Srijeda, 15. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

1 C°

pilot-projekt

Problema s e-upisima prvašića ima, ali se rješavaju u kontaktu s djelatnicima škola

Autor: Vanja Mirčeta

06.03.2023. 09:00
Problema s e-upisima prvašića ima, ali se rješavaju u kontaktu s djelatnicima škola

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL



Ministarstvo znanosti i obrazovanja odabralo je Zadarsku županiju za provedbu pilot-projekta novog modela prijave učenika za upis u prvi razred osnovne škole, a od sljedeće godine isti će model biti primijenjen u cijeloj Hrvatskoj.


S projektom se krenulo u četvrtak 2. ožujka 2023. godine kada su se u modulu e-Upisi u osnovne škole otvorile prijave za redovan upis u 1. razred osnovnih škola. Roditelji tako preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ mogu podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 30. ožujka 2023. godine.


S obzirom da se u sustav/modul e-upisa u osnovne škole ulazi preko sustava e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti najbližoj školi koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih.




U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl.


Također, ukoliko imaju razloga za to, roditelji će moći podnijeti prijavu za upis u drugu školu. Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničke preglede i laboratorijske pretrage, potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.


Naravno, već u prva dva dana upisa pojavili su se prvi problemi s kojima su se susreli roditelji prvašića, no iz zadarskih osnovnih škola poručuju kako mjesta panici nema te da će se sve riješiti u zadanim rokovima.


Odabiranje mogućnosti


– Naravno, problemi su uvijek sastavni dio nečeg novog što se uvodi u obrazovni sustav. Imali smo primjerice problema jer roditelji nisu mogli otkriti u kojoj opciji se krije produženi boravak i sl. No, ja ne vidim što oni vide pa ne mogu znati točno, iako pretpostavljam da se to nalazi pod opcijom komercijalnog programa jer je produženi boravak na bazi plaćanja od strane Grada.


Ne radi se o obaveznom dijelu obrazovanja pa sam roditelje uputio na to, no vidjet ćemo još što će biti. Roditelji se preko sustava e-Građani spajaju na modul e-Upisi i onda tamo upisuju sve potrebne podatke o djetetu, po njihovom OIB-u sustav ih automatski razvrstava.


Događa se da su ovi nekakvi podaci malo skriveniji, pa se vjerojatno roditelji na prvu nisu snašli, odnosno nisu ih vidjeli, kazao je Davor Barić, ravnatelj OŠ Zadarski otoci dodajući kako će se sve što se pogriješi ispravljati kasnije kada se njima kao povjerenstvu, odnosno školi omogući uvid u upise.


– Kako je nama predstavljen taj sustav, roditelji tek 17. lipnja kada dobiju tu tzv. upisnicu dolaze kod nas u školu ili će je proslijediti putem e-maila. Ako je roditelj brzoplet kada pregledava sustav, onda ne uočava sve što mu je potrebno. No, mi smo svi takvi, htjeli bismo sve riješiti u kratkom roku, ali sustav trebate dobro pregledati, pa se ovakve situacije kao što su te s produženim boravkom ne bi događale.


Čim niste nešto kliknuli i pogledali, mislite da toga nema, ali ima, samo na drugom mjestu od onog na kojem je roditelj mislio da treba biti. S današnjim danom sustav nam je prema mjestu prebivališta dodijelio 85 djece, a sada će roditelji samo dopisati one podatke o djeci koji se od njih traže.


Mada mislim da bi ova brojka trebala još nešto rasti jer to nije konačni broj, pa ćemo vidjeti što će u konačnici biti. Radi se o novom sustavu, niti mi, a niti roditelji u njemu ne vidimo sve podatke, moramo malo više međusobno komunicirati, ali ako bude kakav problem riješit ćemo ga čim se nama sustav otvori da možemo unutar njega unositi promjene.


Ne treba se zabrinjavati, ukoliko negdje zapne rješavat ćemo to u školi, poručio je Barić.


Potrebno međusobno komunicirati


S obzirom da mnogi roditelji nisu dovoljno vični informatičkoj tehnologiji, očekuje se kako će pomoć pri upisu moći dobiti fizičkim dolaskom u prostorije škola gdje bi skupa s djelatnicima puno brže i bezbolnije riješili upis djece u prvi razred osnovne škole. Naravno, za sada to još nije moguće, ali informacije o upisima se svakako mogu dobiti.


– Kod nas sve teče po planu, no uvijek kada je nešto novo onda nastaju problemi, što je sasvim normalno. Naime, roditelji se prijavljuju, neki imaju problema i sa samim prijavama, neki zovu provjeriti jesu li uspješno realizirali upis, odnosno provjeravaju vidimo li mi njihovu prijavu, malo su nestrpljivi, ali ja mislim da će sve proći kako treba i da neće biti nikakvih znatnih problema.


Svi koji se nađu u problemu mogu doći do škole, neki su nam roditelji to čak i najavili. Ukoliko to ne mogu ili ne znaju riješiti sami, onda naravno da mogu doći u našu pedagošku službu i to s njima riješiti. Upisi traju do kraja ožujka i vjerujem kako ćemo do tada sve riješiti na obostrano zadovoljstvo.


Trenutačno prema mjestu prebivališta našoj školi pripada 160 djece, što je zapravo 40 djece više nego ih mi godišnje upišemo, ali mi znamo zašto je to tako. Naime, mi u školi nemamo produženi boravak u matičnoj školi i onda se nama ta djeca rasprše u okolne škole. Imamo nedostatak prostora u zgradi i onda se događaju takve stvari.


Vrlo brzo i u našoj školi očekujemo cjelodnevnu nastavu, tako da nećemo imati problema u budućnosti. S današnjim danom imamo 124 upisane djece putem sustava e-Građani.


Vjerujem kako će se cijeli ovaj proces upisa djece u osnovne škole uhodati do sljedeće godine, kada će po mojim predviđanjima sve teći sasvim normalno i bez puno problema i nepotrebne panike, kazao je Dražen Adžić, ravnatelj OŠ Šimuna Kožičića Benje.


Zatvaranje lista 17. lipnja


Sam upis u prvi razred nema raspored, bit će omogućen nakon zatvaranja konačnih lista 17. lipnja 2023. godine, gdje će roditelji u sustavu potvrditi upis, odnosno potpisati i priložiti upisnicu u sustav. Roditelji će to moći učiniti i dolaskom u školu ako nemaju pristup sustavu e-Građani.


Roditelji će i dalje sami odlučivati o tome u koju će školu dijete upisati, ako se ne narušava optimalan ustroj rada škole i ne onemogućuje upis školskim obveznicima upis u školu kojoj pripadaju prema upisnom području.


U svakom slučaju, ovim pilot-projektom nastojat će se rasteretiti pojedine škole koje su sada bile opterećene te bi trebalo pomoći bržem prelasku na jednosmjenski rad škola, što bi u konačnici trebalo pozitivno utjecati na sve aspekte rada škola.


Na području Zadarske županije ukupno je u evidenciji 1768 djece dorasle za upis u prvi razred, od toga je 795 djece na području grada Zadra. Od prethodne godine 97 djece je s odgodom upisa i šestero s privremenim oslobađanjem od upisa koji će se pribrojiti ukupnom broju učenika u evidenciji.