
Foto: Pixabay
Kako vam preskakanje doručka pogoršava dan? Pogledajmo znanstvene razloge točku po točku zašto biste trebali pokušati imati hranjiv doručak (koji sadrži proteine i ugljikohidrate) svako jutro:
1. Imunološki sustav
Zaključci do kojih su došli znanstvenici bolnice Mount Sinai su da, iako povremeni post smanjuje količinu monocita (odgovornih za razne upale u našem tijelu), kada dođe trenutak toliko željenog obroka, dolazi do eksponencijalnog povećanja i vrlo brzog rasta monocita u tijelu.
Jednostavno rečeno, unatoč metaboličkim prednostima ove prakse, moglo bi uzrokovati probleme povezane s upalom, slabljenjem imunološkog sustava.
Drugim riječima, neravnoteža uzrokovana povremenim postom utječe na pravilan rad imunološkog sustava koji se mora nositi s iznenadnim upalnim situacijama.
2. Razine stresa
Ako inače imate vrlo stresne dane, preskakanje doručka moglo bi ih pogoršati.
Istraživanje objavljeno u Science Dailyju analiziralo je i kako izostanak prehrane ujutro pojačava razinu stresa, no to nije sve.
Drugo istraživanje provedeno na španjolskim tinejdžerima pokazalo je da preskakanje doručka uzrokuje visoku razinu fizičkog, ali i mentalnog stresa, što dovodi do pojave psihičkih bolesti poput depresije.
Ova lančana reakcija može ovisiti o nedostatku hranjivih tvari što utječe na naše rezerve energije.
Doručak bogat proteinima (koje možete pronaći u sjemenkama, orašastim plodovima, tofuu i avokadu) pomaže tijelu u upravljanju razinom kortizola, elementa koji utječe na opću dobrobit našeg tijela.
3. Glikemijski indeks kod dijabetičara
Osjećate li se često bez energije i trebate li popodnevni san nakon ručka da biste se oporavili?
Iznenadit ćete se kada znate da bi to moglo biti zbog doručka. Zapravo, ne uzimajući potrebne hranjive tvari čim se probudite, morat ćete ih nadoknaditi ručkom, što dovodi do neravnoteže.
Preskakanje doručka dovodi do glikemijske neravnoteže u postprandijalnoj fazi, što cijelo tijelo dovodi u nepovoljan položaj u upravljanju svojim resursima.
Dakle, ako bolujete od dijabetesa, jako je važno da odvojite vrijeme za doručak koji sadrži proteine kako biste održali stabilnu razinu šećera u krvi.
4. Spavanje
Biste li to ikada rekli? Prvi obrok u danu povezan je s posljednjom radnjom u danu: odlaskom na spavanje.
Zapravo, naš mozak proizvodi melatonin, poznat i kao hormon sna, kako bi potaknuo san. Ova molekula se proizvodi od poznatijeg serotonina.
Kako bismo pomogli našim tijelima da ga proizvedu dovoljno, moramo unositi hranjivi sastojak triptofan, kojeg možete pronaći u izobilju u orašastim plodovima poput oraha i lješnjaka.
najnovije
najčitanije
Nogomet
napadač dinama
Kulenović: Osjećaj je dobar, ali znamo da posao nije završen
Svijet
Anthony Albanese
Australski premijer zahvaljujući “Trump faktoru” iznenađujuće ostao na vlasti
Nogomet
POBJEDA BVB-A
Skok Borussije (D) na četvrto mjesto
Crna Kronika
neredi
Split: Nakon utakmice napadnuta policija, uslijedila privođenja
Zadar
6. svibanj
Arheološki muzej Zadar bit će domaćin zanimljivom predavanju
Crna Kronika
pretraga automobila
Kod muškarca na širem zadarskom području pronađen kokain
Županija
POČINJE UTRKA
Velika analiza kandidacijskih listi u Zadarskoj županiji – negdje se vodi tijesna borba, a negdje je pobjeda već osigurana
Zadar
na redditu
ZADRANKA U DILEMI: ‘Što više vremena provodim tu, to mi se čini kako je grad većinom pust’
Zadar
TRN U OKU ZADAR
‘NESTVARNO, LJUDI MOJI’ Zadranka zgrožena prizorom nabacanog smeća: ‘Ovo je u neposrednoj blizini…’
Nogomet
LUIS ENRIQUE