Foto: Luka Jeličić
U današnjem brzom tempu studentskog života, izazovi i poteškoće često se stapaju s obavezama akademskog svijeta. U svjetlu tih izazova, Studentsko savjetovalište je važno uporište za studente u potrazi za psihološkom pomoći, emocionalnom podrškom i alatima za uspješno studiranje. Misija savjetovališta nije samo pružiti rješenja za trenutne probleme, već i podržati rast i razvoj studenata tijekom njihovog obrazovnog putovanja.
Studentsko savjetovalište pomaže brojnim studentima koz individualno savjetovanje, edukativne programe, radionice i grupne aktivnosti, a posvećenost savjetovališta uključuje i podršku studentima s invaliditetom i drugim zdravstvenim izazovima kako bi osigurali da svaki student ima pravednu priliku za uspjeh.
»Pitaj liječnika«
O ulozi Studentskog savjetovališta te o različitim uslugama koje nudi razgovarali smo s doc. dr. sc. Marinom Vidaković s Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru, voditeljicom Studentskog savjetovališta, koja je otkrila i na koje načine studenti mogu iskoristiti njihove besplatne usluge.
– Studentsko savjetovalište je osnovano s misijom pružanja psihološke pomoći i podrške studentima putem individualnih savjetovanja, radionica, predavanja i edukativnih materijala te podrške djelatnicima Sveučilišta koji su uključeni u rad sa studentima. I danas, petnaest godina kasnije, ta misija je glavna smjernica u radu savjetovališta. Sve aktivnosti Studentskog savjetovališta imaju za cilj omogućiti brže i efikasnije studiranje te povećati razinu kvalitete života studenata. Osim što studente podržavamo u brizi za mentalno zdravlje, nikako ne zanemarujemo ni ono fizičko. Iz tog razloga, dajemo savjete kako dobiti medicinsku pomoć u gradu Zadru te imamo online zdravstveno savjetovanje »Pitaj liječnika« za studente (u suradnji sa Službom za školsku i adolescentnu medicinu Zavoda za javno zdravstvo Zadar). No, htjela bih istaknuti da mi tijekom cijele godine organiziramo niz tematskih radionica i predavanja, ne samo za naše studente i djelatnike, već i za širu javnost, pri čemu smo također usmjereni i na edukaciju stručnjaka, tako da smo i suorganizatori Ljetne akademije za razvojnu rehabilitaciju te Okruglog stola za podršku obiteljima djece s teškoćama u razvoju. Cilj nam je djelovati u našoj zajednici jer samo tako možemo svi zajedno napredovati, istaknula je Vidaković te dodala kako usluge koje nude obuhvaćaju individualno savjetovanje, grupno savjetovanje, psihoedukativne radionice i predavanja, letke i brošure o očuvanju mentalnog zdravlja, grupe podrške za studente sa zdravstvenim teškoćama i prilagodbu načina studiranja.
– Usluga individualnog savjetovanja je često tražena usluga u savjetovalištu, a do sada ju je zatražilo oko 800 studenata s kojima je ostvareno preko 6000 sati individualnih savjetovanja. Uslugu individualnog savjetovanja trenutno pruža oko 15 savjetovateljica, stručne suradnice u Studentskom savjetovalištu zatim suradnici s drugih odjela sa Sveučilišta, te naše volonterke. Individualno savjetovanje je zapravo razgovor koji se vodi u diskreciji s psihologom, odnosno psihoterapeutom (drugim riječima, sve informacije o studentima smatraju se profesionalnom tajnom). Savjetovanja su besplatna za sve studente Sveučilišta, a sve usluge su uglavnom financirane sredstvima Sveučilišta, objasnila je Vidaković te opisala neke od problema s kojima se studenti najčešće suočavaju.
