
Foto: Pexels
S dolaskom hladnijih dana i početkom sezone grijanja, u zraku se počinju osjećati posljedice suhoće.
Topli radijatori i peći stvaraju ugodnu atmosferu u našim domovima, no istovremeno zrak gubi vlagu, a to može imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje i dobrobit.
Suh zrak, često zanemaren neprijatelj, ima dalekosežne učinke – od iritacija kože i očiju do problema s disanjem.
Što se događa kada je zrak presuh?
Prva na udaru obično je naša koža. Suhi zrak crpi vlagu iz kože, ostavljajući je zategnutom, suhom i sklonijom pucanju. Usne, koje su posebno osjetljive, često postaju ispucale i bolne, unatoč stalnom korištenju hidratantnih balzama.
Kosa se također ne izvlači neoštećena: gubi sjaj, postaje lomljiva i sklona elektricitetu.
No, to nije sve. Dišni putevi pate kada nosna sluznica i grlo postanu suhi i nadraženi, što može izazvati osjećaj grebanja i otežati disanje. Osobe koje pate od alergija ili astme mogu osjetiti dodatne poteškoće, dok suhi zrak olakšava širenje virusa, povećavajući rizik od prehlada i gripa.
Suh zrak može izazvati i nelagodu u očima, što je posebno teško za one koji već pate od suhih očiju. Simptomi poput peckanja, svrbeža i crvenila mogu postati češći i izraženiji.
Kako vratiti vlažnost zraka i olakšati si život?
Postoji niz praktičnih načina kako povećati razinu vlage u svom domu i smanjiti negativne učinke suhog zraka.
Najbolje rješenje za održavanje optimalne vlažnosti (40-60%) u prostoriji. Postavite ovlaživač u sobu gdje najviše boravite, osobito u spavaćoj sobi kako biste se probudili s osjećajem svježine.
Jednostavna i učinkovita metoda su mokri ručnici koji će brzo isparavati vlagu u zrak, a kad se osuše, samo ih ponovno namočite.
Stavite posude ili zdjele s vodom blizu izvora topline kako bi voda isparavala i tako povećala vlagu u zraku. Bonus savjet: dodajte nekoliko kapi eteričnih ulja za ugodan miris.
Hidratacija iznutra jednako je važna kao i briga za kožu izvana. Pijte više vode i koristite bogate hidratantne kreme kako biste koži pomogli da zadrži vlagu.
Sobne biljke ne samo da uljepšavaju prostor, već i prirodno povećavaju vlažnost. Fikus, paprat ili areka palma odličan su izbor.
Povremeno uživajte u toplom, parnom tušu, osobito ako vam je koža suha ili imate problema s disanjem. Para pomaže očistiti dišne puteve i istovremeno hidratizirati kožu.
Briga o razini vlage u domu nije luksuz, već nužnost tijekom hladnih mjeseci. Uz malo truda, možete održati optimalnu vlažnost zraka i tako zaštititi svoje zdravlje i dobrobit.
najnovije
najčitanije
Svijet
teška nesreća
Najmanje 21 osoba poginula u slijetanju autobusa u Šri Lanki
Zadar
udruga SMOI
Najavljena tribina ‘Hoćemo li se moći nastaviti baviti turizmom i do kada?’
Svijet
napadnut i Kijev
Rusija preko noći ispalila preko sto dronova na Ukrajinu
Zadar
"5 do 12"
Crveni križ i MUP u Zadru održavaju vrijednu preventivnu akciju
Gastro
huli huli
Ovo jelo na vaš tanjur donosi okus Havaja
Zadar
ĐIR PO GRADU
FOTO Poluotok je danas vrvio šetačima! Pogledajte koga smo sreli na zadarskoj špici
Županija
novo podrhtavanje
Slab potres u Nacionalnom parku Paklenica
Zadar
SVEČANO
FOTO Pogledajte kako su Arbanasi proslavili svetkovinu Gospe Loretske
Feelgood
test osobnosti
Prva stvar koju primijetite na ovoj slici otkriva kako živite svoj život
Zadar
ISKORISTITE PRILIKU