Foto: Luka Jeličić
Iako je objekt u nekadašnjoj vojarni uspješno preuređen u Centar za mlade, i to ponajviše zahvaljujući novcu dobivenom iz EU projekta, ova ustanova ni nakon jučerašnje tematske sjednice Gradskog vijeća Zadra, nije ništa bliža donošenju političke odluke o načinu na koji će se njome upravljati. Ipak, Prijedlog Odluke o osnivanju Javne ustanove “Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade” koji je predlagao Grad Zadar i čiji čelnici su nastavili zagovarati ovaj prijedlog, prvi put je na velikom javnom događaju dobio ozbiljnu konkurenciju kroz suupravljanje po modelu javno-privatnog partnerstva.
Budući da ni predstavnici udruga civilnog društva, koji su bili pozvani na sudjelovanje na ovoj sjednici Vijeća, nisu bili jedinstveni u izboru modela upravljanja, gradonačelnik Branko Dukić im je poručio kako će procese upravljanja dogovarati u hodu.
– Mi se kao politika trebamo dogovoriti o koracima u tom procesu. Ovu ustanovu trebamo staviti u funkciju, ističe gradonačelnik, dok je predsjednik Gradskog vijeća Marko Vučetić, snažno zagovarajući model suupravljanja, pozvao da se način na koji će se doći do cilja ovog procesa, hibridizacije upravljanja, dogovori političkim putem.
Prostor staviti u funkciju
U uvodnom obraćanju gradonačelnik Zadra je, pak, kazao kako vjeruje da će predstavnici udruga civilnog društva doprinijeti da se Centar osnuje.
– Sada, 20-ak godina od ideje osnivanja Centra imamo jako lijep prostor, za koji vjerujem da će zaživjeti. Želim da ovaj prostor ne živi samo za starije, već da se stvari u njemu razvijaju za dobrobit svih mladih, naglašava gradonačelnik Dukić.
Predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a Bruno Milin je rekao kako oni predlažu stupnjevitu metodu kojom bi se pristupilo upravljanju Centrom, a što bi omogućilo da se napravi što manje pogrešaka.
– Uspostavom javne ustanove omogućila bi se uspostava sinergije djelovanja svih strana, uz mogućnost da udruge predlože programe rada, pri čemu ne bi imale financijske obveze. Može se raspisati i natječaj za suupravljanje, predložio je Milin.
Prijedlog da se Centrom za mlade suupravlja iznio je Mario Županović iz udruge Platforma scena navodeći kako ovakav način upravljanja postoji u Pogonu u Zagrebu.
– Nismo protiv toga da mnogi koriste prostor Centra, ali malo udruga spremno je sudjelovati u suupravljanju. Treba izraditi ugovor koji bi potpisali predstavnici Grada i predstavnici civilnog sektora koji bi upravljali Centrom, kojim bi se odredilo da se ovaj prostor ne može prodati. Model Pogona to omogućuje. Suupravljanje bi bilo otvoreno za ljude koji imaju iskustva, dok bi se korisnici birali putem javnog natječaja, naglašava Županović, a model suupravljanja podržala je i Sanja Petrovski iz Zadarskog plesnog ansambla (ZPA).
Mladi trebaju odlučivati
– Ja sam radila i u nekadašnjem Domu mladeži čiji način djelovanja je bio izvrsno riješen. ZPA u upravljanju Centrom može pružiti znanje iskustvo i kompetentne ljude, poručuje Petrovski.
Ovakav model nije ni prihvatio ni odbacio Silvestar Petrov iz udruge Prizma koji je upozorio kako će postojati i udruge civilnog društva koje među svojim članstvom nemaju kapacitet za sudjelovanje u suupravljanju, pa će oni moći to pravo prepustiti nekoj drugoj udruzi.
– Ako se iz javnih izvora osigura novac, organizacije civilnog društva bi mogle preuzeti upravljanje. Našoj udruzi je bitno da se u Centru u centar stave mladi koji bi imali pravo odlučivanja, a ne da budu samo u savjetodavnim tijelima. Odredbu da mladi imaju pravo odlučivati trebalo bi uglaviti u odluku o osnivanju Centra, ističe Petrov dodajući kako ne želi generaciju pasivnih gledatelja.
Model suupravljanja podržao je i SDP-ov vijećnik Daniel Radeta kazavši kako se radi o hibridnom modelu upravljanja od strane Grada i udruga.
