Četvrtak, 5. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

3 C°

manje stomatoloških timova

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA Siromašni tinejdžeri uskoro će šetati po Zadru - krnjavi!

Autor: Iva Bucić

24.09.2024. 17:05
ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA Siromašni tinejdžeri uskoro će šetati po Zadru - krnjavi!

Foto: Luka Jeličić



Iako je Opća bolnica Zadar od 1. siječnja prešla pod vlasništvo države, županijski vijećnici tijekom aktualnog sata 19. sjednice Županijske skupštine imali su štošta za reći o stanju u toj ustanovi – kao i u čitavom zdravstvu, a aktualcem je uz to dominirala i tema devastacije izvora rijeke Une.


Županijski vijećnik Marko Pupić-Bakrač (AM) ponovno je progovorio o navodnim nepravilnostima u poslovanju privatnih hotela, te podsjetio da je s govornice više puta upozoravao i na to, jednako kao što je u više navrata upozoravao i na nepravilnosti u OB Zadar, prije uhićenja dr. Suzane Konjevode i dr. Samira Čanovića.


– Uhićeni su dr. Konjevoda i dr. Čanović, a na teret im se stavlja ono o čemu sam više puta govorio za govornicom ove Skupštine. Javnu ustanovu, OB Zadar, koristili su za razvijanje vlastitog biznisa, nauštrb bolnice i pacijenata bolnice.




Materijalno su oštetili bolnicu i ondje su posao radili slabo ili nikako, preusmjeravajući pacijente u svoju privatnu polikliniku. Samo operaciju očne mrene rađene su šest puta manje od najnižeg standarda. O svim tim makinacijama bili su obaviješteni ravnatelj OB Zadar, dr. Čulina, ministar i LIječnička komora.


Inspekcijski nadzor


Svi su navodi bili lako provjerljivi, ipak, nitko unutar zdravstvenog sustava nije poduzeo ništa da takvo ponašanje spriječi, a kamo li sankcionira, kazao je Pupić-Bakrač te zatražio rezultate inspekcijskih nadzora u OB Zadar, uz napomenu da je javno zdravstvo javna stvar, pa ni rezultati nadzora HZZO-a u javnoj ustanovi ne mogu biti tajni.


SDP-ova Helena Mikulandra upozorila je potom da je OB Zadar rekorder po broju specijalista koji ujedno rade i privatno – čak 30 posto liječnika (odnosno 40 posto ako u obzir ne uzmemo specijalizante) ima dopusnicu ravnatelja OB Zadar Željka Čuline.


Uz privatan rad, kako je primijetila Mikulandra, jedan dio vremena oduzima im i rad u Centru za preventivnu medicinu (što je komercijalna djelatnost bolnice), pa je zaključila da nije ni čudo da liječnici ne stižu pregledati obične pacijente, odnosno “sirotinju ovisnu o javno-zdravstvenom sustavu za koji svi zajedno izdvajamo svaki mjesec”.


– Na sve to nadodajmo odobravanje plaćenih dopusta na Odjelu za oftalmologiju i optometriju kako bi se radilo u privatnoj poliklinici. Navikli smo da HDZ javne ustanove pretvara u svoje samoposluge, no ovo što vidimo je, uz zloporabe položaja i ovlasti, namjerno i ciljano urušavanje javnog zdravstva.



Krnjavi tinejdžeri


Kako ćete iskoristi vertikalu sa županijske prema nacionalnoj razini da bi se spriječila potpuna stručna i kadrovska devastacija Opće bolnice Zadar, pitala je Mikulandra župana Longina.


Županijska je vijećnica, osim na stanje u OB Zadar, upozorila i na to da u Domu zdravlja Zadarske županije značajno smanjuje broj stomatoloških timova na 10 posto ordinacija, odnosno na 9 od 80.


– Takav prijedlog odluke pokazatelj je jasne namjere da javno zdravstvo dovodi u nepovoljan položaj, odnosno da se favoriziraju privatne ordinacije koje kasnije sklapaju ugovore s HZZO-om. Također, postojeći stomatolozi rade izvan svojih kapaciteta te ne primaju nove pacijente.


Zadrani su prisiljeni stomatološke usluge obavljati privatno, a svi znamo da te usluge nisu jeftine. Ovaj prijedlog odluke je samo još jedan korak ka daljnjoj privatizaciji zdravstva. Kad plate stanarinu, ne ostane za privatne zubare pa će siromašni tinejdžeri uskoro Zadrom hodati krnjavi, kazala je Mikulandra.


