Četvrtak, 26. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

razlike u primanjima

Znate li koliko su plaćene odgojiteljice u vrtićima? Napravili smo detaljnu analizu, neki iznosi su - poražavajući

Autor: Iva Bucić

03.12.2024. 07:30
Znate li koliko su plaćene odgojiteljice u vrtićima? Napravili smo detaljnu analizu, neki iznosi su - poražavajući

Foto: Luka Jeličić



Gradovi i općine kao osnivači dječjih vrtića dužni su plaće djelatnica i djelatnika dječjih vrtića uskladiti sa Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju, prema kojem plaće u dječjim vrtićima ne smiju biti manje od plaća učitelja u osnovnim školama, a to znači osnovicu od 947,18 i koeficijent koji je u ožujku dignut na 2,01. Po toj se računici – a riječ je o 1.900 eura bruto plaće – već isplaćuju plaće u vrtićima kojima su osnivači Općine Preko, Gračac, Vrsi i Sukošan.


Usklađivanje


No, iako je Uredbom o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u javnim službama – koja je na snagu stupila 1. ožujka ove godine, propisan koeficijent za učitelja od 2,01, koeficijenti odgojitelja u mnogim vrtićima ni do kraja studenog nisu korigirani pa odgojitelji na koncu rade za manju plaću.


Doduše, treba pri tom napomenuti da su malobrojne jedinice lokalne samouprave koje osporavaju Uredbu koju je donijela Vlada – zapravo je veći broj onih koji je jednostavno ne mogu provesti zbog ograničenih lokalnih proračuna.




S druge strane, kako kazuje načelnik Jure Brižić, Općina Preko plaću u Dječjem vrtiću Lastavica od kolovoza isplaćuje sukladno svim zakonskim osnovama, i za odgojitelje i za sve ostale zaposlenike.


– Morali smo plaće odgojitelja uskladiti sa zakonom, posebno zbog posla koji rade, s obzirom na to odgajaju i obrazuju našu djecu, ističe Brižić pa dodaje da su sredstva za to osigurana u općinskom proračunu, koji za 2024. godinu iznosi preko 8,5 milijuna eura.


Načelnik Općine Gračac Robert Juko potvrđuje da su i u njihovu DV-u Baltazar plaće usklađene s člankom 51. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju te s Uredbom o koeficijentima pa odgojitelji s višom i visokom stručnom spremom imaju koeficijent 2,01.


Ista je situacija i u DV-u Vrška vila, kojem je osnivač Općina Vrsi, i to još prije ljeta – koeficijent za odgojitelje i s VŠS i VSS iznosi zakonom propisanih 2,01. Razliku između plaća odgojitelja s višom i visokom stručnom spremom nema niti u Sukošanu.


– Osnovica trenutačno iznosi 947,18 eura, a koeficijenti za odgojitelje 2,01, bez obzira na stručnu spremu, pošto svi odgojitelji imaju isti opis radnog mjesta i rade isti posao, kazuje ravnateljica sukošanskog vrtića Zlatna lučica, Milica Ćoso.


Zaista, VSS i VŠS više puta spomenutom Uredbom izjednačeni su u slučaju učitelja, pa onda posljedično i odgojitelja, čija se plaća ravna po plaći ovih prvih.


I dok sindikati ističu da su tako zanemarene specifičnosti rada u vrtiću te pozivaju da se onima s visokom stručnom spremom koeficijenti dodatno podignu iznad minimalnih 2,01, razliku između koeficijenata za VŠS i VSS odgojitelja pojedine općine i gradovi odlučili su napraviti u ne u korist visoke, nego nauštrb više stručne spreme, pa odgojiteljima s VŠS-om daju niži koeficijent od uredbom utvrđenih 2,01.


Božica Žilić, foto: Mislav Klanac


Osnivači najčešće to pravdaju koeficijentom koji je u Uredbi propisan za strukovne učitelje 2 – mentore, no sindikalisti takvo tumačenje odbacuju jer se plaće odgojitelja izjednačavaju s učiteljima u osnovnim školama, u kojima nema zaposlenih strukovnih učitelja, što kazuje i predsjednica Sindikata odgoja i obrazovanja, medija i kulture (SOMK) Božica Žilić, koja je prošli tjedan izabrana na još jedan petogodišnji mandat.


