ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

TEMPUS FUGIT

Arheološki muzej u Zadru organizira veliku manifestaciju povodom desete obljetnice antičkog postava

Autor: Antonia Vodan

15.06.2024. 16:00
Arheološki muzej u Zadru organizira veliku manifestaciju povodom desete obljetnice antičkog postava

Foto: Mislav Klanac



Arheološki muzej u Zadru organizira veliku manifestaciju pod nazivom »Tempus fugit«, u prijevodu »vrijeme leti«, povodom desete obljetnice stalnog postava Antike i Europskih dana arheologije.


Da je zaista proletjelo tih deset godina, govori nam viša konzervatorica – restauratorica Martina Rajzl koja je u antički postav Arheološkog muzeja upućena od njegovih samih početaka.


Izložba fotografija i okrugli stol


– Muzej je pripremio veliku manifestaciju »Tempus fugit« što u prijevodu znači »vrijeme leti« ili »vrijeme teče« i upravo smo time željeli naglasiti da nam je već deseta obljetnica antičkog postava. Zanimljivo je da on od Domovinskog rata nije bio postavljen, što nikako nije bilo dobro, ni za grad, ni za Arheološki muzej. Zadar je Jader, rimski grad. Mi imamo jako puno originalnih predmeta koje čuvamo u svojim depoima i šteta je što oni nisu bili izloženi. Antički postav za nas je značio jako puno, ali i za samu kulturu grada. On nam je pridonio u smislu velikog broja posjetitelja jer su njime oduševljeni i djeca i odrasli, kazala je Rajzl.


Martina Rajzl, viša konzervatorica – restauratorica/Foto: Mislav Klanac




S obzirom na ratne okolnosti 90-ih godina, antička je građa bila sklonjena i nije bila izložena naredna dva desetljeća. U međuvremenu, bilo je potrebno odraditi temeljite restauratorske radove i uvesti promjene u koncepciju postava, kako bi, konačno, stalni postav Antike bio ponosno predstavljen posjetiteljima. U sklopu manifestacije, otvorena je i izložba fotografija naslovljena »Novo ruho« koja prikazuje slijed konzervatorsko- restauratorskih radova provedenih na kamenim spomenicima u antičkom postavu.


Ovom je prigodom održan i okrugli stol na kojem su sudjelovali stručnjaci koji su svojim radom pridonijeli oformljivanju stalnog antičkog postava: muzejska savjetnica Arheološkog muzeja dr. sc. Kornelija A. Giunio, voditeljice Odjela za marketing i odnose s javnošću Marina Brkić i Donata Smokrović, arhitekti Igor Pedišić i Iva Letilović, prof. Siniša Bizjak s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu te prof. dr. Vlasta Ćosović s PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.


Foto: Mislav Klanac


Božja providnost


Različite faze prevrtljive povijesti antičke zbirke Arheološkog muzeja predstavila je muzejska savjetnica Kornelija A. Giunio.


– Arheološki muzej je osnovan 1832. godine. U zgradu crkve sv. Donata smješta se 1877. godine. Velike promjene muzej doživljava u vrijeme talijanske vlasti između 1929. i 1931., kada se dolazi do pločnika rimskog Foruma. U tom prostoru se smješta lapidarij Arheološkog muzeja. Unutar tog lapidarija bila su smještena četiri kipa Ninske carske skupine. Carska skupina došla je iz Venecije gdje su kipovi bili smješteni do 1931., u Museo civico archeologico. Do 1945. bili su u tom lapidariju u Zadru. Za vrijeme Drugog svjetskog rata u okolici crkve sv. Donata događala su se velika bombardiranja (palače i zgrade su bile porušene), a kipovi su bili cijelo vrijeme izloženi vani. Baš sam komentirala s jednim kolegom da mora biti nešto božansko u njima jer su ostali stajati, ispričala je Giunio.


Na okruglom stolu Donata Smokrović, Kornelija A. Giunio, Igor Pedišić, Siniša Bizjak i Vlasta Ćosović/Foto: Mislav Klanac


Božanskom providnošću ili ne, antička građa ostala je sačuvana, a u novom ruhu gledaju je Zadrani i njihovi gosti već deset godina. Prigodom tog okruglog »rođendana«, organizirana je velika fešta pa je, uz spomenuti stručno-znanstveni dio, pripremljen i atraktivan program na Forumu.


– Nastavljamo s programom na Forumu koji se odvija svaki dan, od petka do nedjelje, od 18 do 22 sata. Moći će se vidjeti kako su se izrađivale antičke frizure, to rade učenici Obrtničke škole Gojka Matuline. Učenici primijenjene umjetnosti i dizajna će izrađivati glinene perle, dakle nekakvu vrsta nakita. Učenici privatne OŠ Nova će oslikavati fresku na platnu, kazala je Rajzl te dodala kako će profesorica sa Sveučilišta u Zadru Dijana Sorić, izrađivati kozmetički preparat kojim su žene u antici skidale šminku.


U kostimu Afrodite


– Sva tri dana na Forumu će biti antičke društvene igre na ploči, tako da će posjetitelji moći zaigrati neke igre kao što su mlin ili šah. Osim toga, moći će izraditi svoj vlastiti suvenir. Imamo i štandove za prodaju vina, maslinovog ulja, srebrnog nakita, eteričnih ulja i sapuna. U subotu program također počinje od 18 i moći će se vidjeti prezentacija rimske vojne opreme i gladijatorske borbe. Ono što će biti spektakularno i atraktivno je da će štulerica izvesti animaciju na štulama u kostimu božice Afrodite. Nakon toga, imamo vatreni show koji će prezentirati kako su, u antičko vrijeme, između gladijatorskih borbi, postojale određene vrste zabave, napomenula je Rajzl dodajući kako su u nedjelju radionice za odrasle.


– Posjetitelji će moći pokušati izraditi svoj mozaik ili pokušati izraditi keramičku posudu na lončarskom kolu. Nakon toga, imamo gostovanje Dioklecijanove legije iz Splita, udruge koja se bavi promicanjem antičke kulture. Njih četrnaest će izvesti interaktivnu predstavu »Dolazak cara i carice u Jader«. Glumit će cara Augusta i njegovu caricu Liviju, izjavila je Rajzl te pozvala sve zainteresirane da se priključe programu.