32 C°

Novi uspjeh

Rita Herceg brončana na Ljetnom prvenstvu Hrvatske

26.07.2024. 09:41

Zadarska plivačica Rita Herceg ponovo je pokazala o kakvom je talentu riječ. Ona je, s još devet članova i članica PK-a Zadar nastupila na ljetnom državnom prvenstvu na zagrebačkim Sveticama, gdje je na 200 m prsno osvojila brončanu juniorsku medalju (2:47.70). Tim rezultatom plasirala se u seniorsko finale, gdje je isplivala dionicu za jednu sekundu manje, 2:46.40, te je osvojila četvrto mjesto.

Puno finala

Na prvenstvu se natjecalo 37 plivačkih klubova iz cijele Hrvatske, a nastupilo je 370 plivača i plivačica. Osim Rite, za Zadar su još nastupili Lovre Dellavia, Filip Gajić, Ivano Kuman, Matija Ukalović, Niko Baričević, Mia Šarić, Andrea Uhoda, Danica Sorić te Hana Sivec, koja se Zadranima pridružila u štafetnom nastupu, a pratio ih je trener Željko Olujić.

Osim već spomenutog uspjeha, Rita je bila vrlo dobra i u B finalu na 100 m prsno. Tamo je s vremenom 1:17.76 osvojila deseto mjesto. Na 50 m prsno u konkurenciji juniorki završila je na 15. mjestu (37.04). Mia Šarić, mlađa juniorka, također je odradila sjajan posao. Osvojila je dva 14. mjesta, na 200 m leđno (2:33.34) te na 200 m mješovito (2:44.67). Isto tako, 14. mjesto osvojila je i na 50 m leđno (33.72), dok je na 50 m leptir bila 19. (31.78), a najbolji rezultat ostvarila je u konkurenciji mlađih juniorki na 100 m leđno (1:12.33), gdje je završila deveta. U istoj kategoriji, ali kod plivača istaknuo se Ivano Kuman. On je na 100 m prsno u svojoj kategoriji završio deveti (1:11.28), dok je na 50 m (32.98) i 200 m (2:38.28) prsno osvojio 13. mjesto. Od ostatka zadarskog »društva« Dellavia je zauzeo 17. mjesto u disciplinama 50 i 100 m prsno, Gajić je isplivao osobni rekord na 50 i 100 m slobodno te na 50 m leptir, dok je Ukalović poboljšao svoje najbolje vrijeme na 50 m slobodno.

Ženska seniorska štafeta na 4×100 m (Mia Šarić, Rita Herceg, Hana Sivec, Danica Sorić) bila je šesta, dok je muška (Filip Gajić, Lovre Dellavia, Ivano Kuman, Niko Baričević) bila deseta. Muška mlađa juniorska (Ivano Kuman, Niko Baričević, Matija Ukalović, Filip Gajić) je također osvojila deseto mjesto dok je mješovita (Mia Šarić, Lovre Dellavia, Rita Herceg, Filip Gajić) bila osma. Zadrani su u konačnici osvojili 17. mjesto

Tri mušketira

Na isto natjecanje stigla je i Jadera s trojicom mušketira. Dvojica plivača, junior Andrija Kačanić i mlađi junior Mate Molnar te njihov trener Marijan Čulina. Kačanić je doplivao do tri finala u kojima je osvojio 11. mjesto na 50 m leđno (28.64), također 11. na 100 m leđno (1:01.88) te 14. mjesto na 200 m slobodno (2:00.94). Molnar pak je dogurao do dva finala, na 1500 m slobodno te na 800 m slobodno. U kraćoj dionici Molnar je u konačnici osojio 12. mjesto s vremenom 9:11.07, dok je dulju dionicu isplivao s vremenom 17:31.23, što mu je u konačniic donijelo deveto mjesto. Ovim rezultatima, dvojica Jaderinih mušketira osvojila su 18. mjesto u muškoj konkurenciji.