U Pagu već nekoliko godina nemaju stalnog pedijatra, a sada se, suradnjom svih jedinica lokalne samouprave na otoku, nazire kraj tom problemu. No, s druge strane, Pag je koncem godine ostao bez treće ordinacije obiteljske medicine, a i liječnik je otišao u mirovinu. Sada, pred turističku sezonu, kada se broj stanovnika na otoku višestruko povećava, to postaje gorući problem koji Grad Pag, u suradnji s nadležnim institucijama, pokušava riješiti što je prije moguće.
Govoreći o problemu pedijatrijske skrbi, gradonačelnik Grada Paga Stipe Žunić istaknuo je kako je nedavno u Novalji održana koordinacija načelnika i gradonačelnika s područja otoka, na kojoj je upravo ova tema bila jedna od ključnih.
Naime, Dom zdravlja Novalja stipendirao je liječnicu kojoj su ponuđeni dodatni uvjeti rada, a troškovi bi se raspodijelili između četiriju otočnih jedinica lokalne samouprave.
– Sada liječnica treba donijeti službenu odluku prihvaća li uvjete. Ako odgovor bude potvrdan, mogla bi početi raditi početkom svibnja, kaže Žunić.
U stalnoj komunikaciji
Plan je da pedijatrica radi na dvije lokacije; dio tjedna u Pagu, a dio u Novalji kako bi se osigurala dostupnost zdravstvene skrbi za najmlađe na cijelom otoku.
Žunić napominje i kako je Grad Pag u stalnoj komunikaciji s Domom zdravlja Zadarske županije te da se ranije razmatrala i opcija dolaska pedijatrice iz Zadra, što ipak nije bilo moguće, stoga je jedino održivo rješenje pedijatar koji pokriva potrebe obaju gradova.
Međutim, pitanje liječnika opće prakse ostaje otvoreno. Grad Pag trenutačno, prema važećem zakonskom okviru, ima pravo na dvije ordinacije, iako lokalna vlast smatra da to nije dovoljno.
– U stalnoj smo komunikaciji sa Županijom i pokušali smo preko Ministarstva vratiti treću ordinaciju, kazuje Žunić i naglašava da Grad ne odustaje od tog zahtjeva.
Vode se razgovori
Usporedno s tim, vode se i razgovori s potencijalnim liječnicima koji bi došli raditi u Pag, u tijeku su pregovori s jednom liječnicom koja bi mogla preuzeti ordinaciju u budućnosti.
A kako bi se barem djelomično rasteretio sustav tijekom ljeta iz Doma zdravlja je najavljeno otvaranje turističke ambulante, koja bi s radom trebala započeti 15. lipnja, čime bi se, barem tijekom vrhunca sezone, ublažio pritisak na postojeće zdravstvene kapacitete, što već godinama predstavlja izazov za stanovnike, ali i brojne turiste koji borave na otoku.
U svakom slučaju, Žunić poručuje kako će nastaviti s apelima prema nadležnim institucijama, ali i aktivno tražiti kadrovska rješenja, jer je dostupna zdravstvena skrb jedno od ključnih pitanja kvalitete života na otoku.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
sustav registracije
Uvode se registracijski brojevi za apartmane: Kreće obračun s iznajmljivanjem “na crno”
Zadar & Županija
gospodarski rast
Na GV-u Županijske komore Zadar izrazili zadovoljstvo rezultatima
Zadar & Županija
godišnjica mature
Nakon 35 godina ponovno zajedno: Okupila se generacija paških maturanata iz 1991.
Zadar
Godišnjica smrti
Živi sjećanje na Vedrana: On nije bio samo čovjek iza fotoaparata
Crna Kronika
zagreb
Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnjak
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Zadar
nepravomoćna presuda
Osuđen na 2 godine i 8 mjeseci zbog pokušaja ubojstva automehaničara u Briševu
Svijet
upravno partnerstvo!?