Nedjelja, 22. lipnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

SDP-ov kandidat za gradonačelnika Paga

Toni Herenda: 'U Pagu pada strahovlada, više neće biti privilegiranih'

Autor: Doris Babić

12.05.2025. 07:00
Toni Herenda: 'U Pagu pada strahovlada, više neće biti privilegiranih'


Premda su u fokusu šire javnosti ponajprije izbori za zadarskog gradonačelnika i župana, i u drugim gradovima i općinama slijedi neizvjesna borba. Jedan od takvih gradova zasigurno je i Pag gdje je u izbornu utrku krenulo petero kandidata.


A o stanju u Pagu, programu, potrebama i planovima razgovarali smo s kandidatom SDP-a, Tonijem Herendom koji je u paškom Gradskom vijeću od 2013. godine što mu pruža jasan uvid u to što je potrebno mijenjati. Isto tako, s obzirom na to da je ovaj mladi profesor geografije, koji sada radi u osnovnoj i srednjoj školi u Pagu, prethodno bio voditelj marketinga u sirani Gligora, zahvaljujući iskustvu javnog i privatnog, izazove u gradu gleda iz svih kutova.


No, u svakom slučaju, kao prvu promjenu ističe nužnost da se »gradu vrati gradsko«.


Potpuna transparentnost




– Svakako u Pagu treba mijenjati odnos politike prema gradu, vlasti prema ljudima. Politika je trenutno ljudima dozlogrdila jer se provodi politika strahovlade. Ne mislim biti vladar, već predstavnik i produžena ruka koja služi svakom čovjeku. Moramo promijeniti to da se mogu razvijati samo obrtnici i poduzetnici koji su bliski gradonačelniku. Moramo grad otvoriti svima koji su spremni raditi i svojim radom učiniti grad boljim za svakodnevni život, govori Herenda i ističe:


– Upravo je to prva stvar koju ću promijeniti – neće biti privilegiranih u gradu, već svi moraju imati jednak pristup javnom.


U skladu s tim, program s kojim izlazi pred građane, kako nastavlja, temelji se na konkretnim, mjerljivim i provedivim ciljevima.


– Prvi i najvažniji je potpuna transparentnost i uključivanje građana u odlučivanje. To podrazumijeva javno objavljivanje svih materijala Gradskog vijeća, da budu dostupni svim građanima. Uveo bi se online prijenos sjednica i digitalno glasanje, tako da svatko može vidjeti tko, kada i kako odlučuje u njegovo ime, govori Herenda i dodaje kako će uključiti oporbu u nadzorne odbore i upravna vijeća jer – kvalitetna vlast se ne boji kritike.


A u javnom se prostoru sada o Pagu nerijetko govori kao o netransparentnom što Herenda potvrđuje.


– Politika sitnih interesa nas je dovela do toga da se upiti ili problemi rješavaju neplanski, stihijski i doslovno se »gasi požar« po potrebi. Transparentnost je sada definitivno nezadovoljavajuća. Primjer koji smo navodili jest da se u nerazvrstane ceste uložilo puno tisuća eura, a na cestama su radovi upitni ili neizvršeni. Također, na rebalansu proračuna probijena je stavka za 280.000 eura za nerazvrstane ceste i poljske puteve na što smo upozorili, i postavili vijećnička pitanja, a odgovor na što je konkretno utrošena ta svota novca nismo dobili, govori Herenda i ističe kako bi u svom mandatu svakako potpuno otvorio proračun gdje bi bila dostupna svaka stavka i vidljiv svaki račun.


– Tužno je da to trebamo obećavati jer bi se u 2025. godini trebalo podrazumijevati, dodaje.


Zagušen promet


Nadalje, drugi cilj koji naglašava je prometno rješavanje gorućih problema. Pag i okolna naselja doslovno se guše u prometnim čepovima, a sigurnost pješaka i biciklista svakodnevno je ugrožena.


– Broj gostiju raste, a infrastruktura stagnira. Dijelovi grada poput Vodica i Bašace nemaju osnovne elemente urbane komunalne opreme poput nogostupa, biciklističkih staza i uređenih pješačkih zona. To ne ugrožava samo sigurnost, već i dojam grada u očima posjetitelja. Planiram izradu projektne dokumentacije za parking kod gradskog groblja te otvaranje prometnog spoja prema ulici Eugena Kvaternika, što će znatno rasteretiti prometnu sliku, objašnjava Herenda.


Isto tako, kada je riječ o ulaganju u zdravstvo i skrb, planira opremiti ambulantu s uslugama zdravstvene i fizikalne terapije u suradnji s nadležnim ministarstvima, što će posebno značiti starijim i nemoćnim sugrađanima. Također, pokrenuli bi projekt gerontodomaćica, otvorili bi dom za starije i nemoćne te konačno pokrenuli kulturno-poduzetnički centar (SmartHub – srednja škola), u suradnji sa Županijom.


Posebno mu je važno – ulaganje u ljude.


– Osnovat ćemo Pučko otvoreno učilište koje će objediniti sve obrazovne i kulturne aktivnosti. Redefinirat ćemo sustav stipendiranja, posebno za deficitarna zanimanja, jer nas je pogodio ozbiljan odljev mladih. Grad mora biti mjesto gdje mladi vide svoju budućnost, ne samo svoju prošlost, kazuje SDP-ov kandidat.


Poduzetnička zona


A kako bi mladi ostajali na otoku, svakako je potrebno jačati poduzetništvo i poticati na taj način otvaranje novih radnih mjesta.


