Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

2 C°

Dostojno ćemo predstaviti Hrvatsku u Bruxellesu

Autor: Damir Maričić

07.04.2010. 22:00
Dostojno ćemo predstaviti Hrvatsku u Bruxellesu

Foto: Vedran SITNICA



Prvi hrvatski kraljevski grad dugo je kroz prethodni sustav bio zapostavljen, a renesansa na neki način počinje od ponovne uspostave Općine Nin 1993. godine te proglašenja Nina povijesnim gradom 1997. godine
Tjedan dana nakon saznanja da je nacionalno povjerenstvo izabralo, Turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice prihvatilo, a ministar Damir Bajs objavio pobjedu Nina u nacionalnom nadmetanju za Europsku destinaciju izvrsnosti, gradonačelnik Nina Emil Ćurko i direktorica Turističke zajednice Nina Marija Dejanović te direktor TZ Zadarske županije Ive Dunatov, predstavili su razloge ovog izbora.
– Prvi hrvatski kraljevski grad dugo je kroz prethodni sustav bio zapostavljen, a renesansa na neki način počinje od ponovne uspostave Općine Nin 1993. godine te proglašenja Nina povijesnim gradom 1997. godine. Ovog trenutka veliko je zadovoljstvo i ponos Nina, a koje zahvaljujemo svim građanima te svim strukturama i institucijama od same općine Nina do grada kroz ovo razdoblje, arheolozima, restauratorima i konzervatorima i tvrtkama koje su uporno gradile ono što je danas i ovdje vidljivo. Trebalo je mnogo sinergije svih snaga da se taloženjem učinjenog Nin otkrije u svom značenju i ljepoti, a taj posao nismo završili. No, trud je prepoznat i nagrađen i u akciji Plavi cvijet Hrvatske turističke zajednice, TZ Zadarske županije. Nastavljamo tim putem. Značajan je i razvoj infrastrukture i projekata koji će dovesti i do ekonomskog i socijalnog prosperiteta.
Ive Dunatov istaknuo je:
– Nin postaje ponos regije, a kroz ovu nagradu prepoznali smo ga i iz nama neobične vizure. Turistička zajednica županije prepoznaje i potiče značajan napredak koji je ovdje vidljiv, a zahvalio bih i vama iz medija što ste tom prepoznavanju doprinijeli da Nin vidimo ne tek kao biser naše regije, već i Jadrana. Kada je akcija s naslovom “Turizam uz vode” krenula nismo mislili da se trebamo uključiti misleći da se prije svega orijentira na rijeke i jezera. No, kad smo prihvatili da je more ravnopravno u tome i počeli nabrajati argumente Nina i sami smo se iznenadili jer je ispalo da prema predloženim kriterijima imamo i viška uvjeta. Uostalom, Nin je grad izdignut iz vode (mora) i vezan za njega neraskidivim vezama baštinski, ali i egzistencijalno. Nemoguće je nabrojati sve atribute Nina, Condure Croatice, ninske blatane, solane, pješčanih plaža na našem prostoru rijetkih, morske procesije, ljekovitog blata. Naravno da sve to ne bi imalo značenje bez ulaganja i truda svih u Ninu za uljepšanje i napredak svog grada kojim dokazuju da ga vole. Na kraju ova nas je odluka iznimno razveselila. Nin će zasigurno znati predstaviti svoje atribute i Europi, a vjerujem da će tim doprinijeti ne tek svojoj afirmaciji, već i afirmaciji turizma Zadarske županije i cijele zemlje.
Marija Dejanović potom je u skraćenoj formi prenijela prezentaciju pripremljenu za povjerenstvo kad je u nadmetanju bilo 19 hrvatskih bisera.
– Mi smo do sada bazirali naš turizam na kvaliteti kulturno-povijesne baštine, obnovi niza tradicije, spomeničkim vrijednostima, naravno i plaža i krajolika. No, ova aktivnost i nama samima pokazala je neke vrijednosti našeg grada koje do sada nismo toliko isticali, kazala je Dejanović potom predstavljajući argumente Nina po strogo zadanim kriterijima povjerenstva, odnosno Europe.
Nizali su se pregledi lagune srasle s morem ali i vodama, kulturna baština, istraživanja i revitalizacija naslijeđa, turizam, postojeće tvrtke, 8.0000 metara pješčanih plaža, liječenje peloidnim baltom, jedrenje, zmajarenje, atrakcije koje nudi obližnje TN Zaton, solanu s nagrađenim suvenirima, procesija morem Gospi od Zečeva s tradicijom od 1516. godine, mnoštvo manifestacija (krunidba, Putevima Petra Zoranića, Šokolijada, Festival sunca i svjetlosti…). Istaknuti su i daljni projekti na čelu s Rekreativno-turističkim centrom Ninsko blato koje će se u dogledno vrijeme ostvariti putem Tankerske plovidbe.
Ono što su Ninjani otkrili i sebi je posebna morfologija jer ovdje je na malom prostoru čak šest različitih prirodnih staništa s iznimnom vrijednošću biljnih zajednica, dijelom i endemskim kao i životinjskog, posebno ptičjeg svijeta s nekoliko endema na čelu s vlastelicom koja se mrijesti samo u solanama u malom broju parova.
Nin uz dosadašnju brigu nastavlja i s turizmom baziranim na održivosti i sraslosti s okolišem.