Petak, 17. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

19 C°

POTPORE

Kroz brojne potpore, Županija želi mlade zadržati na selu

Autor: Nikolina Lucić

29.04.2024. 07:34
Kroz brojne potpore, Županija želi mlade zadržati na selu

Foto: LUKA JELIČIĆ



Za poljoprivrednike, ratare, umjetnike i čuvatelje tradicijskih zanata u tijeku su dva važna natječaja Zadarske županije. Prvi je onaj za dodjelu sredstava potpora iz područja poljoprivrede i ruralnog razvoja za 2024. godinu, a drugi za očuvanje i razvoj tradicijskih, umjetničkih i deficitarnih obrta na području Zadarske županije za 2024. godinu.


Ulaganje u povrćarstvo


Prošle je godine Županija izdvojila više od 300 tisuća eura za potpore poljoprivrednicima i ruralnom razvoju, zbog čega smo detalje ovog važnog natječaja prokomentirali s resornim pročelnikom Danielom Segarićem, koji nam je kazao kako planirani iznos za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Zadarske županije za 2024. godinu u ovom trenutku iznosi 160 tisuća eura. Zadarska županija je za 152 zahtjeva prošle godine odobrila gotovo 306.000 eura. Riječ je o potporama kojima se sufinancirala kupnja mehanizacije, strojeva i opreme, biljna i stočarska proizvodnja, sudjelovanje na domaćim i inozemnim sajmovima i manifestacijama, certificiranje i marketinška priprema proizvoda te adaptacija odnosno gradnja i opremanje objekata za preradu i prodaju vlastitih poljoprivredno – prehrambenih proizvoda na poljoprivrednom gospodarstvu.


– Hoće li biti dodatnih sredstava za istu namjenu u 2024. godini, trenutno ne možemo znati sa sigurnošću. Poljoprivreda i ruralni razvoj igraju veliku ulogu u gospodarskom rastu naše regije. Puno je pozitivnih primjera i ulaganja, a želja nam je da se na području županije više ulaže u sektor povrćarstva. Sezona je sve dulja i dulja, praktički se spaja ljeto s ljetom. Turista ima sve više. Gradi se i ulaže u turizam na sve strane. Potrebe za hranom su sve veće. Potrebe za svježom, domaćom hranom odnosno povrćem su ogromne. Zato već neko vrijeme u našim potporama točnije u kriterijima za odobravanje potpore najveći broj bodova nosi prerada, jer ona zahtjeva i najveća ulaganja, strojevi, pa nakon nje biljna proizvodnja, pojasnio je pročelnik Segarić, kazavši kako je kroz mjeru 2.2. Potpora za kupnju, građenje i opremanje plastenika i staklenika moguće ulaganje u izgradnju novih ili rekonstrukciju postojećih plastenika i staklenika te kupnju pametne i održive infrastrukture vezane uz plasteničku/stakleničku proizvodnju. Uvjet je da plastenik/staklenik bude u ARKOD sustavu. Sufinancira se ulaganje u plastenik/staklenik veličine od minimalno 200 m2, a maksimalni iznos koji se može dobiti od Županije je četiri tisuće eura.


Poljoprivreda i turizam




– Poljoprivreda se u našoj regiji dobro slaže i s turizmom. Sve je više ulaganja u prodajne prostore i kušaonice. Tako je na primjer prošle godine kroz mjeru 8. Potpora za adaptaciju/gradnju i opremanje objekata za preradu i prodaju vlastitih poljoprivredno – prehrambenih proizvoda na poljoprivrednom gospodarstvu (kušaonice i izletišta) odobreno devet zahtjeva u ukupnom iznosu od 29.944,44 eura. Točnije, od odobrenih devet zahtjeva pet ih je dobilo maksimalni iznos potpore od četiri tisuće eura. Ta brojka svakako govori o ozbiljnosti ulaganja naših poljoprivrednika u financijskom i svakom drugom pogledu. Ulaganja su bila u adaptaciju i opremu za vinarije i kušaonice odnosno oprema za preradu te ulaganje u opremanje interijera u prostoru namijenjenom za prodaju vlastitih poljoprivredno – prehrambenih proizvoda, kazao je pročelnik.


