Foto: Sergej Dreschler/NL
Cijene hrane blago su pale u prosincu, uz znatno jeftiniji šećer i stabilne cijene žitarica, izvijestila je u petak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO.
FAO-ov indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u prosincu u prosjeku 127,0 bodova i bio je niži za 0,5 posto nego u studenom, izračunao je FAO.
U odnosu na prosinac 2023. godine cijene hrane bile su više za 6,7 posto.
U cijeloj 2024. godini košarica osnovnih prehrambenih proizvoda bila je jeftinija za 2,1 posto, uz znatno niže cijene žitarica i šećera koje su prevagnule nad poskupljenjem biljnih ulja, mlijeka i mliječnih proizvoda i mesa.
Najviše je u prosincu pojeftinio šećer, za 5,1 posto u odnosu na studeni, zahvaljujući poboljšanim prognozama uroda u vodećim proizvođačima. U odnosu na prosinac prethodne godine cijene su mu bile niže za 10,6 posto.
Zamjetno su u zadnjem prošlogodišnjem mjesecu pojeftinili i mlijeko i mliječni proizvodi, za 0,7 posto u odnosu na studeni. Cijene su im se smanjile prvi puta od travnja pod pritiskom pojeftinjenja maslaca u uvjetima prigušene potražnje i nagomilanih zaliha.
U odnosu na prosinac 2023. cijene mlijeka i mliječnih proizvoda bile su pak više za 17 posto, a u cijeloj 2024. uvećane su u prosjeku za 4,7 posto.
Cijene žitarica zadržale su se u prosincu na razini prethodnog mjeseca. U odnosu na prosinac 2023. bile su pak niže za 9,3 posto.
Izvozne cijene pšenice bile su u prosincu stabilne, odražavajući ravnotežu između prigušene potražnje i poboljšane ponude u Argentini i Australiji i slabih uvjeta za urod ozime pšenice u Rusiji.
Kukuruz je pak neznatno poskupio zahvaljujući blago poboljšanom američkom izvozu, uz smanjenu ponudu, i snažnoj potražnji za ukrajinskim izvozom.
U cijeloj prošloj godini cijene žitarica bile su u prosjeku niže za 13,3 posto nego u 2023. Smanjile su se tako drugu godinu zaredom, nakon rekordne razine u 2022., napominju u FAO-u.
Biljna ulja pojeftinila su u prosincu za 0,5 posto u odnosu na studeni. U odnosu na kraj 2023. bila su pak skuplja za 33,5 posto. U cijeloj 2024. cijene su im bile u prosjeku za 9,4 posto više nego u 2023. zbog smanjene ponude, tumače u FAO-u.
Meso je na kraju prošle godine bilo iznimka mjesečnim rastom cijena, za skromnih 0,4 posto. Na godišnjoj razini cijene su mu porasle za 7,1 posto.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
POTPUNI TRIJUMF
Američki Kongres potvrdio Trumpovu izbornu pobjedu
Nogomet
LEGENDARNI IRAC
Robbie Keane novi trener Ferencvaroša
Hrvatska
PREMIJER
Plenković: Vlada kontinuirano traga za nestalima i inzistira na informacijama
Zadar
SLAVILI BADNJAK
FOTO Vjernici koji Božić slave prema julijanskom kalendaru u crkvi svetog Ilije proslavili Badnjak
Svijet
AMERIČKI PREDSJEDNIK
Trump: Razgovarao sam s Xijem preko predstavnika
Crna Kronika
navijačke skupine
[VIDEO] U Osijeku došlo do fizičkog sukoba Tornada i Kohorte
Crna Kronika
velika tragedija
Prošlo je šest godina od trostrukog ubojstva koje je šokiralo Sukošan
Ostali sportovi
Dramatično finale
Raštane pobjedom protiv Škabrnje prvi put osvojile Kup grada Biograda
Scena
KALELARGA, KALELARGA...
VIDEO Ponovno pogledajte spot čuvene pjesme Tomislava Ivčića: ‘Prava zadarska pisma’
Zadar
legendarni pjevač