Nedovoljna opremljenost Hitne medicine


Da stanje, osim u Općoj bolnici Zadar i u Domu zdravlja, nije dobro ni u sustavu hitne medicinske pomoći i sanitetskom prijevozu, upozorio je vijećnik Centra, Davor Čerkuč, kazavši da nepotizam i stranačko zapošljavanje predstavljaju velik problem zbog kojeg raste broj tužbi prema sustavu te, osim toga, opada povjerenje građana.


– Odgovorni za loše stanje su ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Ivana Šimić i resorni pročelnik Marko Kolega, čija je odgovornost osigurati pristup potrebnim zdravstvenim ustanovama.


Isti je problem u Domu zdravlja, nema liječnika u ordinacijama na otocima, u Benkovcu u Bibinjama, postavlja se pitanje što je ravnateljica Doma zdravlja Zadarske županije Renata Bek učinila u zadnjem mandatu da poboljša stanje i kako nakon 20 godina na funkciji ravnateljice Doma zdravlja, ona ostaje zatečena stanjem u njenom resoru, kazao je Čerkuč i upozorio da su prostori u kojima liječnici rade neadekvatni i nedovoljno opremljeni.


Županijskoj je upravi Čerkuč predložio da se pribave podaci o broju studenata medicine iz županije “da dobijemo uvid u potencijal s kojim raspolaže ova županija i da se nađu sredstva da se studente dodatno motivira da se nakon studiranja vrate u županiju”.



Ponovno o Uni


Župan je u odgovoru na vijećnička pitanja odbacio Čerkučeve navode o katastrofalnom stanju u sustavu te kazao kako već godinama traže da im se u ljetnim mjesecima – kao što je slučaj s policijom ili vatrogascima, pošalje nekoliko timova iz unutrašnjosti, gdje u sezoni nema toliko intervencija kao na obali.


– Od Luna na Pagu pa do Pirovca, svi idu u našu bolnicu, ta kola godišnje prođu do 200 tisuća kilometara, ona se ne gase, samo se vozači promijene. Volio bih da tijekom sezone za hitnu dobijemo pet timova iz unutrašnjosti, to tražimo već godinama i pokušat ćemo ponovo, a ako smo igdje napravili iskorak to je onda hitna pomoć i sanitet, kazao je Longin.


Osim zdravstva, vijećnici su se u više navrata osvrnuli i na situaciji na izvoru rijeke Une, a nestranački Zlatko Marasović župana Longina optužio je da je išao “na vrelo kao spasitelj tek kad je priča eskalirala u javnosti”.


– Smatram da ste vi jedna od odgovornih osoba za to što se dogodilo, jer je upravo vaš županijski Ured u Gračacu izdao nezakonito lokacijsku dozvolu. Što je još gore, naša županijska ustanova za upravljanje zaštićenim područjima je izdala i suglasnost da se ta hidroelektrana radi.


Zaštita toka Une


Hoće li netko iz Županije ili Natura Jadere odgovarati za ovo što se dogodilo na vrelu Une, upitao je Marasović Longina, na što je župan istaknuo da je prva prijava za devastaciju izvora Une stigla upravo iz Natura Jadere.


SDSS-ova vijećnica Rajka Radenović upozorila je potom da je potrebno poduzeti dodatne radnje da se Una zaštiti, a župan je kazao da se o tome dosta pričalo da su sve strane suglasne da daljnju zaštitu Une treba pojačati.


– Imali smo više sastanaka ovo ljeto, imali smo prije dva tjedna sastanak na temu daljnje zaštite rijeke Une s načelnikom Gračaca, s predstavnicima Mjesnog odbora Srb i udruge Moj Srb. pozvani su svi koji mogu nešto napraviti da se pridruže.


Već smo u kontaktu s Unsko-sanskim kantonom, dogovoren je radni sastanak ovih dana, a cilj je zaštiti cijeli tok rijeke Une, kazao je Longin.


Osim devastacije izvora rijeke Une, vijećnici su županijske čelnike upozorili na još nekoliko primjera nereda u prostoru na razini županije.



