Južni Velebit, posebno dio na podrućju Crnopca iznad Gračaca, obiluje brojnim špiljama i jamama, a u razdoblju od 13. do 15. srpnja 2018. godine održala se državna vježba speleološkog spašavanja u jami Muda labudova. Vježbe HGSS-a provode se kako bi pripravnici i članovi implementirali usvojena znanja s tečajeva, a voditelj ove vježbe bio je Ivan Mišur iz HGSS Stanice Zagreb, objavili su iz HGSS-a.
Kako su napomenuli, ulaz u jamu Muda labudova nalazi se na nadmorskoj visini od 1.033 metra i jama se u kontinuitetu istražuje od 2008. godine, a istražena je do dubine od -682 m i ukupne duljine 4.676 m, te ima potencijala da se spoji sa sustavom Kita Gaćešina – Draženova puhaljka, najduljim speleološkim objektom Dinarida.
– Do dubine od oko -300 m uglavnom je vertikalnog karaktera, nakon čega dolazi do izraženijeg razvoja horizontalnih kanala. Jamu istražuju u najvećem intenzitetu speleolozi SO HPD Željezničar, a u istraživanjima su do sada sudjelovali i speleolozi iz SU Estavela, SU Spelunka, SD Istra, SK Ozren Lukić, SO Velebit, SO Liburnija, SO Profunda, SO HPD Mosor i SO HPK Sv. Mihovil. Na vježbi se radilo na implementaciji znanja naučenih na obukama iz speleospašavanja, primjeni novostečenih znanja s tečaja proširivanja suženja u speleološkim objektima te na isprobavanju nove opreme. Plan vježbe je predviđao proširivanje suženja u jami kako bi nosila s unesrećenim mogla proći te potom izvlačenje “unesrećenog speleologa” sa dubine -250 m, kažu iz HGSS-a.
U vježbi je sudjelovalo 34 pripadnika HGSS-a sa područja cijele Hrvatske.
– Svi zadani ciljevi vježbe uspješno su odrađeni. Na kraju možemo zaključiti da HGSS ima vrlo dobro uvježban i školovan kadar za tu vrstu spašavanja, koji je spreman izvoditi spašavanje na području cijele Hrvatske i sposoban je priključiti se bilo kojoj drugoj akciji spašavanja u svijetu, kažu iz HGSS-a.
Nesreće u speleologiji ne događaju se često, no kada se dogode riječ je o vrlo zajhtjevnim akcijama koje obično traju i po nekoliko dana. Na Crnopcu su najpoznatije dvije akcije spašavanja speleologa koje su članovi HGSS-a odradili u najduljem sustavu Kita Gaćešina u 2011. i 2012. godini. Jedan speleolog tada je pao u dijabetičku komu, dok je drugi pao s visine od petnaestak metara. Unesrećeni speleolozi su se brzom akcijom izvukli bez težih posljedica. Osim toga, članovi HGSS-a, među kojima i dva iz zadarske stanice, sudjelovali su u kompliciranom izvlačenju unesrećenog speleologa koji se ozlijedio na vrlo teško dostupnom dijelu jame Riesending-Schachthöhle u bavarskim Alpama, a spašavanje je trajalo više od 11 dana.
najnovije
najčitanije
Tenis
RIM
Ispali Rune i Ribakina, uvjerljivi Zverev
Svijet
PREGOVORI
Zelenski će se sastati s Putinom nakon što mu je Trump rekao da ne čeka primirje
Zadar & Županija
Vrijedan projekt
FOTO U Vrsima svečano blagoslovljena nova mrtvačnica na mjesnom groblju
Nogomet
SUPERSPORT HNL
Bez pogodaka u ogledu Istre 1961 i Varaždina
Svijet
FRANCUSKA
Prosvjed protiv islamofobije u Parizu
Zadar
ĐIR PO GRADU
FOTO Poluotok je danas vrvio šetačima! Pogledajte koga smo sreli na zadarskoj špici
Zadar
SVEČANO
FOTO Pogledajte kako su Arbanasi proslavili svetkovinu Gospe Loretske
Feelgood
test osobnosti
Prva stvar koju primijetite na ovoj slici otkriva kako živite svoj život
Županija
novo podrhtavanje
Slab potres u Nacionalnom parku Paklenica
Zadar & Županija
Vrijedan projekt