– Kroz prostorno-plansku dokumentaciju omogućit ćemo izgradnju poduzetničke zone kako bismo otvorili mogućnost za pokretanje start-upova i drugih poduzetničkih ideja. Imamo dovoljno naših tradicijskih proizvodnji koje se može podići na novi, viši nivo i od toga stvoriti brendiranu gradsku industriju od koje će imati svi koristi. Također trebamo iskoristiti globalne trendove startup-ova te iskoristiti prednosti blagodati života u malom gradu na otoku i privući mlade s novim idejama. Za to je potrebno uložiti u komunalnu i društvenu infrastrukturu, osigurati prostor za udruge, da bismo stvorili preduvjete za privlačenje mladih i inovativnih ljudi, tumači Herenda.


Također, u planu je i osigurati kvalitetne i dostupne sportske objekte. Provest će, najavljuje, reviziju postojećih sportskih objekata i raditi na njihovoj modernizaciji.


– Pristupit ćemo izgradnji multifunkcionalne sportske dvorane, stipendirati mlade sportaše i poticati suradnju klubova s privatnim sektorom, dodaje.


A svi planovi obuhvatit će sva mjesta i manja naselja. Naime, kako kaže Herenda, Pag se ne razvija nikako posljednja dva desetljeća, već – nazaduje i vrijeme je za promjene.


– Mala naselja poput Gorice, Vlašića, Dinjiške i Smokvice ne bilježe nikakav pomak u razvoju. Mjesni odbori ne funkcioniraju ili su u nemilosti gradske vlasti. U naseljima koja nisu uz more poticat ćemo razvoj agroturizma po uzoru na Istru. Dinjiška zaslužuje, i to već u prvoj godini mandata, obalni pojas sa šetnicom i uređenjem parka i zelenih površina, mjesto bi oživilo! U Vlašićima ćemo svakako urediti parking mjesta za plažu i prometno riješiti pristup plaži, a u Šimunima nastaviti s projektom paralelne ceste i ulaza iste prema UPU i trećim trakom s državne ceste u naselje, najavljuje Herenda.


Zapuštena baština


A iako je prva asocijacija na Pag bogata kulturna baština, nameće se pitanje je li njen potencijal dovoljno iskorišten te na koji način može (dodatno) obogatiti turističku ponudu.


– Treba jednostavno prezentirati bogatstvo koje imamo, a imamo mnogo. Pag ne treba izmišljati toplu vodu! Imamo sir, čipku, sol, vino, a također i graditeljsko naslijeđe; arheološko područje Starog Grada, urbanističku cjelinu jezgre grada Pag s magazinima soli te velik broj pojedinačnih kulturno-povijesnih objekata zaštićenih kao kulturno dobro – Crkvu uznesenja Blažene djevice Marije, Knežev dvor i mnoge druge. U sklopu magazina soli uredit ćemo prezentacijski centar za Solanu, Siranu i autohtona vina jer Pag svoj razvoj može zahvaliti soli i vinovoj lozi, a danas ovčarstvu, sirarstvu, govori Herenda i nastavlja:


– Nebriga sadašnje vlasti dovela je do urušavanja velikog dijela krovišta magazina soli što ćemo zaustaviti i staviti u funkciju. Najvrjedniji i najstariji su četvrti, peti i šesti magazini napravljeni u vrijeme venecijanske uprave, a po strukturi zidova vidljivo je da su bili povezani u jednu cjelinu. Ovi magazini služili bi u dijelu kao ugostiteljski prostor koji će pratiti prezentacijske centre i potrebe grada, posjetitelja i turista. Školski izletnici, studenti arhitekture, arheologije, povijesti, urbanizma, geografije i građevine imaju što vidjeti i naučiti u Pagu, poručuje Herenda.


Osim toga, nastavlja, u magazinima će urediti prostor za potrebe paškog zimskog karnevala koji je bio najpoznatiji karnevalski događaj u županiji, a danas je, kako kaže, kao i sve, prepušten entuzijastima.


– Umijeće izrade čipke je pod UNESCO-ovom zaštitom i naš je ponos koji zaslužuje reprezentativnije mjesto od prostora u kojem je sad, naglašava.


I vjerski turizam


Na području starog grada izvršit će arheološka istraživanja i u konačnici prezentirati stručnoj javnosti i posjetiteljima i turistima srednjovjekovni grad u temeljima.


– Organizirat ćemo tamo škole arhitekture te druga kulturna događanja kao likovne kolonije i simpozije. Za potrebe crkve tamo je moguće provoditi duhovne vježbe i poticati razvoj vjerskog turizma, s obzirom na to da se radi o najvećem Marijanskom središtu u našoj županiji, kaže Herenda.


Na koncu, Herenda govori kako od izbora očekuje da – ljudi otvore oči.


– Svi bi mogli pomalo iznenaditi. Mnogo je kandidata i listi i svakog će dopasti ponešto. U Pagu je inače velika izlaznost, a raspoloženje je takvo da se svi nadaju promjeni. Neki je vide i ponovnom reizboru Ante Fabijanića, ja osobno ne. Zašto? Jer netko tko je 12 od 34 godine od samostalnosti RH na čelu grada ili nešto preko 35 % vremena ne može donijeti novu energiju i dovesti Pag u 21. st. Debelo kaskamo s projektima, iskorištavanjem EU fondova, nismo iskoristili ni HDZ-ovu famoznu vertikalu država – županija – grad i mnogo je toga što hitno moramo početi mijenjati. Znam da smo okupili ekipu koja je spoj mladosti i iskustva, ali i znanja, a prije svega iskrene ljubavi prema Pagu. Duboko vjerujem da će građani i građanke Paga prepoznati našu listu i mene kao one koji mogu napraviti taj potreban zaokret, zaključuje.