Foto: Vedran Karuza/Novi list
Koliko neki mogu biti bešćutni, posebice kada je riječ o najranjivijim skupinama društva – starima, bolesnima i nemoćnima, pokazuje primjer napuštanja korisnika Doma za starije i nemoćne osobe Eddy iz Rupe, čiji su vlasnici preko noći doslovce bez traga nestali i ostavili korisnike same i zaključane. Njih deset, od kojih je većina nepokretnih, provela je noć s utorka na srijedu u hladnoći, bez grijanja, bez vode, hrane i lijekova, a sreća u nesreći je da je većina od njih spavala, pa dok ujutro nisu došli članovi njihove obitelji nisu niti znali što se dogodilo, piše u srijedu Novi list.
Javlja se telefonska sekretarica s porukom da se “broj ne koristi”
Na teren izašle interventne službe
U vrijeme dolaska naše novinarske ekipe u Rupu, ispred doma su se izmjenjivala vozila sanitetskog prijevoza, koja su odvozila korisnike u druge domove. Odmah po saznanju o ovom nemilom događaju, u jutarnjim satima, na teren su izašle interventne službe, policija, vatrogasci, civilna zaštita, došli su i predstavnici Centra za socijalnu skrb Opatija, Gradskog društva Crvenog križa Opatija i Općine Matulji, a u ranim poslijepodnevnim satima i predstavnici Inspekcije Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koja je pokrenula hitni inspekcijski nadzor. Vatrogasci su u dom ušli preko prozora i otključali prostor, pa su članovi obitelji mogli do svojih bližnjih. O svemu je obaviještena i Primorsko-goranska županija, koja je po hitnom postupku već tijekom dana ukinula licencu Domu za obavljanje poslova pružanja skrbi i njege za starije i nemoćne, a zbog saznanja za počinjenje mogućeg kaznenog djela ugrožavanja života i zdravlja ljudi.
Stigla i Đana Pahor s tri gerontodomaćice
– Više od četrdeset godina se bavim socijalnim radom i nikada do sada nisam čula za ovakav slučaj. To je nečuveno, neviđeno, nehumano. Naš pravnik je u pratnji policije i vatrogasaca odmah izašao na teren, članovi opatijskog Crvenog križa donijeli su vodu i hranu, članovi obitelji došli su po svoje bližnje i prema mojim saznanjima svi će korisnici tijekom dana biti zbrinuti po domovima u okolici. Oni po koje još nitko nije došao, jer su udaljeni i žive i rade u drugim dijelovima države ili u inozemstvu, također će biti smješteni u neki od obližnjih domova dok po njih netko ne dođe, rekla je pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač.
Na teren je odmah ujutro izašla i ravnateljica opatijskog Crvenog križa dr. Đana Pahor s tri gerontodomaćice i jednom volonterkom, koji su korisnike okupali, presvukli, nahranili i dali im lijekove. Bio je tu i zamjenik matuljskog načelnika Eduard Baćić, koji je ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Općine Matulji, koji je pomogao u zbrinjavanju korisnika, pružanju njege i podjeli hrane. “Srećom svi su korisnici u redu, nikome se ništa nije dogodilo, ali mogu reći da je ovo vrlo neugodna situacija”, rekao je Baćić.
najnovije
najčitanije
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda