Paraplivanje

Sedam zadarskih zlata na Višnjiku

Autor: Alen Plahinek

22.05.2024. 12:46

Bazen ŠC Višnjik je u organizaciji Plivačkog kluba Zadar bio domaćin 8. Otvorenog prvenstva u paraplivanju Zadar – Open 2024. Ukupno je na natjecanju sudjelovalo 164 paraplivača, što je ujedno bio i rekord, iz tri države. Osim 13 članova Zadra, na natjecanju su nastupila i dvojica predstavnika Jadere. Paraplivači su se natjecali u 13 disciplina u 2 dijela programa te u 16 kategorija (fizička i intelektualna oštećenja).

Najuspješnija od članova Zadra bila je Lucija Miolović. Ona je u svojoj klasi, C21, doplivala do tri zlatne i jedne srebrne medalje. Zlatom se okitila na 50 m slobodno (50.19), 100 m slobodno (2:02.24) te na 200 m slobodno (4:24.19). Na 100 m prsno, s vremenom 2:08.88, osvojila je srebrno odličje. Osim nje medalju je još osvojio i Joško Klarin u klasi S14. On je broncu osvojio na 100 m leđno (1:51.26). Osim u toj disciplini, Klarin se natjecanju i na 200 m slobodno (3:52.09), gdje je zauzeo deveto mjesto, na 100 m slobodno (1:42.82) gdje je bio 16. te nas 50 m slobodno (48.61) gdje je u konačnici ostvario vrijeme za ukupno 23. poziciju. U istoj klasi natjecao se i Mario Mrčela. Njegov najbolji rezultat bilo je sedmo mjesto na 50 m prsno (49.33), a samo mjesto ispod bio je na 100 m prsno s vremenom 1:59.52. Bazen je dijelio s Klarinom u slobodnom stilu. Na 50 m je bio bolji od Klarina, završio je deseti s vremenom 40.24, dok je na 100 m bio jedno mjesto iza njega, dakle deseti s vremenom 1:36.21.

– Posebnost ovo mitinga je ta što je 2016. godine, baš na ovom natjecanju, uvedena kategorija C 21 koja se odnosi na plivače s Down sindromom. Posebno nas veseli ugostiti »dauniće« kojih je zahvaljujući marljivom radu klubova, sve više na plivačkim natjecanjima. Svi gostujući klubovi natjecanja u Zadru puni su dojmova i riječi hvale za organizaciju natjecanja, što PK Zadar uvijek smatra zajedničkim uspjehom svih članova koji su uključeni u organizaciju. Natjecanje ovog tipa ostavlja dubok dojam na sve prisutne, paraplivači su borci koji svakim prijeđenim metrom pokazuju snagu duha i tijela. I dalje ćemo popularizirati plivanje i sport za osobe s invaliditetom. Pozivamo sve zainteresirane, mlade i stare, koji imaju afinitet prema rekreativnom ili natjecateljskom plivanju da se jave u PK Zadar i priključe ovom predivnom sportu, bez obzira na oblik invaliditeta (fizičko ili intelektualno). Paraplivači su naši junaci – poručila je trenerica Danijela Kurtin.

Najuspješnijih zadarski natjecatelj bio je član Jadere Mihovil Ninčević. On je u svojoj klasi, S14, stigao do četiri zlatne medalje. Najveći napredak ostvario je na 100 m slobodno gdje je do zlata stigao za 1:02.64 te je popravio osobni rekord za cijelu sekundu. Zlatne medalje je osvojio i u disciplinama: 50 m leđno (34.55), 50 m slobodno (28.45) i 100 m leptir (1:12.96). Osim njega, boje Jadere branio je i Slavko Ivišić koji je plivao u pokaznoj utrci dionicu od 25 m (54.71). Josip Gregov nije nastupio zbog zdravstvenih problema, a sljedeće natjecanje koje očekuje paraplivače Mihovila i Josipa je Sarajevo Open, koje će se održati 15. i 16. lipnja.