Sporna cementara u Kruševu


Nakon što je odmrznuo mandat u Županijskoj skupštini, Mostov Ivan Matić ponovno je od župana zatražio informacije o projektu cementare u Kruševu i osvrnuo se ostale probleme proizašle iz županijskog Prostornog plana uređenja.


– Govorio sam o problemima koji bi mogli proizići iz PPU-a. Jedan od tih problema je hidroelektrana na Uni – ukazao sam na problem, to se ignoriralo i nastavio je međunarodni incident.


Govorio sam i o cementari, govorio sam i o Rašinovcu, pa me kolega upozorio da se ne bi trebao baviti mikrolokacijom, ali ta je mikrolokacija na kraju napravila makro problem za čitavu županiju.


Ponovno je zatim sažeo što točno znači realizacija projekta tvornice cementa, koja ima proizvodni potencijal od 1,2 milijuna tona, a i sirovina i proizvod transportirali bi se kamionima.


Neke točke skinute s dnevnog reda


Odluka o raskidanju ugovora za izgradnju nautičke marine u Svetom Petru s koncesionarom tvrtkom Labora, skinuta je s dnevnog reda. Točke pod rednim brojem 16. i 17. bit će prebačene za iduću sjednicu.


Župan Božidar Longin je svoj prijedlog obrazložio činjenicom da prije ove sjednice nije održan sastanak županijskog povjerenstva za koncesije te da će se točke naći na idućoj sjednici u paketu s osam drugih točaka o koncesijama.


– Oko 45,46 tisuća kamiona bilo bi na cesti Kruševo – Pridraga – Zemunik- Gaženica. Taj sporni Rašinovac, od tamo će se dovoziti neophodni materijal za proizvodnju cementa, također kamionima kroz Općinu Poličnik.


Uvjeren sam da načelnik o tome ništa ne zna. Imat ćemo ogromni transportni prijevoz i najveće će posljedice biti za Kruševo i Pridragu, kazao je Matić te istaknuo da se u prostornim planovima ne predviđaju nikakve alternativne rute.


– Uvijek se HDZ hvali svojom vertikalom, pa bih vas zamolio da iskoristite autoritet župana i kontaktirate mjerodavne resore, prvenstveno Ministarstvo zaštite okoliša jer je tamo u tijeku procedura usklađivanja okolišne dozvole, kazao je Matić.


– Ja o toj čuvenoj cementari nemam pojma, da će to uopće moći zaživjeti. Sami ste rekli, 46 tisuća kamiona plus lapor, to je 100 tisuća kamiona.


“Dan građevinskih dozvola”


Koliko znam to je privatna investicija, pa kome bi to bilo isplativo? Od tog prostora gore do luke ima najmanje 60 kilometara, kome bi to bilo isplativo, to bi trebao biti neki svemirski projekt, odgovorio mu je župan.


Nestranački Marasović upitao je po kojoj je koncesiji i po kojoj građevinskoj dozvoli je u Starigradu-Paklenici nastala riva od 130 metara, izgrađena u potpunosti na pomorskom dobru i u moru? RIječ je, o kako je kazao, katastarskim česticama 2113 i 2118.


Longin je odgovorio da će provjeriti njegove sumnje, no da prema prvim informacijama projekt zaista nema potrebnu dozvolu.


Milan Stojanov (HNS), kako je kazao “dan građevinskih dozvola” zaključio je pitanjem o tome koliko je Zadarska županija građevinskih dozvola izdala bez sukladnosti općina i gradovima na čijem se području gradi, pa zamolio župana da se osvrne na presudu Ustavnog suda u slučaju benzinske postaje na Viru, a odgovor će dobiti u pisanom obliku.


Sažetak sezone


– Iako se u medijima dosta govorilo da godina nije na poželjnom nivou, ali brojke govore drugačije Imamo 570 tisuća registriranih dolazaka u županiju,a o ne nećemo. To je sedam posto više nego prošle godine, imamo preko tri milijuna i 700 tisuća noćenja. Veseli me da često i sve više upotrebljavamo sintagmu održivi turizam, treba nam više turista van sezone,


– Posebno treba istaknuti Zračnu luku, koja će ove godine doseći povećanje za 23 više nego lani i ove će godine biti novi rekord od milijun i pol putnika. S obzirom na planiranu investiciju, to je zaista nešto što će jako dobro doći našem prostoru, kazao je Longin.