Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

BORBA ZA PROSTOR

"Zbog pohlepe za urbanizacijom terena, na Novom Bokanjcu šetaju lisice"

Autor: Matea Guzalić

31.01.2024. 13:36

Foto: Ilustracija/Pixabay



Posljednjih nekoliko mjeseci učestala je prisutnost divljih životinja u urbanim područjima, a velika šteta dogodila se prije nekoliko dana kada su tri vuka ubila preko dvadeset ovaca i janjaca u Murvici Gornjoj. Vlasnici ovaca ogorčeni su i na Kornatima, gdje im čagljevi već godinama napadaju stada i ubijaju janjad.


Lokalno stanovništvo nerijetko prijavljuje viđanja životinja, a zašto dolazi do sve većeg broja takvih slučajeva te što učiniti u takvim situacijama objasnio nam je magistar lovstva i zaštite prirode Roko Pavić, lovac i tajnik Lovačkog saveza Zadarske županije.


Zaštititi ruralni kraj


– Lovstvo je znanost kojom se gospodari. Ne mogu se odstreljivati životinje na način koji nije propisan zakonom, a onda i našim lovnogospodarskim osnovama. Riječ je o planskim aktovima koje propisuje nadležno Ministarstvo, kao i nadležna lokalna samouprava, tj. Županija. Tijekom lovne godine gospodarimo isključivo s lovnim vrstama divljači, a to su vrste koje su unutar Zakona o lovstvu propisane kao divljač, kazao je Pavić osvrnuvši se i na problem s vukovima.




– Vuk nije lovna vrsta divljači, on je trajno zaštićena vrsta. S njim, dakle, ne možemo gospodariti, već se samo prati brojnost vuka. Nama je lovcima sasvim normalno da s vukom moramo živjeti, normalno ga je imati u prirodi, to je divlja životinja koja pripada prirodnom staništu. Međutim, Ministarstvo zaštite okoliša i ostala ministarstva koja se vežu uz domenu gospodarenja vukom moraju propisati, tj. zaštititi malog čovjeka, odnosno ruralnu sredinu kako se ne bi izgubio interes za stočarstvom. Ako uništimo poljodjelstvo u ruralnom kraju, onda ćemo definitivno uništiti i čovjeka koji živi u ruralnom kraju. Naravno, ovo predstavlja jedno delikatno i kompleksno pitanje kojim se treba pozabaviti struka te uključiti interese lovaca, zaštitara okoliša, ekologa, biologa, i tako dalje, objašnjava Pavić.


Kada je riječ o lisicama i čagljevima, dolazimo u domenu lovne vrste divljači, a, kako nam kaže Pavić, ove su životinje prisutne u svim lovištima.


Roko Pavić, tajnik županijskog LS-a


Osjećaj nesigurnosti


– Lisice i čagljevi životinje su koje su stalno prisutne u svim lovištima na području Hrvatske, pa tako i na području Zadarske županije. Nema ih previše, nema ih premalo, trenutno imamo neku optimalnu brojku, a lovci su tu bitni kako bi gospodarili njima onako kako je to država propisala. Također se mora i održavati brojnost onako kako je propisana našim gospodarskim osnovama. Što se tiče urbanih zona, nerijetko dolazi do viđanja lisica, čagljeva, ali i divljih svinja, no to je isključivo radi naše pohlepe za urbanizacijom terena, ističe Pavić dodavši da su ovakve situacije česte u Novom naselju Bokanjac.


– Postalo je uobičajeno da nas u tjedan dana nazovu dvije osobe s Novog Bokanjca i upitaju nas je li normalno da im po ulici prolazi lisica. A kako ne bi bilo normalno, s obzirom na to da je tamo do prije nekoliko godina bilo šumsko područje, a onda su se napravile kuće i ostali objekti. Naravno da će divlje životinje i dalje dolaziti na područje na kojem su prije boravile, a pogotovo ako dođe do odbacivanja otpada jer će se predatori onda doći hraniti, objašnjava tajnik županijskog Lovačkog saveza.


Što se tiče prijetnje divljih životinja za stanovništvo u urbanim područjima, ne postoji velika životna ugroza, no prisutan je osjećaj nesigurnosti. Međutim, ovaj lovac objašnjava kako će se divlje životinje više bojati čovjeka, nego čovjek njih.


Obavijestite nadležne


– Nama su jako bitne informacije koje dobivamo od građana. Primjerice, nedavno smo na taj način saznali da se na Dugom otoku nalaze čagljevi, a u trenutku kada se dobije takva krucijalna informacija, mora se odmah djelovati. Može se, primjerice, odmah uključiti lokalnu samoupravu, nadležno Ministarstvo i Zadarsku županiju, obavijestiti ih da imamo invazivnu vrstu i da treba požuriti s rješenjima kako bi se ista uhvatila i premjestila kako ne bi došlo do štetnih posljedica za lokalnu zajednicu. Dakle, takve su nam informacije jako bitne i građani su pozvani slati ih kako bismo mogli nešto iskoordinirati u slučaju potrebe, kazao je Pavić.


Dakle, ako postoji divlja životinja u vašem mjestu, svakako odmah obavijestite svog komunalnog redara, Općinu, ured unutar grada ili bilo koju drugu nadležnu osobu.


– To su hvalevrijedne informacije koje se mogu provjeriti i tako se može utvrditi o kojoj se vrsti radi te da li predstavlja opasnost. Također, nikako nemojte hraniti divlje životinje ni ići u njihovo protjerivanje, već samo obavijestite nadležne, poručuje ovaj lovac.