Nedjelja, 22. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

Zakon o protuminskom djelovanju

Saborski zastupnici jednoglasni:"Pirotehničare se mora adekvatno platiti"

Autor: Hina

10.02.2023. 15:41
Saborski zastupnici jednoglasni:

Foto: Patrik Macek/Pixsell



Saborski zastupnici istaknuli su u petak u raspravi o izmjenama Zakona o  protuminskom djelovanju potrebu za poboljšanjem materijalnog statusa pirotehničara i založili se da primaju plaće koje su adekvatne za taj opasan posao.


Marin Miletić (Most) ističe kako je posao pirotehničara izuzetno zahtjevan i opasan, a plaće im se pet godina nisu povećavale, pa sada iznose 9000 kuna (1200 eura).


„Koliko košta da košta, država to mora osigurati”, poručio je Miletić koji smatra da bi trebali imati plaću minimalno u rangu saborskih zastupnika.




Miletić je također prenio poruku pirotehničara koji je upozorio da poslove dobivaju usred zime u Lici na Svilaji, pri čemu je ove godine radio dva dana, a ostalo vrijeme je na minimalcu, kao i većina njegovih kolega.


Državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova Žarko Katić pojasnio je da se poslovi razminiranja ne mogu raditi cijele godine, posebice kada su snijeg, poplave i blato. “Ti se poslovi ne bi trebali raditi na nepristupačnim područjima dok je snijeg ili velika hladnoća”, poručio je.


Najavio je poslove na razminiranju u Kopačkom ritu, kako bi završili razminiranje u Osječko-baranjskoj županiji.


Istaknuo je da plaće pirotehničarima isplaćuju trgovačka društva koja ih zapošljavaju, a poslove dobivaju temeljem natječaja.


Plaće pirotehničara zanimale su i HDZ-ovu Nadicu Dreven Budinski, koja je upitala primaju li pirotehničari uz plaću i neke dodatke. Katić je pojasnio da pirotehničari redovito dobivaju dnevnice ako se posao radi 50 kilometara izvan mjesta prebivališta, što najčešće i jest slučaj.


Predstavljajući izmjene Zakona o protuminskom djelovanju, Katić je istaknuo da je cilj osigurati učinkovitije, kvalitetnije i ekonomičnije uklanjanje opasnosti od mina najkasnije do 1. ožujka 2026. godine,  bez nepotrebnih administrativnih barijera i neracionalnog trošenja proračunskih sredstava.


U potpunosti se ukida dopunski opći izvid koji se pokazao nepotrebnim i neracionalnim, utvrđuje se da jedinice područne i lokalne samouprave moraju najkasnije do 30. lipnja tekuće godine MUP-u dostaviti prijedloge za prioritetno razminiranje, kako bi se na vrijeme usvojio plan protuminskog djelovanja, koji Vlada donosi svake godine.


Također, uređuje se da analizu minski sumnjivog područja mogu obavljati i ostali osposobljeni djelatnici MUP-a, a ne samo pirotehničari i sl.