Foto: PARK PRIRODE VRANSKO
Općini Pakoštane odobren je nedavno na javnom natječaju novac iz Nacionalnog fonda oporavka i otpornosti (NPOO) za zanimljiv projekt, a radi se o pripremi projektno-tehničke dokumentacije za projekt integriranog interpretacijskog i edukacijsko-razvojno-inovacijskog Centra za primijenjenu regenerativnu agroekologiju (CPRA) »AgroBioSfera Vrana« s pratećim sadržajima zelene infrastrukture. Dodijeljeno im je čak 242.260,60 eura.
U Općini Pakoštane su nam kazali kako su za ovaj projekt već raspisali javnu nabavu za izradu studije izvodljivosti s analizom troškova i koristi te je u tijeku izbor ponuditelja. Slijedi raspisivanje javne nabave za izrađivače projektno-tehničke dokumentacije koja se treba izraditi u rokovima predviđenim ugovorima o dodjeli, a to je najkasnije do svibnja 2025. godine.
Poljoprivredna proizvodnja
– Projekt CPRA »AgroBioSfera Vrana« služi kao istraživačko-inovacijsko-edukacijski projekt usmjeren ka zaštiti, očuvanju i održivom korištenju prirodne baštine i biološke raznolikosti kroz istraživanje, razvoj, informiranje, edukaciju i savjetovanje lokalnih dionika, ali i dionika Zadarske županije i susjednih županija u poticanju razvoja proizvodnog i poslovnog modela primarne poljoprivredne proizvodnje na načelima kružne ekonomije i obnove agrobioraznolikosti. Ovaj projekt odvijat će se na korist lokalne zajednice, svih stanovnika i posjetitelja, a posebice obrazovnih, znanstvenih i savjetodavnih institucija, ističu u Općini Pakoštane dodajući kako se realizacijom edukacijsko istraživačkog centra za regenerativnu agroekologiju želi uspostaviti pokazni model revitalizacije, zaštite, očuvanja i održivog korištenja prirodne baštine vranskog polja.
Misija projekta je prezentacija i istraživanje raznolikih sustava miješane primarne proizvodnje kako bi se ostvario pozitivan lokalan utjecaj na modele proizvodnje te potencijalno razvio studij za regenerativnu agroekologiju u suradnji sa stručnim školama i sveučilištima te se koristio za praksu, stručno usavršavanje i znanstvena istraživanja.
– Centar za primijenjenu regeneraciju agroekosustava AgroBioSfera Vrana djelovat će po načelu inovativnog »živog laboratorija«, »living laba«, kažu u Općini. Dodaju kako su živi laboratoriji novi istraživački, razvojni, inovacijski, ali i odgojno-obrazovni i društveno-gospodarski i poduzetnički eko-sustavi usmjereni na ljude, odnosno korisnike ovih sustava i koji djeluju na širem teritorijalnom području koje uključuje prirodno, društveno i gospodarsko okruženje u kojem djeluju.
Zaštita, očuvanje, informiranje…
– AgroBioSfera Vrana uspostavit će se s primarnim ciljem zaštite, očuvanja, informiranja, edukacije, održivog upravljanja, promicanja, ali i eko-sustavnog istraživanja, razvoja i obnove prirodne baštine i biološke raznolikosti područja prirode u okviru ekološke mreže Natura 2000, Parka prirode Vransko jezero i njegova Ornitološkog rezervata. Sekundarno će AgroBioSfera Vrana djelovati i kao laboratorij održivog i regenerativnog razvoja lokalnih zajednica i lokalne ekonomije kroz sinergiju znanosti, istraživanja, inovacija, odgoja i obrazovanja, inovativnog poduzetništva posebice u segmentu regenerativne poljoprivrede, regenerativnog agroekošumarstva, regenerativnog agro-eko, obrazovnog, znanstveno-istraživačkog i razvojno-inovacijskog turizma visoke dodane vrijednosti, te zelenih poslova i zelenih inovacija temeljenih na eko-sustavnim pristupima, ističu u Općini.
Za sve navedeno predmetnim ugovorom se financira izrada potrebne projektne dokumentacije, glavni i izvedbeni permakulturni dizajn regenerativne poljoprivrede na površini od oko 22,7 hektara, potom idejni, glavni i izvedbeni projekt Edukacijsko istraživačkog centra »Sokoluša«, kao i idejni, glavni i izvedbeni projekt gospodarske zgrade »Konjušnice« te projekt infrastrukture, odnosno poljoprivrednih puteva, akumulacije i navodnjavanja.
U Općini Pakoštane još nemaju procjenu koliko bi moglo stajati ulaganje u AgroBioSferu Vrana, već navode kako će se svi referentni parametri oko obuhvata ovih kompleksnih projekata, uključivo procjene troškovnika, pa tako i troškovnici radova, ali i analize mogućnosti, dobiti realizacijom prvenstveno studije izvodljivosti te samim projektima s troškovnicima za čiju izradu su im dodijeljena sredstva Ministarstva regionalnog razvoja. Izradom dokumentacije projekti će doći u visoku fazu spremnosti i zrelosti kako bi se njihova sama fizička realizacija onda mogla kandidirati za financiranje na nacionalne i međunarodne programe financiranja.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
Pripremite se na vrijeme!
Sutra niz ulica i naselja bez struje, pogledajte je li i vaša
Hrvatska
Chido
Stotine mrtvih u ciklonu na francuskom otočju Mayotteu
Županija
Biblijski razmjeri
Divoska raštika od dva metra raste u vrtu Nevenka Kapovića u Viru
Novosti
na Korzici
Papa Franjo pozvao na “razvojan i dinamičan” sekularizam
Nogomet
DERBI SEZONE
Remi u “jadranskom derbiju”, Rijeka zadržala vrh ljestvice
Zadar
jaka kiša
Poplavilo novo raskrižje na Bilom brigu!
Crna Kronika
navodni sukob
Hrvoje Bajlo tvrdi da ga je napao pijani gradonačelnik Dukić. Policija opovrgnula tvrdnje
Hrvatska
Bogdanka i Ljiljana
Priča koja je pokrenula veliku lavinu empatije i humanosti. Majka i kći uselile u novi dom pod Velebitom
Zadar
opovrgava navode
Dukić o tvrdnjama za napad na Bajla: ‘Navodni novinar već godinama manipulira javnost i službe’
Zadar
CTP APARAT