Foto: Foto REUTERS
U slučaju velike olujne epizode kao prethodnih dana, sve bi moglo rezultirati mješavinom kišnice i otpadnih voda u rijeci...
PARIZ Emmanuel Macron, koji je obećao plivati u Seini za Olimpijske igre, uvjeravao je u utorak da će voda u rijeci biti čista, povodom svečanog otvorenja stanice za pročišćavanje kišnice u Champignyju -sur-Marneu, ključnoj za održavanje određenih događaja na Seini.
“Mogućnost plivanja u Marni i Seini jedan je od događaja stoljeća, to moramo učiniti zbog naše baštine””, izjavila je ministrica sporta Amélie Oudéa-Castéra, a i šef države također je pozdravio ovaj “ključni korak u omogućavanju plivanja Seine” na svom X računu.
“Mobilizirani svi zajedno, država i izabrani dužnosnici, stižemo tamo, voda iz Seine bit će svježa… i čista”, napisao je na društvenoj mreži.
Emmanuel Macron se zapravo u nekoliko navrata obvezao plivati u Seini tijekom Igara, ali nije odredio datum sastanka niti je naveo hoće li to učiniti javno.
Nizvodno od postrojenja za pročišćavanje kišnice (SDEP) otvorenog u Champignyu, Marna se ulijeva u Seinu, gdje će se ovo ljeto održati plivačka natjecanja na otvorenim vodama i plivački dio triatlona.
Ovo potonje daje hladan znoj organizatorima OI u Parizu jer čistoća rijeke uvelike ovisi o vremenu pa bi u slučaju velike olujne epizode kao prethodnih dana, sve moglo rezultirati mješavinom kišnice i otpadnih voda u Seini, a sportski događaji bi mogli biti odgođeni ili čak otkazani, kao što je bio slučaj tijekom testnih događaja prošlog kolovoza.
Mjere koje se poduzimaju za čišćenje Marne i Seine trebale bi omogućiti i kupanje, što u slučaju Marne više nije moguće od 1970., a u prijestolničkoj rijeci Seini od 1923. godine.
Uz bazen Austerlitz, izgrađen u Parizu i svečano otvoren početkom svibnja, bazen Champigny, čija je izgradnja započela u jesen 2020. uz cijenu veću od 53 milijuna eura, veliki je projekt.
Napajan iz dva vodozahvata, manji je od Austerlitza jer ima samo 8.000 kubika u usporedbi s 50.000 kubika Austerlitza, ali ima dvostruku funkciju – pod zemljom, dva režnja s dubinom do 20 m i promjerom od 35 m primaju kišnicu, jedan za skladištenje nju, drugu za čišćenje u tri faze. U prvoj fazi su sita za odvajanje otpada, zatim, lopatice za taloženje za odvajanje vode od pijeska i mulja, te konačno glavna tehnološka inovacija leži u prisutnosti oko stotinu ultraljubičastih lampi za dobivanje, uvjeravaju operateri, 99.9 posto zdrave vode, bez bakterija.
najnovije
najčitanije
Nogomet
Ozljeda
Real Madrid potvrdio da je Vinicius Junior neće igrati protiv Liverpoola
Zadar
direktorica tz-a
Marija Dejanović nakon vrijedne nagrade: ’Nagrada mi je vjetar u leđa za daljnji doprinos ninskom turizmu’
Plodovi zemlje i mora
prva procjena
Očekuje se pad vrijednosti realnog dohotka u poljoprivredi
Nogomet
TRENER CITYJA
Guardiola o krizi u klubu: “U ovom trenutku nismo spremni za velike stvari”
Zadar
VODOVOD JAVLJA
VAŽNA OBAVIJEST Zbog radova dio Dikla tri dana bez vode!
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Zadar
OBAVIJEST HEP-A