Ove godine pa sve do 2027, godine, za koju im je odobren program potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Zadarske županije za razdoblje 2024.- 2027. sigurno planiraju izdvajati županijska sredstva za tu namjenu.


Potpora se dodjeljuje u svrhu troškova nastalih radi izvršenih radova u izgradnji ili adaptaciji objekata ili prostora za preradu poljoprivrednih proizvoda i troškova za nabavu strojeva i opreme za pakiranje, sušenje, zamrzavanje i preradu poljoprivrednih proizvoda, kao i za kupnju IT opreme, ali i televizora.


– Za adaptaciju/gradnju prihvatljiv trošak su računi izvođača radova i trošak nabave materijala, a kod opremanja je prihvatljiva nabava dugotrajne proizvedene imovine (opreme namijenjene preradi i prodaji poljoprivrednih proizvoda). Mjera 8 sufinancira se 100 postotnim udjelom ukupno dokumentiranih troškova, do najviše četiri tisuće eura, ističe pročelnik kojeg smo pitali kakva je zadarska bilanca OPG-a, poljoprivrednih zadruga, obrta i tvrtki.


Ante Sjauš


Mladi se vraćaju poljoprivredi


– Na dan 31. prosinca 2023. godine ukupan broj OPG-ova registriranih na području Zadarske županije bio je 7.394, Samoopskrbnih poljoprivrednih gospodarstava (SOPG) 716, trgovačkih društava 120, obrta 53, 22 zadruge te 10 drugih pravnih osoba. Dakle, ukupno 8.135. Važno nam je da mladi ljudi ostaju na selu i tamo osnuju obitelj. Od ukupno 8.136 pravnih osoba registriranih za poljoprivrednu proizvodnju, njih 1.041 nose osobe mlađe od 41 godinu, rezimirao je Segarić, dodavši kako su zato u programu za dodjelu potpora mlade poljoprivrednike odnosno, nositelje poljoprivrednog gospodarstva mlađe od 41 godinu stavili na sami vrh vezano za kriterije, odnosno, samom predajom dokumentacije su u prednosti, jer automatski dobivaju četiri početna boda. Također, dodao je kako se u proteklih pet godina broj OPG-ova kreće od 7.300 do 7.500.


– Puno važniji nam je trend generacijske obnove, odnosno da je broj nositelja poljoprivrednih gospodarstava mlađih od 41 godinu od 2018. godine s 800 narastao na 1041, naglasio je Segarić.


Uvjeti natječaja za ovu godinu kažu kako su prihvatljivi korisnici potpora poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik s ukupnim standardnim ekonomskim rezultatom iznad tri tisuće eura. Na natječaj se pak mogu prijaviti OPG-ovi i obrti, zadruge i trgovačka društva registrirana za poljoprivredne djelatnosti s područja Zadarske županije. Na temelju ovog se poziva mogu podnijeti zahtjevi za šest mjera. Za mjere 1, 2, 3 i 8 sufinancira se sto posto ukupno dokumentiranih troškova s najviše četiri tisuće eura potpore. Za mjere 6 i 7 sufinancira se 50 posto troškova s maksimalnim iznosom od 700 eura, dok se prijavitelji mogu javiti za najviše dvije mjere s maksimalnom potporom od četiri tisuće eura.


– Na ovaj način posebno potičemo mlade poljoprivrednike i one koji se bave ekološkom proizvodnjom da dodatno ulažu u modernizaciju svoje proizvodnje, ali i podržavamo lokalne poljoprivrednike u ostvarivanju njihovih potencijala, dodao je Segarić.


Potpore tradicijskim i umjetničkim obrtima


Osim za poljoprivredu i ruralni razvoj, u tijelu je i natječaj za očuvanje i razvoj tradicijskih, umjetničkih i deficitarnih obrta na području Zadarske županije za 2024. godinu, kojeg provodi UO za gospodarstvo i turizam s ciljem dodjele potpora za očuvanje i razvoj tradicijskih, umjetničkih i deficitarnih obrta na području Zadarske županije. Detalje nam je pojasnio resorni pročelnik Ante Sjauš, naglasivši kako ovim putem još jednom poziva obrtnike koji zadovoljavaju uvjete programa za podnošenje zahtjeva za dodjelu potpora za svoje tradicijske, umjetničke i deficitarne obrte na području regije da do 15. svibnja pošalju potrebnu dokumentaciju.


– Iznos će se odrediti ovisno o broju prihvatljivih prijava. Planirano je dodijeliti oko 30 tisuća eura. Tradicijski obrti su bačvar, dimnjačar, kišobranar, knjigoveža, kovač, brusač, krznar, mlinar, pećar, postolar, torbar, urar, izrada suvenira, kao i druge djelatnosti koje se obavljaju na tradicionalan način. Umjetnički obrti su: puhanje stakla, brušenje stakla i kristala, izrada vitraja, graditelj glazbala, čipkarstvo, izrada i restauracija narodnih nošnji, pojasnio je pročelnik Sjauš.


Tradicijski i umjetnički obrti razvojem brze proizvodnje sve teže opstaju na tržištu. Ovaj im Natječaj tako pomaže u opstojnosti i održavanju likvidnosti.


– Namjena bespovratnih potpora je postavljena maksimalno liberalno kako bi svi koji su prihvatljivi prijavitelji (tradicijski i umjetnički obrti gore navedeni) mogli ostvariti pravo na potporu. Potpora se dobiva za ulaganja (nabava opreme, alata, uređenje prostora…) ali i za pokriće tekućih troškova poslovanja (najam, režijski troškovi…), dodao je Sjauš.


Daniel Segarić


Do 15. svibnja


Program za dodjelu potpora za očuvanje i razvoj tradicijskih, umjetničkih i deficitarnih obrta na području Zadarske županije za 2024. godinu utvrđuje postupak dodjele namjenskih, nepovratnih novčanih sredstava iz proračuna Zadarske županije za očuvanje i razvoj tradicijskih, umjetničkih i deficitarnih obrta.


– Intenzitet je do 50 posto prihvatljivih dokumentiranih troškova, a maksimalni iznos potpore je tisuću eura. U smislu ovog Javnog poziva dodjeljuju se za različite namjene, kao što su poboljšanje uvjeta rada u radionici/poslovnom prostoru; financiranje troškova nabave novih strojeva, opreme i alata; edukacija vlasnika i/ili zaposlenika (majstorski ispit, stručno usavršavanje i dr.); troškovi sudjelovanja na sajmovima i izložbama; izrada promidžbenog materijala; stjecanje uvjerenja o statusu tradicijskog/umjetničkog obrta i.sufinanciranje tekućih troškova poslovanja, naglasio je Sjauš.


Zadarska županija želi pomoći očuvanju i razvoju tradicijskih, umjetničkih i deficitarnih obrta na svome području, pa je objavila 4. travnja 2024. ovaj javni poziv za koji se još ima vremena prijaviti.


– Ako Javni poziv ostvari očekivane efekte, a mislimo da hoće i sljedeće godine ćemo ići s pozivom, možda osigurati i veća sredstva u proračunu UO za gospodarstvo i turizam. Želimo poticati obrtnike i poduzetnike i s najmanje jednim zaposlenim, uključujući vlasnika/cu obrta u mjesecu prije objave javnog poziva, zaključio je Sjauš, pozvavši još jednom umjetnike i obrtnike da se do 15. svibnja jave na ovaj natječaj.