Foto: Pixabay
Zlatno pravilo za prijateljski, skladan i zadovoljan suživot nije komplicirano: “Ponašaj se prema svima onako kako bi volio da se drugi ponašaju prema tebi.” Zvuči jednostavno, rekli bi. Ali postoji nešto u ovom jednostavnom pravilu što većina nas prečesto predviđa – zaboravljamo na sebe!
Kako možemo imati dobar odnos prema drugima, ako taj isti ne njegujemo prema sebi? Na prvu se možda čini prejednostavnim, no promjena stava može imati pozitivan utjecaj na vašu sveukupnu sreću.
Ako smo u miru sami sa sobom, ne samo da to zračimo prema vanjskom svijetu, već inspiriramo i druge ljude da učine isto. Ali kako točno uspijevamo biti ljubazniji prema sebi?
Riječ koja nas sprječava da budemo zadovoljni sa sobom
“Trebala bih sada završiti prezentaciju”, “Trebala bih odustati od tog komada čokolade” ili “Trebala sam reagirati drugačije.” Tko se osjeća prozvanim? Koliko puta ste ovakve i slične rečenice izgovorili u sebi, i to često više puta dnevno?
Promatrajte sebe i vidite koliko često koristite rečenice s naizgled nevinom riječi “trebalo bi”. Sigurni sam da ćete doći do prilično visoke brojke.
To je sasvim normalni jer veliki broj ljudi funkcionira tako. Te misli dolaze automatski i rađaju osjećaj obveze, koji, međutim, nije svjesno ili racionalno razmotren.
Što se događa kao rezultat? Osjećamo se loše i ponekad čak imamo (nesvjesne) osjećaje krivnje prema sebi.
Evo kako biti sretniji i zadovoljni
Sljedeći put kada se uhvatite kako koristite glagol “trebati”, trebate se zapitati: “Što se dogoditi ako se ne pridržavate toga trebalo bi? Koje su posljedice? Koje su možda prednosti? Je li to emocionalna ili racionalna odluka?”
Postavljajući si neka od ovih pitanja, svoju ćete odluku odvagnuti svjesnije, umjesto da vas vodi automatski “trebanje”.
Na primjer, umjesto da kažete: “Jutros bih trebala pokositi travnjak”, mogli biste reći: “Jutros kosim travnjak kako bih popodne mogla imati vremena sa svojom djecom.”
No, važno je napomenuti da ne treba svako “trebanje” shvatiti negativno.
Naravno, postoje zadaci ili stvari koje treba obaviti. Ovdje je važno razlikovati obveze ili odgovornosti od nečega što smatrate da morate učiniti. Na primjer, redovito vježbanje je nešto što biste trebali učiniti da biste ostali zdravi.
Dakle, na “trebala bih vježbati danas” treba gledati pozitivno!
najnovije
najčitanije
Županija
čuvari tradicije
Maraška fest u Svetom Filipu i Jakovu slavi voćku koja je othranila generacije: ‘To je omaž našem kraju’
Hrvatska
Borbena moć 26
Hrvatska vojska sa saveznicima uvježbavala odgovor na nuklearno-biološko-kemijske ugroze
Hrvatska
javno savjetovanje
Split planira zabraniti noćnu prodaju alkohola tijekom turističke sezone
Hrvatska
hodaj za liku
‘Gospić nije deponij, Lika nije periferija’: Građani zatražili hitnu sanaciju otpada
Svijet
paklene vrućine
Opet oboren toplinski rekord u Njemačkoj, zbog oštećenja kolnika zatvorene autoceste
Hrvatska
oštra reakcija
Josip Dabro žestoko o Mariju Radiću: ‘Od drukera i agenturnih cinkaroša nikada ne bih tražio milost’
Crna Kronika
zagreb
Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Zadar
MARKO ČULINA