Foto: Screenshot
Metkovac Toni Kuran iz Športsko-ronilačkog ekološkog kluba Delta 5 objavio je kratki dokumentarni film o potonulom brodu »Ledenik« koji od bizarne pomorske nesreće koja se dogodila 2008. godine do dandanas leži na dnu mora, nedaleko od sjeveroistočne obale otoka Sestrunja.
Kuran se već gotovo dvije godine bavi digitalizacijom olupina u Jadranskom moru, a na taj ga je zanimljivi projekt potaknula knjiga »Potonulo blago Jadrana« autora Danijela Frke.
Nagađanja o potonuću
– Odlučio sam roniti i dokumentirati sve te lokacije, riječ je o tematici koja je zastupljena u knjigama, no digitalizacija je originalna ideja, ljudi su to prepoznali i zaista su zainteresirani za ovo što radim. Ronimo na svim dostupnim lokacijama, sve dokumentiramo i na taj način skupljamo stvarne slike iz prošlosti, brodove, avione… Tekst, u dogovoru s autorom Danijelom Frkom, preuzimamo iz knjige, ubacujemo engleski jezik kako bi informacije o lokacijama bile dostupne i turistima, a titlovi su hrvatski, ističe Kuran i ističe kako je potopljeni brod »Ledenik« danas idealna lokacija za ronioce, kako za profesionalce, tako i za početnike, a moguće je obići i ronjenjem na dah, maksimalna dubina je 25 metara.
U kasnim poslijepodnevnim satima, 23. listopada 2008. godine dogodila se nesreća po mirnom vremenu, bez vjetra i valova. Brod tvornica za preradu ribe prevrnuo se na bok i potonuo. Prema izjavi zapovjednika, došlo je do iznenadnog otkazivanja automatskog pilota zbog čega je brod počeo naglo skretati desno. U dokumentarnom filmu detaljno je opisano kako je došlo do nesreće te kako je posada spašena zahvaljujući svom iskustvu i hrabrosti, kao i dvjema brodicama Lučke kapetanije i policije. Uz predivne kadrove podmorja govori se i o povijesti broda, a valja napomenuti da ga je 2007. godine kupila tvrtka Jadran Tuna d.o.o. Imajući na umu čudne okolnosti potonuća u medijima su se počele pojavljivati različite teorije od kojih je najčešća bila da je vlasnik kompanije Milan Mandić organizirao namjerno potonuće budući da je brod navodno bio osiguran na dvostruko veći iznos od njegove stvarne vrijednosti. Sudski sporovi potrajali su niz godina, Jadransko osiguranje bezuspješno je pokušalo osporiti isplatu osigurane svote te je na koncu morala isplatiti 11 milijuna kuna tvrtki Jadran Tuna d.o.o.
Podsjetimo, nakon potonuća inspektor sigurnosti plovidbe Lučke kapetanije Zadar izdao je rješenje kojim se tvrtki nalaže da brod što prije izvadi s morskog dna. Međutim, iz Jadran Tune tvrdili su tada da oni, iako su vlasnici broda, nisu zaduženi za njegovo izvlačenje, a niti za financiranje tih poslova, već osiguravajuću kuća.
Međutim, iz osiguranja su to opovrgnuli tvrdeći kako njih ugovor obvezuje samo za naknadu ugovorenog iznosa za izvlačenje broda koji su oni dužni isplatiti nakon što im vlasnik predoči račun o troškovima.
Na čuđenje javnosti
S obzirom na to da se na brodu nalazilo i 37 tona nafte, maziva i ulja koje je ostalo u brodskim spremnicima postojala je opasnost od onečišćenja, međutim, brzom reakcijom članova ekobroda »Ciklon« koji su oko mjesta potonuća postavili brane, to je spriječeno. Također, na površinu su dospjele srdele, ribarske kašete, masnoće, ulje i lako gorivo, no riječ je bila o manjem i neopasnom onečišćenju koje je u svega dva dana sanirala tvrtka »Ciklon«, a ujedno je otklonjena i opasnost od istjecanja goriva jer su ga iscrpli iz rezervoara.
Nakon brojnih logističkih zavrzlama, 16 godina kasnije, »Ledenik« je i dalje na morskom dnu, na radost ronioca i čuđenje javnosti.
– Teško je reći što se sve tu izdogađalo, no vjerojatno nikome nije u interesu da se taj brod izvadi, vlasnik je vjerojatno dobio odštetu, a vađenje takvog broda nije baš jeftino. Osim toga, tijekom 16 godina nagrizla ga je i sol. Međutim, za ronioce nema nikakve opasnosti, a ni za prirodu, gorivo i masti odmah su uklonjene. Tu je bogat podvodni svijet, ima svega, riba, sve to ima ogromni turistički potencijal, ističe Kuran.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
zloupotreba položaja
Zadarskim liječnicima odbijena žalba, rješenje o provođenju istrage pravomoćno
Županija
velika obljetnica
Društvo dobrovoljnih darivatelja krvi otoka Silbe proslavilo 50 godina
Plodovi zemlje i mora
statistički podaci
Proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda porasle za 2,4 posto
Moda
Tortoise Nails
Svijet manikura dobio je novi jesenski trend
Hrvatska
veliki uspjesi
Predsjednik odlikovao paraolimpijce i olimpijce iz Pariza
Županija
TUŽNI ODLAZAK
VIŠE OD BRODA Šarini su živjeli s ‘Princem Zadra’: ‘Godinama smo radili s njim, živjeli, dizali…’
Kultura
Alba Miočev
Mlada zadarska slikarica osvojila Grand Prix: “Bitno je da svaki dan uđem u atelje, čak i ako ne slikam…”
Županija
POTPORE
Božićnice za umirovljenike će isplaćivati većina općina i gradova u Zadarskoj županiji, donosimo iznose
Zadar
OD KALELARGE DO AUSTRALIJE
Zadarski kantautor Marin Modrić objavio svoj prvi singl: ‘Ulična svirka je kao otvorena proba…’
Zadar
OBAVIJEST HEP-A