Niži koeficijenti u Zadru


– Činjenica je da je 2,01 koeficijent koji bi pripadao i za VSS i VŠS, jer su u ovoj Uredbi iz ožujka koeficijenti VŠS i VSS radnih mjesta potpuno izjednačeni. Pri tom valja istaknuti da oni u sustavu osnovnih škola imaju većinom visoku, a manje imaju višu stručnu spremu, dok je kod nas situacija obrnuta.


Zbog toga nastojimo u pregovorima s osnivačima ukazati na to da za sve tražimo 2,01, a da ipak našim kolegicama koje su stekle zvanje magistra ranog i predškolskog razvoja i obrazovanja ugovorimo koeficijent koji je nešto veći od 2,01. Takvu situaciju imamo u Kostreni i Zagrebu, gdje su koeficijenti 2,05 i 2,06 za VSS, kazuje Žilić.


Činjenica je, kako tumači, da se pojedini osnivači pozicioniraju na 1,80 za VŠS, a 2,01 za VSS iz jednostavnog razloga što je njima poprilično očito teško osigurati većinu materijalnih sredstava, jer VŠS-ova uvijek svugdje ima više. No, Sindikat, kako ističe, brani stajalište da trebaju biti svi na 2,01.


– SOMK kolektivno pregovara diljem Hrvatske i gdje god da pregovaramo, inzistiramo na koeficijentu 2,01 za odgojitelje i stručne suradnike te zdravstvene voditelje, voditelje računovodstva i tajnike.


Znamo imati određene prijepore, ali ta je Uredba propis i treba se primjenjivati, ali u datom trenutku kolektivnog pregovaranja i Sindikat s članovima mora promisliti o čitavom kontekstu sadržaja kolektivnog ugovora i pokušati izboriti maksimalno moguće.


Nema posebnog uporišta u zakonu kada osnivač kaže da koeficijent treba biti 1,80. To ne stoji, stoji 2,01. Ali ne možemo niti reći da 1,80, ako to prihvaćaju naši članovi, nije ispravno, sumira Žilić.


Niži koeficijent za višu stručnu spremu prihvaćen je, tako, svojevremeno i u Zadru.


– Kada se sklapao konkretno kolektivni ugovor za dječje vrtiće u Zadru, oni su željeli zadržati razliku između radnih mjesta VŠS i VSS-a, pa je ponuđeno 1,80 za VŠS i 2,01 za VSS. U tom trenutku kada se kolektivni ugovor sklapao, to je bilo prihvatljivo i našim članovima.


Prihvatili su predložene koeficijente, no kako smo s drugim osnivačima u međuvremenu ugovarali puno veće koeficijente, obratili smo se Gradu Zadru, pročelnici Magaš i gradonačelniku te zatražili dodatni sastanak kako bi u nekom narednom periodu dostigli da svi imaju 2,01, a da za VSS pokušamo ugovoriti i nešto više.



Dobili smo pozitivan odgovor da ćemo se u najskorije vrijeme naći i otvoriti tu temu, tako da vjerujem da ćemo naići na razumijevanje, kazuje Žilić.


Osim u Zadru, takvi su koeficijenti i u Privlaci – ondje su plaće rasle nakon što je u lipnju Općinsko vijeće dalo suglasnost Dječjem vrtiću Sabunić za povećanje osnovice, no koeficijent je u međuvremenu na 2,01 porastao samo za odgojitelje za visokom stručnom spremom, dok za odgojitelje s VŠS iznosi 1,80.


Takav model povećanja koeficijenta najavljuju i u Gradu Biogradu, no ikakva najava povećanja ondje se može opisati kao iznenađenje, s obzirom na to da su odgojiteljice od svibnja do srpnja bezuspješno štrajkale tražeći zakonom zajamčene plaće, pa ih je potom više od 10 dalo otkaze i otišlo u potrazi za boljim radnim uvjetima, nakon što su iz gradske uprave u odgovoru na štrajk najavili privatizaciju tog jedinog gradskog vrtića.


Pregovori u Ražancu


– Od 1. siječnja 2025. godine, svim odgojiteljicama u vrtićima kojima je osnivač Grad Biograd ide uvećanje plaće i usklađenje sa zakonskim okvirom, dakle odgojiteljice s visokom stručnom spremom će imati usklađenu plaću s Osnovnom školom, kazali su iz Grada Biograda.