– Grad treba u 100-postotnom iznosu financirati rad Centra. Ako Grad ne donese ovakvu odluku, SDP će pri izradi proračuna za 2024. staviti amandman kojim se osiguralo jednogodišnje financiranje rada Centra. Treba pristupiti izradi ugovora za upravljanje Centrom. Treba formirati Upravno vijeće Centra čije članove će birati Gradsko vijeće. U Upravnom vijeću od troje članova troje bi bilo iz redova gradskih vijećnika, a dvoje bi bili predstavnici ustanove, najavio je Radeta.
No njegovu prijedlogu da većinu članova Upravnog vijeća čine gradski vijećnici usprotivio se vijećnik Akcije mladih Ante Rubeša.
Upravno vijeće
– Upravno vijeće mora biti bez političara. Centar za mlade treba biti dom cjelokupnog civilnog društva.Treba raspisati javni poziv i dati udrugama da predlažu program. Dobili ste novac za to, a ako svi ne budu mogli koristiti Centar prijavit ću Grad Zadar, kazao je Rubeša dodajući kako je u četvrtak posjetio Centar za mlade te da može reći kako je u pitanju obnovljena vojarna.
– Objekt nije uređen i opremljen, u njemu sam vidio samo jedan projektor. To su tako mizerna rješenja. Novac je potrošen na provizije. Podsjetio bih kako su početkom 2000-ih mladi potjerani s Poluotoka, ističe Rubeša, s čijim se mišljenjem oko načina popunjavanja Upravnog vijeća Centra ne slaže vijećnik Domovinskog pokreta Damir Biloglav.
– Sviđa mi se Radetina ideja da u njemu većinu čine gradski vijećnici, budući da oni predstavljaju većinu javnosti koja je izašla na izbore. Grad daje novac za rad Centra i treba nadzirati njegovo upravljanje. Također bih upozorio kako su u ovom trenutku mladi najpotrebniji društvu jer su najgore prošli u pandemiji i treba im pružiti pomoć, otkrio je Biloglav.
Hibridni model podržala je i predsjednica Kluba nezavisnih vijećnika Enija Meštrovića, Adela Frank. Pozvala je na donošenje kriterija za ojačavanje udruga kako bi sudjelovale u upravljanju i na donošenje ugovora.
Na probleme oko izbora modela suupravljanja upozorila je gradska pročelnica za kulturu Dina Bušić kazavši kako Grad mora biti odgovoran za 45 milijuna kuna uloženih u ovaj projekt.
– Suupravljanje nosi odgovornost, a prijeći odmah na ovakav model upravljanja donosi velik rizik. Trebamo dati vremena za pitanja suupravljanja i hibridizacije. Poznat mi je primjer Pogona u Zagrebu, čiji rad s oko polovice potrebnog novca sufinancira Grad Zagreb. Njihova prednost je vrlo jaka scena udruga civilnog društva, rekla je pročelnica Bušić, a na istom tragu govorio je i pročelnik Ureda gradonačelnika Ante Ćurković koji je podsjetio kako su o načinu upravljanja Centrom godinama komunicirali s udrugama civilnog društva te su donijeli smjernice i predložili model.
– Nismo predložili sudioničko upravljanje. Hibridni model podrazumijeva osim prava i obveze. Mi u ovom trenutku nismo rekli da uđemo u taj model, ne želimo da propadne prije nego bi htjeli. Treba ići postupno da ima što manje oscilacija. Pozvao bih da definiramo hibridni model upravljanja odnosno prava i obveze Grada i udruga. Treba vidjeti koliko je udruga zainteresirano za ovaj model, zaključio je Ćurković.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Miting Sveti Krševan
Jaderanima niz osobni rekordih i norma za Prvenstvo Hrvatske
Zadar
MOŽE BOLJE
Zadrani o nedostatcima života u gradu: Pijemo ‘Ganges iz špine’, svuda zgrada na zgradi..
Ostali sportovi
Treća malonogometna liga
Albatros i Sv. Martin igraju »svoju« ligu
Zadar
VRIJEME ZAMJENE
Brojni zadarski vozači pohrlili kod vulkanizera ili automehaničara: ‘Većina vozača koja nam se obraća…’
Županija
HAK
Nepovoljni vremenski uvjeti stvaraju probleme u prometu, u prekidu neke trajektne i brodske linije!
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja