Foto: iStock
Stresno znojenje manifestira se kada proživljavamo posebno tjeskobne situacije
Znoj izazvan stresom stvarna je stvar i ako mislite da smrdi gore od zagušljivog vagona podzemne željeznice za vrućeg ljetnog dana, teško da ste jedini koji tako razmišljate.
Otkrijmo zašto dolazi do znojenja nakon stresa, koji su uzroci i mogući lijekovi.
Što je stresno znojenje i zašto se javlja?
Znoj potječe iz žlijezda znojnica i imamo tri različite vrste, od kojih svaka proizvodi različitu vrstu znoja.
Pogledajmo ih detaljnije:
- ekrine žlijezde: ovo su vaše glavne znojne žlijezde i pokrivaju gotovo cijelu kožu na vašem tijelu, ali su više koncentrirane na dlanovima i tabanima. One su važne za sprječavanje pregrijavanja tijela. Izlučivanje ekrinih žlijezda uglavnom je posljedica toplinskih signala. Dakle, kada se znojite tijekom vježbanja ili vrućeg ljetnog dana, to su vaše žlijezde na poslu.
- apokrine žlijezde: ovo su žlijezde mirisa vašeg tijela (poznate i kao one koje uzrokuju znoj nakon stresa). Apokrine žlijezde nalaze se u pazuhu, grudima, licu, tjemenu i preponama i otvaraju se u folikule dlake umjesto izravno na kožu. Ne započinju lučenje sve do puberteta, ali kada se to dogodi, otpuštaju gušći, masniji materijal.
- apoekrine žlijezde: otkrivene su relativno nedavno. Oni proizvode slanu vodenu sekreciju koja se ulijeva u folikule dlake u pazuhu. Razvijaju se u dobi od 8 do 14 godina i čine do 45% žlijezda znojnica u pazuhu.
Zašto drugačije mirišemo?
Stresno znojenje uglavnom dolazi od apokrinih žlijezda, ali zašto su te žlijezde te koje proizvode miris? Adrenalin stimulira apokrine žlijezde da izlučuju svoj sekret.
Istraživanja pokazuju da ovaj stresni znoj mogu osjetiti i drugi te da ga može potaknuti nervoza u javnom govoru ili tjeskobne društvene situacije.
Istraživanja su također pokazala da znoj straha nije lako maskirati dok se ostali pokazatelji stresa, poput izraza lica, mogu manipulirati i kontrolirati.
Prva stvar koju treba znati je da miris tijela nastaje kada bakterije u koži razgrađuju apokrine izlučevine, vjerojatno su bakterije Staphylococcus 7 i Corynebacterium 7 te koje oslobađaju oštar miris jer se njihov broj povećava kada pH kože raste u usporedbi s normalnim 5,5.
Kako biste riješili ovaj problem, mogli biste se odlučiti za dezodorans koji može održavati normalan kiseli pH kože u području ispod pazuha. Drugi načini za smanjenje oštrog mirisa je upravljanje stresom. To je, naravno, lakše reći nego učiniti, ali možete probati meditaciju, tehnike disanja ili autogeni trening.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
ALARMANTNO
Zrak u Sarajevu najzagađeniji na svijetu među glavnim gradovima
Hrvatska
RELI
Rovanpera iduće sezone nastupa na svim WRC relijima
Crna Kronika
TEŠKE OZLJEDE
Troje mladih stradalih u eksploziji u Kninu, stabilnih vitalnih funkcija
Nogomet
EGIPATSKA ZVIJEZDA
Salah razočaran Liverpoolom i bliže je odlasku nego ostanku
Hrvatska
BIVŠI MINISTAR
Beroš pušten iz istražnog zatvora! ‘Na nikog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao’
Crna Kronika
strava u slavoniji
Nasred ulice izboden muškarac, preminuo u bolnici
Zadar
U OBJEKTIVU
MODNA ANALIZA Gradske ulice i ove su subote bile pune odličnih street style komada
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Zadar
glazbena diva
[FOTO] Doris Dragović napravila pravi spektakl na Višnjiku
Zadarski prsten
odzvonilo neodgovornima