Osim u Privlaci i Biogradu, koeficijenti će se mijenjati i u Općini Novigrad, odnosno u njihovu Dječjem vrtiću Školjić, kako potvrđuje općinski načelnik Joso Klapan.


– Plaće za sada nisu usklađene. Koeficijent su 1,5 za VŠS i 1,55 za VSS. Osnovica za obračun plaća je državna (947,18 eura) i zaposlenici imaju naknadu za topli obrok od 70 eura mjesečno, sažima načelnik Klapan pa naglašava da je povećanje u planu.


– Za prosinac su predviđeni razgovori sa sindikatom i predstavnicima zaposlenika, a povećanje je planirano za 2025. godinu, kazuje načelnik Klapan.


Dječji vrtić Školjić s radom je započeo 25. travnja 2022. godine i od tada su plaće povećane, kako govori načelnik Klapan, dva puta. Kad se podvuče crta, ukupni trošak za plaće u Školjiću na razini 2024. iznosit će oko 240 tisuća eura.


U prosincu će pregovori početi i u Posedarju. U njihovu DV-u Cvrčak osnovica iznosi propisanih 947,18 eura, no odgojitelj s položenim stručnim ispitom, kao i odgojitelj mentor, ima koeficijent 1,6, a odgojitelj bez položenog stručnog ispita 1,5.


– Sukladno potpisanom kolektivnom ugovoru, ovo su koeficijenti radnih mjesta u DV Cvrčak do 31. prosinca ove godine. Nazivi radnih mjesta i koeficijenti složenosti poslova, sukladno utvrđenim radnim mjestima, za razdoblje 1. siječnja 2025. godine nadalje će se definirati izmjenama postojećeg kolektivnog ugovora tijekom prosinca 2024. godine, potvrđuje načelnik Općine Posedarje, Ivica Klanac.


U susjednoj Općini Ražanac već su u tijeku pregovori između Općine kao osnivača i Sindikata obrazovanja, medija i kulture, a kako kazuje općinski načelnik, Damir Jordan, nadaju se da će se uspješno okončati na obostrano zadovoljstvo.


U međuvremenu se plaće isplaćuju sukladno Odluci o visini osnovice i koeficijentima za obračun plaće djelatnika u DV-u Ražanac, koju je Općinsko vijeće potvrdilo polovicom rujna – koeficijent za odgojitelje sa stručnim ispitom iznosi 1,4, za odgojitelje bez stručnog ispita 1,15, te za odgojitelje mentore 1,5.



No, kako pri tom naglašava načelnik Jordan, tijekom zadnje tri godine plaće su povećavane sukladno proračunskim mogućnostima i to svake godine u ukupnom iznosu od 36 posto. Također je uvedena i naknada za prehranu koja trenutačno iznosi 100 eura mjesečno za sve zaposlene. Zaposlenici ostvaruju sva materijalna prava kao što su dar za djecu, uskrsnica, božićnica te regres.


– Kao što smo uvijek do sada nastojali povećati primanja djelatnika DV Ražanac tako ćemo sukladno proračunskim mogućnostima nastojati povećati plaće i tijekom 2025. godine, poručio je Jordan.


Proračunske (ne)mogućnosti


Osim Novigrada i Posedarja, plaće – za sada – nisu usklađene ni u Kalima, Stankovcima ni Jasenicama, no i to će se promijeniti čim proračunske mogućnosti dozvole.


– Plaće djelatnika u DV-u Srdelica nisu u potpunosti usklađene sa Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju. Osnovica iznosi 947,18 eura, a koeficijent za odgojitelje (VŠS i VSS) prema Odluci o koeficijentima složenosti poslova iz listopada iznosi 1,75.


No, u planu je daljnje povećanje koeficijenata i usklađivanje sa Zakonom u skladu s našim proračunskim mogućnostima, istaknula je pročelnica iz Općine Kali, Marija Grbić.


Povećanje plaća odgojiteljima tijekom iduće godine planiraju i u Stankovcima, potvrđuje općinski načelnik Željko Perica.


