
Foto: Vesna Benić
Jedinstvena manifestacija Olive Island Vibes posvećena maslinama i otočkom načinu života održana je ovih dana u Kukljici. Ni nagla promjena vremena nije zaustavila ovaj jedinstveni događaj koji je trajao tri dana, od 12. do 14.rujna.
Vlatka Košta, direktorica TZO-a Kukljice, kazala je kako je cilj ovog trodnevnog događanja približiti posjetiteljima bogatstvo otočne kulture, gastronomije i tradicije, s posebnim naglaskom na maslinu, simbol mediteranskog identiteta.
Kozmetika i maslinarstvo
– Plan je bio da se trodnevni program Olive Island Vibes održi na glavnom trgu Kukljice. Naglo je zahladilo, bila je velika kiša i jak vjetar, ali usprkos vremenskim neprilikama na kraju smo uspjeli održati niz aktivnosti koje prikazuju otočni način života uključujući predavanje o maslinarstvu, razne kreativne radionice, »Gastro večer« i druge sadržaje koji naglašavaju povezanost čovjeka, otoka i masline. S
toga smo prvi dan programa održali u Multimedijalnoj dvorani Općine Kukljica. Radionica prirodne kozmetike vodila je Adela Mandel iz OPG-a Mandel – Kukljica i stručno predavanje o maslinarstvu na temu Agrotehnički zahvati u jesenskom periodu u masliniku koje je vodio dr. sc. Šime Marcelić, kazala je Košta.
Na radionicama prirodne kozmetike bilo je riječi o tome kako se pravi macerat od smilja te kako praviti kreme od tog macerata.
– Isprobavali smo kreme, mirisali ulja. Polaznike radionice najviše je zanimalo kako se pravi ulje za otvaranje sinusa i prirodni dezodoransi, kazala je Mandel.
Na stručno predavanje o maslinarstvu odazvao se veliki broj zainteresiranih mještana Kukljice, iz Kali, Preka, a pojavila se čak i grupa turista koja je ujedno popratila i Sajam otočnih proizvoda u sklopu manifrestacije. Izlagali su: OPG Rozalinda Banić iz Kraja, OPG Vesna Zalović iz Tkona, Kućna radinost Ivanka Milašinović iz Ždrelca, OPG Stjepan Smoljan iz Tkona. Kućna radinost Petrak iz Ždrelca i OPG Marija Grdaš iz Tkona.
Dr. sc. Šime Marcelić istaknuo je da agrotehnički zahvati u jesen obuhvaćaju gnojidbu i zaštitu masline od paunovog oka i maslinine muhe.
– Paunovo oko glavna je bolest masline i nekoliko je načina borbe protiv te bolesti. Prva crta obrane su preventivne metode koje uključuju odabir sorte i položaja za uzgoj masline. Nadalje, od aktivnih mjera imamo ekološki pristup koji koristi bakrene preparate i kaolinsku glinu i integrirani pristup kojim se koriste fungicidi poput ortive top ili syllita.
Što se tiče muhe, postoji nekoliko glavnih pragova za zaštitu. Prvi je onaj do 5 % zaraženih plodova, kad koristimo preventivne metoda u koje spada masovni ulov i tretman kaolinskom glinom. Drugi, ako je više od 30 % oštećenih plodova, a koristiti metodu dozvolejnih insekticida.
A ako je više od 30% oštrenih plodova, onda preostaje jedino spašavanje ploda prijevremenom berbom. Što se tiče gnojidbe, u jesen treba dati značaj organskoj gnojidbi, kazao je Marcelić istaknuvši kako svi oni koji više i detaljnije žele znati, mogu poslušati predavanje 22. rujna u Tkonu u Interpretacijskom centru pomorske baštine.
Gastroužitak i glazba
Drugi dan manifestacije održan je također u MMD-u, a započeo je s radionicom pletenja maslinovih grančica koju je vodila Zorana Tomasov Majpruz dok je »Gastro večer«, uz nezaboravne hitove Olivera Dragojevića i uz specijalitete kuhara Jakova Meštrovića, održana na otvorenom prostoru tržnice u Kukljici.
Od Tomasov Majpruz saznali smo kako je tradicionalnu tehniku pletenja maslinovih grančica naučila kao dijete od svoje babe.
– Radujem se ovolikom broju polaznika radionice. Okupilo se više od 15 osoba, većinom mame, ali i mladi, nešto djece, ali čak i turista pa nam je Multimedijalna dvorana u Kukljici iznova oživjela. Mene je baba naučila plesti, to je kod nas tradicija kojom na poseban način obilježavamo Uskrs i Cvjetnicu.
Pletemo palme i maslinove grančice koje poslije ukrašavamo cvijećem. Što je šarenije to je ljepše. Mi u Dobropoljajni bismo se obukli u narodne nošnje, tako bismo išli u crkvu i nosili ih u procesiji. Želim tradiciju prenijeti dalje. rekla je Tomasov Majpruz i dodala kako je običaj u Dobropoljani da se uvijek plete na svijetlu stranu lista dok npr. u Kukljici nije tako.
Kuhar Jakov Meštrović iz Zadra za ovu priliku pripremio je jela koja predstavljaju okuse Dalmacije i to sdele na saur – klasično jelo s otočnim nasljeđem, molo štrudla – autentično jelo koje predstavlja otočnu kuhinju, ceviche – moderna interpretacija dalmatinskih namirnica dok su vina bila iz ponude Vinarija TRS Ilok.
– Ja sam kuhar mlađe generacije. Bavim se ugostiteljstvom sedam, osam godina i ovdje sam zahvaljujući direktorici Turističke zajednice. Cilj nam je bio da i u rujnu u otočnoj sredini malo probudimo ljude.
Počela je škola, neki su se i vratilu Zadar, ali ima još turista i svako događanje je itekako potrebno i u posezoni. Nadam se kako će Olive Island Vibes postati prepoznatljiv događaj rekao je Meštrović istaknuvši kako je i u jelima glavna tema maslina.
Atmosferu je obogatio DJ Ante Valčić, poznati zadarski saksofonist koji je svojim setom pjesama i glazbom legendarnog Olivera Dragojevića stvorio poseban ugođaj. Pohvale za organizaciju pristizale su sa svih strana.
najnovije
najčitanije
Zdravlje i ljepota
hormonalne promjene
Financijski stres izrazito negativno utječe na zdravlje
Županija
NOVO ULAGANJE OPĆINE
Stambeno zbrinjavanje mladih obitelji u Škabrnji ide korak dalje
Ostali sportovi
talijanska skijašica
Brignone operirala nogu, upitan nastup na Olimpijskim igrama
Svijet
drastične carine
Svjetske burze ovako nisu pale još od korone, no Trump ne odustaje
Zadar
WORLDSKILLS CROATIA 2025.
Veliki uspjeh Ekonomske škole: Zadrani na državnom natjecanju u promociji struke i poduzetništva
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Zadar
svjetski dan svjesnosti
Ana Kardum iz zadarske Udruge za autizam upozorava: ’Broj djece s autizmom je u konstantnom porastu’
Scena
RUŠI REKORDE
Thompsonov menadžer: Prodano gotovo pola milijuna karata za koncert na Hipodromu
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Zadar
ZELENI RAZREDI