Emocionalni pritisak
– Problemi s kojima se studenti najčešće javljaju su anksioznost i ili/panični napadaji, loše strategije nošenja sa stresom te cijeli niz teškoća u akademskom funkcioniranju. Ono na što posebno treba obratiti pažnju je činjenica da istraživanja ukazuju na postojanje razlika u psihološkoj dobrobiti studenata s obzirom na razinu studija. Više razine depresije, anksioznosti i stresa prisutne su na prvoj i drugoj godini studija, dok kroz treću i naredne godine studija dolazi do poboljšanja u psihološkoj dobrobiti. Što se tiče prve godine, odlazak na studij pred mladu osobu stavlja brojne izazove poput odvajanja od postojeće socijalne mreže, financijskih problema, nedostatka strukture na koju su bili naviknuti u srednjoj školi, te brojnih akademskih zahtjeva. Zbog svih tih promjena i izazova s kojima se suočavaju, studenti se nerijetko nađu pod većim emocionalnim pritiskom, a koji može dovesti do teškoća s mentalnim zdravljem. Zbog toga nam je jako bitno u pravo vrijeme informirati naše brucoše o aktivnostima koje im se nude. Najčešće to radimo putem informativnih letaka, ali i redovito u suradnji s našim Odjelima imamo predstavljanje rada Studentskog savjetovališta. Što se tiče studenata s viših godina, najčešće već imaju dobru socijalnu mrežu, a problemi s kojima dolaze povezani su s motivacijom za završetak studija, partnerskim odnosima i tranzicijom u svijet rada, kazala je Vidaković.
Kroz dugogodišnji rad savjetovališta stvoreno je veliko povjerenje između djelatnika i studenata, a Vidaković je posebno istaknula Josipa Milkovića kojeg ni brojni izazovi nisu spriječili da završi preddiplomski studij psihologije.
– Kroz ovih petnaest godina rada Studentsko savjetovalište je zasigurno dobilo povjerenje velikog broja naših studenata, prvenstveno putem pozitivnih iskustava naših korisnika, ali i brojnih psihoedukativnih radionica, te svih ostalih aktivnosti. Studenti traže stručnu podršku jer smo zajedničkim radom došli do usvajanja stava da je traženje stručne podrške znak zrelosti i brige o sebi, te da zapravo radimo na prevenciji većih teškoća i tražimo podršku. Cilj nam je i kroz neformalna druženja ostvariti klimu povjerenja tako da organiziramo i radionice plesa i pokreta, likovne radionice i tzv. ‘Kavu s psihologom’ gdje bez ustručavanja uz neformalno druženje studenti mogu doći i porazgovarati s našim stručnim suradnicama. Ponosni smo na sve naše studente, ali uvijek su nam posebna motivacija studenti s invaliditetom, gdje moram izdvojiti našeg Josipa Milkovića, kojeg ni gubitak šake, noge i vida nije spriječio da završi preddiplomski studij psihologije u Zadru, uz našu podršku, izjavila je Vidaković.
Posebna motivacija
Dakle, studenti s invaliditetom posebna su motivacija Studentskom savjetovalištu čiji su se djelatnici pobrinuli da i oni imaju jednaku mogućnost za uspješno i kvalitetno studiranje.
– Sveučilište u Zadru je brigom i angažmanom za studente s različitim oblicima teškoća postalo doista inkluzivno gdje svi studenti imaju jednake mogućnosti za studiranje. Najčešće radimo prilagodbu akademskih sadržaja prema njihovim individualnim mogućnostima, pazeći pri tome da ne ugrozimo akademske standarde, odnosno ne kompromitiramo definirane ishode učenja. Pravo na prilagodbu ostvaruje student sa zdravstvenim teškoćama koji svoj zahtjev potkrijepi dokumentacijom koja dokazuje nužnost zahtijevane prilagodbe, pojasnila je Vidaković te dodala kako uz prilagodbu studija, studentima redovito pružaju informacije o načinima ostvarivanja prava, te se nudi mogućnost upisivanja kolegija Vršnjačka potpora.
– Ukupan broj studenata s prilagodbom načina studiranja je oko 120. Za studente prve godine preddiplomskog studija s prilagodbom načina studiranja pokrenut je projekt »Početna podrška« s ciljem pružanja vršnjačke podrške i uspješnije prilagodbe na akademsko okruženje, te time i povećanu šansu za uspješan početak studija. Na mjesečnoj razini redovito organiziramo i Grupe za podršku studentima s invaliditetom, te se trudimo na prigodne načine obilježiti, primjerice, Međunarodni dan osoba s invaliditetom, tzv. Ljubičasti dan, Međunarodni dan ljudskih prava, a sve s ciljem slanja poruke da brinemo o svim našim studentima, naglasila je Vidaković te dodala kako su aktivno uključeni i u rad Koordinacije pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju gdje zajedno s ostalim dionicima nastoje pronaći najbolje uvjete za studente.