– Osnovica za djelatnike DV Stankovci sada iznosi 950 eura, u koeficijenti iznose 1,6 za odgojitelja s VSS i položenim stručnim ispitom, 1,5 za odgojitelja s VŠS i položenim stručnim ispitom te 1,45 za odgojitelja bez položenog stručnog ispita. Stručni kadar trenutačno ima dodatak na plaću u iznosu od 150 eura, sumira načelnik Perica.


– Plaće planiramo povećati u 2025. godini, koeficijenti za VSS iznosit će 2,0, a za VŠS 1.75. Plaće će tada iznositi za VSS 1.328 eura, a za VŠS 1.175 eura te će tada biti ispoštovan standard za magistre, kazao je načelnik Perica.


U vrtiću kojem je osnivač Općina Jasenice plaće također trenutačno nisu usklađene sa zakonom, no s njihovim će se daljnjim povećanjem nastaviti, kako poručuju u Općini, u skladu s financijskim mogućnostima.


– Plaće djelatnica i djelatnika u dječjem vrtiću čiji je osnivač Općina Jasenice određene su u skladu s financijskim mogućnostima Općine i preporukama Ministarstva znanosti i obrazovanja u određivanju osnovice i koeficijenta.


Koeficijent za odgojitelje s višom stručnom spremom iznosi 1,4, dok je za odgojitelje s visokom stručnom spremom 1,5, kazuje pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Općine Jasenice Roko Baljak i naglašava da su tijekom 2023. i 2024. godine plaće u dječjem vrtiću povećane za približno 35 posto u bruto iznosu, što predstavlja značajan korak u poboljšanju uvjeta rada.


– Općina Jasenice nastavit će s daljnjim povećanjem plaća u skladu s financijskim mogućnostima, zaključuje Baljak.


Kad uzmemo osnovicu od 947,18 eura, plaća odgojiteljice u npr. Vrsima s koeficijentom 2,01 ispada čak 577 eura veća nego odgojiteljice u Jasenicama. Pošteno ili ne, prosudite sami.


U vrtićima rade nestručne zamjene


Zbog različitih financijskih mogućnosti JLS-ova, iz SOMK-a već godinama pozivaju državu da preuzme plaće svih radnica i radnika u dječjim vrtićima u Hrvatskoj.


– Mi nismo potpisnici temeljnog kolektivnog ugovora jer ne pregovaramo s Vladom RH i mi se praktički za sve naše koeficijente i općenito sve ono što je sadržaj kolektivnih ugovora, moramo isključivo s pojedinim osnivačima izboriti. Nema, barem ne za sada razumijevanja da mi kao prva stepenica ili temelj sustava obrazovanja pregovaramo s našim kolegama iz sustava obrazovanja, da država preuzme plaće, a onda da JLS-ovi preuzmu trošak dogradnje, ulaganja i tako dalje.


No svjesni da zapravo dolazimo na ono na što su sindikati godinama upozoravali, da ćemo imati sjajne vrtiće, suvremene prostore koje zaslužuje svako dijete u svakom vrtiću ili općini, ali da nećemo imati struku. Nažalost, to se dogodilo, a plaća je jedan od razloga zbog kojih ljudi napuštaju struku i zašto je pao je i broj onih koji žele studirati predškolski, ističe Božica Žilić.


Očito su, kako kaže, i u Vladi u resornom Ministarstvu svjesni da je to problem, jer u dosta dijelova hrvatske rade nestručne zamjene.


– To su ljudi koji apsolutno nisu ni blizu struke, a struka napušta djelatnost predškolskog. Kako bi zadržali bar ljude koje imaju sada, Vlada je sredinom studenog donijela odluku da se sredstva da se sredstva iz Nacionalnog plana oporavka za fiskalnu održivost dječjih vrtića poveća za 30 posto, upravo kako bi u pojedinim JLS-ovima omogućila da se dio tog novca iz tog novca koristi na plaće, kako odgojitelji i stručni suradnici ne bi napuštali dječje vrtiće.


Vjerujem da je to požarna mjera, idealno nije, i mi od zahtjeva za sudjelovanje i participiranje u kolektivnim pregovorima s našim sindikatima iz osnovnog i srednjeg obrazovanja nećemo odustati. No, za sada takva volja – barem trenutno – ne postoji, sumira Žilić.