natjecanja, u svojoj kategoriji. Potvrda je to truda i zalaganja koji se napokon počeo vraćati ovoj vrijednoj obitelji.


Maraština iz 2023. je, s druge strane, oličenje jednostavne elegancije. Iako s nimalo banalnih 13,5 posto alkohola, na nosu je mnogo neutralnija, dok na nepcu očarava finim notama jabuke i dunje. Iako su njezini aromatični profili suptilniji od Pošipa, njezina pitkost i balans čine je finim pratiteljem laganih jela, idealnim za one trenutke kada jednostavnost govori i daje više. I ova Maraština osvojila je zlatnu medalju na istom natjecanju u Čileu, potvrdivši iznimnu kvalitetu vina Dražina.


Kada je riječ o crvenim vinima, Svrdlovina iz 2022. godine ponosno zauzima svoje mjesto. Ova autohtona zadarska sorta, uzgojena na krškim područjima, nudi bogatstvo crnog bobičastog voća, maraške i pomalo plemenite arome katrana. Na nosu se razvijaju snažni aromatični profili koji se potom pretvaraju u elegantan finiš na nepcu. Uviđam siguran potencijal u ovom vinu, posebice ako bi se naknadno smanjli prinosi te bi se tako dobilo još koncentriranije vino. No, već i sada Svrdlovina mami elegancijom na nepcu.



Plodovi vlastita truda


Obitelj Dražina nije samo pronašla svoj dom u Hrvatskoj, već su ga doslovno utkali u svaku bocu vina. Njihova vinarija, iako malena, simbolizira povratak korijenima, ali najavljuje i svijetlu budućnost. Njihov povratak iz Njemačke nije bio bijeg od nečega, već potraga za višim ciljem, za zemljom koja nudi dublji smisao, za ugodnijim ritmom života i prilikom da se uživa u plodovima vlastitog truda.


Njihova priča nije samo priča o vinima, već o životnom odabiru. Vinarija Dražina dokaz je da, unatoč modernim izazovima i tehnološkim naprecima, rad s rukama, srcem i ljubavlju prema zemlji može donijeti istinsku sreću.


Uz svako nagrađivano vino koje proizvedu, Dražine grade most između prošlosti i budućnosti, između onoga što su ostavili iza sebe i onoga što ih čeka u njihovom vinogradu.


Na kraju dana, kada sunce polako zalazi nad njihovim vinogradima, a zrak je prožet mirisom svježe zemlje i makije, obitelj Dražina zna da je donijela pravu odluku te se zato ne želi vratiti u Njemačku, budući da su ovdje pronašli nešto dragocjeno, dom po mjeri čovjeka, gdje vino nije samo posao, već i način života.