Foto: Pexels
Božićna zvijezda (Euphorbia pulcherrima) atraktivna je sobna biljka prepoznatljivih crvenih listova koji su okruženi zelenima, i vjerojatno najpopularniji blagdanski ukras u domovima diljem svijeta.
Porijeklom iz Meksika, božićne zvijezde mogu biti izazovne za održavanje pa ih mnogi nakon Božića bacaju.
Međutim, uz malo brige i pažnje, moguće je održati božićnu zvijezdu živom tijekom cijele godine, pa čak i potaknuti da se crveni listovi formiraju na vrijeme za sljedeći Božić.
Da bi što duže trajala, božićnu je zvijezdu potrebno staviti na mjesto bez propuha s jakim, neizravnim svjetlom i temperaturom od oko 13-15 °C, što dalje od prozora ili vrata kroz koje će stići vjetar.
Zalijevati ju treba umjereno, obično kada se površina zemlje počne sušiti. Listove joj je potrebno redovito špricati vodom da bi se povećala vlaga, a crvena boja zadržala što dulje.
Nakon Božića, jednom mjesečno ju dohranjujte tekućinom s visokim udjelom kalija.
Ako božićnu zvijezdu kupujete u vrtnom centru ili supermarketu, provjerite je li u dobrom stanju i da joj lišće ne vene, jer lišće koje vene može biti znak da je bila pohranjena u prehladnim uvjetima.
Izbjegavajte kupovati božićne zvijezde koje su bile izložene blizu vrata ili čak na dvorištu trgovačkih centara jer – jednostavno neće trajati.
Pobrinite se da bude dobro zaštićen na putu kući, pazeći da nježni listovi ne budu izloženi niskim temperaturama pa ju je najbolje umotati u plastičnu vreću.
Nemojte ju ostavljati u automobilu dulje nego što je apsolutno potrebno jer temperature mogu brzo pasti i vaša božićna zvijezda će patiti.
Sorte božićnih zvijezda
Postoji nekoliko sorti božićne zvijezde (Euphorbia pulcherrima) koje se razlikuju po boji i obliku listova. Neki uobičajeni tipovi uključuju:
- ‘Prestige‘: ima tamno crvene listove i jedna je od popularnijih sorti
- ‘Marble‘: ima bijele listove s roza naglascima i mramornim uzorkom
- ‘Winter Rose‘: ima ružičaste listove koji podsjećaju na ruže, dajući biljci izgled cvatućeg grma
- ‘Jingle Bells‘: karakteristične su po šarene bijelim, zelenim i ružičastim uzorcima
- ‘Cortez Burgundy‘: bordo crveno lišće
- ‘Sonora White‘: bijelo lišće s blagim zelenim tonom.
- ‘Premium Picasso‘: ima neobične uzorke na listovima koji podsjećaju na umjetnička platna
Najčešći problem kod uzgoja božićne zvijezde
U travnju božićnu zvijezdu obrežite na oko 10 centimetara i držite je na temperaturi od 13 °C.
Početkom svibnja, presadite svoju božićnu zvijezdu u nešto veću posudu sa svježim kompostom na bazi ilovače bez treseta, a zatim je držite na mjestu bez propuha i izravnoj sunčevoj svjetlosti, pazeći da temperatura ne prelazi 18 °C.
Božićne zvijezde razvijaju cvjetove kada se dan skrati, što se prirodno događa u prosincu, ali da biste potaknuli cvjetanje do Božića, morat ćete uvjetima u kući oponašati kratki dan tako da svoju božićnu zvijezdu premjestite na tamno mjesto gdje bi trebala provesti dvanaest sati svaki dan, počevši od studenog.
Održavajte ujednačenu temperaturu od oko 18 °C i pazite da za to vrijeme ne bude izložena umjetnom svjetlu. Nakon što vaša božićna zvijezda počne cvjetati, svakodnevno ju prskajte da bi izgledala najbolje što je moguće duže.
Najčešći problem kod uzgoja božićne zvijezde je da listovi venu i otpadaju što je znak da joj je previše hladno.
Imajte na umu da božićne zvijezde potječu iz Meksika i moraju se držati na minimalnoj temperaturi od 13 °C, daleko od propuha (uključujući blizinu vrata, kamina, radijatora ili prozora).
Nažalost, neke se božićne zvijezde drže u lošim uvjetima u trgovini ili vrtnom centru, a lišće počne venuti već kada ih donesete kući.
Nažalost, u toj fazi ne možete mnogo učiniti za svoju božićnu zvijezdu pa savjetujemo da ju kupujete od renomiranog dobavljača i ne zaboravite zaštititi od hladnih uvjeta na putu kući.
Drugi problemi, poput sive plijesni, mogu nastati zbog pretjeranog zalijevanja. Pobrinite se da zalijevate svoju božićnu zvijezdu samo kada je površina komposta suha i redovito prskajte lišće da biste održali vlažnost oko biljke.