– Osim toga, brojne stručne aktivnosti usmjerene su upravo na podršku ranjivim skupinama, gdje izdvajam naše stručne projekte, primjerice, partner u projektu Prilagodba literature za slijepe i slabovidne studente, kazala je Vidaković.
Na pitanje kako savjetuju studente koji se bore sa stresom i pritiskom akademskog života, Vidaković je istaknula da su razgovor s kolegama, briga o sebi, građenje samopouzdanja i upravljanje izazovima ključne strategije.
Grupno savjetovanje
– Osim putem individualnog savjetovanja, trudimo se podržati sve naše studente na različite načine, primjerice, putem tematskih informativnih letaka, ali i putem edukativnih radionica. Izazovi su brojni, ali studente redovito savjetujemo da traže podršku onih kojima vjeruju, da brinu o sebi, podsjećamo ih na sve kvalitete i sposobnosti zbog kojih su i došli na fakultet, podsjećamo ih na svaki napredak, učimo ih da prihvate i odgovornost za neuspjeh. Drugim riječima, učimo ih da sami upravljaju svojim socijalnim, emocionalnim i akademskim izazovima. Pritom je jako bitno da grade svoje samopouzdanje na doživljenim pozitivnim iskustvima. Također, trudimo se potaknuti ih da razgovaraju sa svojim kolegama o strahovima i sumnjama, jer na taj način vide da svi ponekad imaju slične probleme, ispričala je Vidaković te objasnila koje su glavne razlike između utjecaja individualnog savjetovanja i utjecaja grupnog rada.
– Iako je dio naših savjetovateljica educiran za grupni rad, ipak, u radu našeg savjetovališta studenti češće biraju uslugu individualnog savjetovanja. No, koristim ovu priliku da istaknem i neke prednosti grupnog rada. Naime, grupna interakcija omogućuje razmjenu međusobnih iskustava i razvija se osjećaj grupne pripadnosti i uzajamne podrške. Studenti na taj način mogu razvijati spoznaje o sebi i drugima, te razvijati vještine potrebne za samostalno nošenje s aktualnim problemom, kazala je Vidaković te podijelila nekoliko savjeta svim studentima.
– Jako je bitno istaknuti da rano prepoznavanje problema te pravovremeni tretman dovode do unaprjeđenja dobrobiti i kvalitete života kod mladih, uz postizanje željenog uspjeha na studiju. Psihološko funkcioniranje studenata neodvojivo je od onog akademskog i zato Studentsko savjetovalište predstavlja važno mjesto s kojeg se može lakše doprijeti do velikog broja mladih ljudi, tijekom ovog važnog, ali i stresnog, razdoblja u njihovom životu. Ako mladi ljudi osjete da su ušli u zajednicu koja brine o njima, vjerojatnije je da će ustrajati u studiju. Nama je cilj promovirati stav da je mentalno zdravlje, kao i fizičko, dio ukupnog zdravlja pojedinca te narušavanje jednog utječe na drugo. Primjerice, ako smo zabrinuti ili bezvoljni smanjuje nam se broj sati sna, apetit i dolazi do fizičke iscrpljenosti. Studenti nam se mogu javiti svakim radnim danom putem maila, ili telefonski, zaključila je Vidaković te dodala kako se savjetovalište nalazi na drugom katu u zgradi na Relji, na adresi Trg kneza Višeslava 9, a studenti mogu nazvati na brojeve 023/200- 820; 0800/200-199.
najnovije
najčitanije
Ostali sportovi
Miting Sveti Krševan
Jaderanima niz osobni rekordih i norma za Prvenstvo Hrvatske
Zadar
MOŽE BOLJE
Zadrani o nedostatcima života u gradu: Pijemo ‘Ganges iz špine’, svuda zgrada na zgradi..
Ostali sportovi
Treća malonogometna liga
Albatros i Sv. Martin igraju »svoju« ligu
Zadar
VRIJEME ZAMJENE
Brojni zadarski vozači pohrlili kod vulkanizera ili automehaničara: ‘Većina vozača koja nam se obraća…’
Županija
HAK
Nepovoljni vremenski uvjeti stvaraju probleme u prometu, u prekidu neke trajektne i brodske linije!
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja