
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
U Hrvatskoj je u rujnu potrošnja u maloprodaji porasla šesti mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to po najvećoj stopi od travnja prošle godine. Već ranije, pri obrazlaganju rebalansa proračuna i projekcijama za iduće godine, ministar financija Marko Primorac izjavljivao je kako to jest dokaz stabilnog rasta gospodarstva u trećem tromjesečju, ali i kako bi izvoz ipak trebao igrati značajniju ulogu u odnosu na osobnu potrošnju, koja je postala glavni generator rasta BDP-a i stope gospodarskog rasta od 2,8 posto u ovoj godini.
Jaka konkurencija
Naime, uvođenjem mjera Vlade, kojima se štite kućni budžeti građana, oni su se okrenuli snažnijoj potrošnji koja je tradicionalno vidljiva posebno baš u trećem tromjesečju kad se zbrajaju i rezultati turističke sezone u kojoj je i domaći gost izuzetno bitan. No, ministar Primorac upozorava u svojim istupima kako bi bilo poželjno da neto izvoz ima značajniju ulogu u rastu domaćeg BDP-a.
– Rast našeg BDP-a dominantno je potaknut domaćom potražnjom i potrošnjom, pa onda i investicijama, a ono što bi nas svakako veselilo je da značajniju ulogu u rastu BDP-a ima i neto izvoz, odnosno povećanje izvoza, izjavio je Primorac prije nekoliko dana na susretu kluba izvoznika. U tom kontekstu je apostrofirao i značajne napore hrvatskih tvrtki na vrlo konkurentnom međunarodnom tržištu, istaknuvši da Vlada te napore podupire i nastavit će to činiti, između ostalog i mjerama koje im osiguravaju stabilne i predvidljive cijene energenata.
Kad je o podacima o potrošnji riječ, Državni zavod za statistiku objavio je jučer detaljno izvješće o prometu u trgovini na malo, a prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja je u rujnu porasla 2,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na rujan prošle godine porasla 5,5 posto.
Lijepe brojke
Tako je potrošnja u maloprodaji na godišnjoj razini porasla šesti mjesec zaredom, i to po najvećoj stopi od travnja prošle godine, kada je rast iznosio 5,6 posto.
Pritom je promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima porastao za 4,4 posto, dok je promet od trgovine neprehrambenim proizvodima, osim trgovine motornim gorivima i mazivima, ojačao 2,5 posto. Ukupno, u prvih devet mjeseci ove godine promet od trgovine na malo realno je porastao za 2,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Kako je potrošnja najveća sastavnica BDP-a, rast prometa u trgovini na malo u rujnu ukazuje na nastavak stabilnog rasta gospodarstva i u trećem tromjesečju, stoji u ocjeni DZS-a. U drugom tromjesečju ove godine BDP je porastao 2,6 posto na godišnjoj razini, što je bio već 10. kvartal zaredom kako gospodarstvo raste, i to brže nego u prethodnom tromjesečju.
Uoči nove zimske sezone grijanja, pri čemu su globalne okolnosti ove godine još i teže nego prošle, s obzirom na to da rat u Ukrajini još traje, a započeo je i novi izraelsko-palestinski sukob, podaci pokazuju kako Hrvatska zimu dočekuje s cijenama plina i struje koje su među najnižima u Europskoj uniji.
Naime, u prvoj polovini ove godine cijene plina rasle su čak 139 posto u Latviji, 134 posto u Rumunjskoj te 103 posto u Austriji, dok se Hrvatska zajedno sa Estonijom i Italijom našla među državama u kojima su cijene ostale iste, odnosno rasle za tek 0,5 posto.
Smanjen uvoz
S obzirom na to da je Vlada odlučila i dalje limitirati cijene plina, a time i električne energije sve do kraja sezone grijanja 31. ožujka 2024. godine, slični podaci mogu se u odnosu na druge europske države očekivati i ove sezone. No, Eurostat je objavio podatke za kretanja cijena plina i struje u 2023. godini u svim članicama EU-a, a po njima je gledajući u cjelini prethodna zimska sezona ipak bila najskuplja ikad. Naime, kućanstva u EU-u plaćala su u prvoj polovini godine najvišu cijenu plina i struje otkada je Eurostat počeo objavljivati podatke. Ali Hrvatska je bila među zemljama s najnižim cijenama, znatno ispod europskog prosjeka.
Prosječna cijena struje za kućanstva u EU-u porasla je u prvoj polovini godine za 14,2 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, dosegnuvši 28,9 eura za 100 kilovatsati, izračunao je Eurostat. U drugoj polovini 2022. godine bila je porasla za 19,8 posto.
Prosječna cijena plina bila je pak u razdoblju od siječnja do lipnja viša za 37,7 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju i iznosila je 11,87 eura za 100 kilovatsati. U drugoj polovini prošle godine porasla je nešto više od 45 posto. Jedno i drugo pokazuje da je, dakle, najskuplja bila 2022. godine, i krajem te godine, uz napomenu da poskupljenje u ovoj godini odražava snažan rast cijene prirodnog plina u uvjetima smanjenog uvoza iz Rusije i potrage za drugim dobavljačima.
Vlade su uspostavile mehanizme kako bi ublažile pritisak visokih računa na potrošače, posegnuvši, između ostalog, i za subvencijama, podsjećaju statističari. Pritom se, odražavajući državne mjere potpore, udio poreza i nameta u računima za potrošnju plina i struje ponovo smanjio – u računima za struju spustio se s 23 na 19 posto, a u cijenama plina s 27 na 19 posto. No, u međuvremenu su vlade ipak počele smanjivati potporu, što je također utjecalo na cijene.
Porezne olakšice
Tako je Nizozemska obustavila porezne olakšice i udvostručila namete za struju, pa su računi za struju kućanstava, izraženi u nacionalnoj valuti, bili 10 puta veći nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, što je najveći skok u EU-u. Veliko poskupljenje struje, izraženo u nacionalnoj valuti, zabilježile su i Litva za 88 posto, Rumunjska za 77 posto, i Latvija za 74 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.
Najviše se pak smanjila cijena struje za kućanstva u Španjolskoj, za 41 posto, a slijedi Danska s padom cijena za 16 posto.
U Hrvatskoj su kućanstva u prvoj polovini godine struju u prosjeku plaćala 14,8 eura za 100 kilovatsati, kada se uključe svi nameti, za 9,3 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. U drugoj polovini 2022. bila je poskupjela za 12,6 posto.
Blizu je Hrvatskoj Malta s cijenom za kućanstva u prvoj polovini godine nešto manjom od 13 eura za 100 kilovatsati. Najnižu prosječnu cijenu, izraženu u eurima, plaćala su kućanstva u Bugarskoj i Mađarskoj, od 11,4 eura odnosno 11,6 eura za 100 kilovatsati, no u tim su državama i plaće među najnižima u EU-u, pa je to proporcionalno.
Najvišu cijenu, izraženu u eurima, plaćala su pak nizozemska i belgijska kućanstva, od 47,5 odnosno 43,5 eura za 100 kilovatsati. Blizu su i Rumunjska i Njemačka gdje ih je struja u prosjeku stajala 42, odnosno 41,3 eura.
Kad je u pitanju cijena plina, on je u prvoj polovini godine bio skuplji za kućanstva u 20 zemalja EU-a, najviše je pak poskupio u Latviji i Rumunjskoj, gdje su mu cijene više nego udvostručene. U Austriji i Nizozemskoj bile su dvostruko više, a u Irskoj su porasle za 73 posto.
A Hrvatska je i u skupini zemalja s najnižom prosječnom cijenom plina za kućanstva u prvoj polovini godine, od 4,1 euro za 100 kilovatsati. Niža je bila samo u Mađarskoj, gdje je iznosila 3,4 eura. Najskuplji plin plaćala su pak kućanstva u Nizozemskoj i Švedskoj, gdje je stajao 24,8, odnosno 21,9 eura, pokazuju Eurostatovi podaci.
najnovije
najčitanije
Zadar
HEP JAVLJA
Dijelovi Zadra i okolice u srijedu ostaju bez struje
Zdravlje i ljepota
odmorite svoje tijelo
Wellness studio Zenith savršeno je mjesto za one kojima je potreban predah od užurbanog stila života
Svijet
IZBOR SVETOG OCA
Kardinali na posljednjim pripremama uoči konklave
Crna Kronika
SLUČAJ PRIJEVARE
Mislio da komunicira s prijateljem pa uplatio novac nepoznatoj osobi
Zadar
ANTE DRAŽINA
“Poskocima“ braniteljska zahvalnica za VRO „Bljesak“, preuzeo je načelnik PU zadarske
Crna Kronika
PU ZADARSKA
PREVAREN U SRED ZADRA! Prišla su mu dvojica muškaraca, ponudili mu na prodaju…
Zadar
PROZVAO GA
KAKAV FAIL! Radeta išao prozvati Erlića pa se malo osramotio…
Županija
Petrčane
MISTO MOJE (18) Prodaju se tereni, svi su u turizmu, dobro žive, još da su svoja općina…
Zadar
Stranac pitao Zadrane koji su ‘najdalmatinskiji’ izrazi, evo što su mu odgovorili
Zadar
Apsurd birokracije