Foto: Reuters
Hoće li Ramzes nadmašiti Tutankamona? Četiri godine nakon uspjeha izložbe o superstaru među faraonima, u Parizu se otvara drugi raskošan događaj posvećen drevnom Egiptu, ali ovaj put s Ramzesom II. u glavnoj ulozi.
“Izuzetno”, “nevjerojatno”, “iznimno rijetko”, kaže Benédicte Lhoyer, egiptologinja i znanstvena savjetnica izložbe koja se otvara danas, a zatvara u rujnu u Parizu u kulturnom centru Grande Halle de la Villette.
“Pariz je jedini grad u Europi koji će ugostiti ovu izložbu i, iznad svega, jedini koji će pokazati sarkofag Ramzesa II. zahvaljujući iznimnoj suradnji Francuske i Egipta”.
Godine 2019. gotovo milijun i pol ljudi posjetilo je izložbu posvećenu Tutankamonu. Hoće li ga Ramzes II., faraon 19. dinastije kojeg često nazivaju “kraljem kraljeva”, nadmašiti?
“Ovaj je faraon vladao najdulje, 66 godina, a prva mu je žena bila najljepša na svijetu (Nefertari, doslovno znači “najljepša”), imao je najveću obitelj, najmanje 50 sinova i 60 kćeri. Ukratko, bio je izniman vladar”, nastavlja Lhoyer.
Velikog graditelja i ratnika koji je kraljevstvo proširio do Sirije i Fencije, dugovječnog Ramzesa II., nadživio je i naslijedio tek njegov 13. sin.
Sarkofag Ramzesa II. prvi je put napustio Egipat 1976. Te je godine francuskoj znanstvenoj zajednici povjerena iznimna misija – spašavanje mumije koju je jako nagrizla plijesan.
Tadašnji francuski predsjednik Valéry Giscard d’Estaing jedva je uvjerio kolegu Anvara el-Sadata da dopusti Ramzesov odlazak u Pariz. Po zakonu, kraljevske mumije ne smiju napuštati Egipat. Među ostalim, Giscard d’Estaing obećao je Sadatu da će Ramzesa dočekati kao kralja.
Tako je i bilo, mumija je na vojnom aerodromu Le Bourget dočekana po protokolu rezerviranom za suverene, s crvenim tepihom i predstavnicima vlade.
U najvećoj tajnosti i u potpuno sterilnoj prostoriji u Muzeju čovjeka (Musée de l’Homme), francuskim je stručnjacima trebalo osam mjeseci preciznog, brižnog i temeljitog rada da mumiji udahnu nov život i vrate je u domovinu. Bilo je to prvi i zadnji put da je Ramzes II. napustio Egipat.
Obnova mumije otkrila je da je faron bio visok za svoje vrijeme (1,75 metara), blijedoput i crvenokos. Pokazalo se i da su mu zubi nikli ukrivo, da je patio od teškog osteoartritisa i imao bolesno srce. Pošto je umro s 90 godina, potonje i ne čudi.
Na pariškoj izložbi bit će izloženo 180 predmeta koji dosad nisu napuštali Egipat, a brojnim tridomenzionalnim animacijama bit će prikazan faraonov život i uprizorenja bitaka s Nubijcima i Hetitima.
Zvijezda izložbe bit će veličanstveni drveni oslikani Ramzeov lijes, ovaj put bez mumije unutra.
Sarkofag prikazuje faraona, ruku prekriženih na prsima, s pastirskim štapom i bičem u njima, s kraljevskim pokrivalom za glavu nemesom i lažnom bradom.
Egiptolozi se slažu da to nije originalni lijes u kojem je Ramzes pokopan nego je u njega premješten naknadno, ali je sigurno da je u tom sarkofagu proveo posljednjih 2900 godina, sve dok mumija nije otkrivena 1881. i premještena u muzej.
najnovije
najčitanije
Nogomet
navijački neredi
Dinamo od UEFA-e dobio novu kaznu
Zadar
završetak radova
Eliminirani najveći uzročnici neugodnih mirisa na pročistaču
Županija
33. obljetnica
Odana počast poginulom hrvatskom redarstveniku Damiru Šoši
Svijet
Luigi Mangione
Tisuće doniraju za obranu mladog ubojice američkog direktora
Zadar
ODLIČNA ZABAVA
Patrick Walker Duo donosi dašak Irske na zadarski Advent
Zadar
ŽIVOT BEZ GRANICA
Jurica Milin, osoba s Down sindromom, uspješno ruši barijere i ostvaruje svoje snove
Kultura
VELIKI KONCERT U HNK ZADAR
Klapa Anima Maris vraća se na velika vrata: “Kada nam netko priđe i podijeli svoj dojam, tada znamo da…”
Županija
pitanje zaštite
RAT NA OTOKU Simbol čipke kao kamen razdora Pažana i Novaljaca
Zadar
sigurnosne mjere
Policija snima utakmicu Zadra i srpske momčadi
Crna Kronika
opirao se uhićenju