Legenda o Pepiti
Božićna zvijezda prvi put se spominje u Meksiku u 14. stoljeću gdje ima dugačku povijest korištenja u medicini kao lijek protiv vrućice. Biljka je bila obožavana u astečkoj kulturi, kada se nazivala Cuetlaxochitl, a korištena je i za bojanje odjeće.
Legenda kaže da je Montezuma, posljednji astečki vladar, bio toliko opčinjen biljkom da je naručivao velike količine u glavni grad Teotihuacan jer biljka nije mogla uspjeti na visokim nadmorskim visinama.
No, sve do 17. stoljeća, biljka Cuetlaxochitl, nije se povezivala s božićnim tradicijama.
Njezino putovanje prema blagdanskim domovima počinje u malom meksičkom gradu Taxco de Alarcon gdje su franjevci počeli koristiti grm u svojim blagdanskim procesijama.
Istovremeno, rodila se meksička legenda o Pepiti i “cvijetu svete noći”. Prema predaji, mlada Pepita je putovala u selo vidjeti jaslice u kapelici.
Nije imala dovoljno novca da bi kupila poklon i poklonila ga malom Isusu pa je skupila obližnju travu i formirala buket.
Bila je ljuta jer nije imala što bolje za ponuditi, ali obitelj ju je podsjetila da će “čak i najskromniji dar, poklonjen s ljubavlju, biti prihvatljiv u Njegovim očima”.
U drugoj verziji legende, istim joj se riječima obratio anđeo.
Stigavši u kapelicu i ponudivši poklon Isusu u jaslicama, buket se čudom pretvorio u prekrasne crvene cvjetove koje je lokalno stanovništvo poznavalo kao – Cuetlaxochitl.
Kako je božićna zvijezda postala simbolom blagdana?
Tada se u meksičkoj kulturi cvijet počeo poistovjećivati s Božićem, ali tek dvjesto godina kasnije, Joel Roberts Poinsett, prenio je cvijet u Ameriku i zauvijek promijenio način ukrašavanja domova za blagdane.
U zimu 1828. godine, Poinsett je u ime američkog predsjednika Johna Quincyja Adamsa na diplomatskom putovanju posjetio Taxco.
Šetajući prirodom, zaljubio se u crvene listove nepoznate biljke koju je prenio u svoj kućni staklenik u Južnu Karolinu, priskrbivši si veće količine biljke za njezino proučavanje i uzgoj.
Nedugo zatim, počeo je dijeliti biljku prijateljima i suradnicima za vrijeme blagdana, što je ujedno i vrijeme kada biljci listovi dobivaju crvenu boju.
Reputacija “očaravajuće božićne biljke” proširila se diljem države nakon što ju je počeo uzgajati Robert Buist, ujedno i prva osoba koja je počela prodavati biljku pod nazivom Euphorbia Pulcherrima.
Prodavao ju je kao reznicu, a tijekom 1900., obitelj Ecke s juga Kalifornije, postala je prva obitelj koja je biljku prodavala kao sadnicu. Još uvijek su njezini najveći proizvođači na području SAD-a.
Biljka je ime “poinzetija” odnosno “Poinsettia”, dobila 1836. godine, prema čovjeku koji ju je prvi donio u SAD i započeo blagdansku tradiciju koja se nastavlja i danas.
U kršćanstvu, oblik njezinih listova smatra se simbolom zvijezde Betlehema koja je dovela tri mudraca do Isusa dok crveno lišće simbolizira Isusovu krv, a bijelo njegovu čistoću.
najnovije
najčitanije
Nogomet
ZBOG PIROTEHNIKE
Do kraja utakmice Hajduk- Dinamo privedene 53 osobe
Nogomet
DERBI
Gattuso: Emotivan sam, Bjelica: Hajduk je zasluženo slavio
Ostali sportovi
SVJETSKI SKIJAŠKI KUP
Zrinka Ljutić završila šesta u slalomu u Killingtonu
Gastro
Lako, brzo i ukusno
Nema izgovora! Ovo su najjednostavniji recepti za doručak prepun proteina
Ostali sportovi
FORMULA 1
Verstappen slavio na VN Katra
Zadar
NEDJELJOM U DVA
Mladen Ninčević o gubitku sina: ‘To je nešto što ne bih poželio ni najgorem neprijatelju’
Zadar
KONCERT
Brojne poznate osobe u Zadru! Koncert ‘Domu mom’ nisu propustili ni Zlatko Dalić, general Fuzul…
Crna Kronika
NESREĆA U LOVU
Pucao prema divljači, zrno se odbilo od nepoznatog predmeta i teško ozlijedilo ruku drugog lovca
Zadar
PROVJERITE ADRESE
NIZ ULICA BEZ STRUJE! Dijelovi Zadra i okolice u ponedjeljak ostaju bez električne energije
Zadar
ŠPICA