Utorak, 1. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

NAMET

Sv. Filip i Jakov rekorder po porezu na nekretnine, donosimo izračun za ostala mjesta

Autor: Iva Bucić

25.02.2025. 09:03
Sv. Filip i Jakov rekorder po porezu na nekretnine, donosimo izračun za ostala mjesta

Foto: OPĆINA SV. FILIP I JAKOV



Općinama i gradovima polako istječe vrijeme za definiranje iznosa poreza na nekretnine, koji je uveden od 1. siječnja kao zamjena za porez na kuće za odmor. Jedinice lokalne samouprave odluke moraju donijeti do konca veljače, a porez moraju definirati u rasponu od minimalno 60 centi do osam eura po četvornom metru korisne površine nekretnine. Usporedbe radi, porez na kuće za odmor kretao se u rasponu od od 60 centi do pet eura po kvadratu.


Od 23 općine i grada u županiji u kojima je već predložen ili definiran iznos poreza na nekretnine, najniži se porez predlaže u Škabrnji, svega 66 centi po metru četvornom. U Salima je, pak, porez utvrđen na iznos od 1,32 eura, a treći je najpovoljniji Zadar, gdje se predlaže iznos od 1,99 eura. O tom prijedlogu zadarsko Gradsko vijeće odlučuje danas.


Najčešće pet eura


Škabrnju, Sali i Zadar po iznosu poreza na nekretnine slijede Stankovci i Pakoštane, s dva i pol eura po kvadratu, dok će se tri eura po kvadratu zaračunavati vlasnicima nekretnina u Kalima i Ninu. Neznatno skuplji je Benkovac, u kojem će se zaračunavati 3,30 eura po kvadratu, a četiri eura po četvornom metru plaćat će se u Poličniku i Starigradu. Nadalje, u Obrovcu će vlasnici nekretnina plaćati 5,80 eura za nekretnine u naselju Obrovac i naseljima unutar zaštićenog obalnog područja, a 4,80 eura u drugim naseljima na području Grada.




Najviše općina i gradova po kvadratu će zaračunavati pet eura (što je ujedno do ove godine bio maksimalan iznos poreza na kuće za odmor) – Biograd, Pašman, Povljana, Privlaka, Ražanac, Sukošan i Tkon, a minimalno pet eura plaćat će i Pažani te ostali vlasnici nekretnina na području Paga – Najveći iznos plaćat će se u prvoj zoni, koja obuhvaća grad Pag, Šimune, Košljun s Probojem, Bošanu s Dubravom, Svetim Markom i Svetom Marijom. U drugoj zoni, koja obuhvaća naselja Vlašići, Dinjišku, Miškovići i Smokvicu, po kvadratu će se plaćati 5, 65 eura po metru četvornom korisne površine godišnje, a u trećoj zoni, koja obuhvaća naselja Gorica, Vrčići i Staru Vasu s Kukovićima i Šišinima, plaćat će se se pet eura po kvadratu.


Oslobođeni nameta


Slična je situacija i u Općini Kolan – 6,25 eura po kvadratu plaćat će se za naselja Mandre i Kolanjski Gajac, a pet eura po metru kvadratnom za naselje Kolan. Najveći iznos poreza na nekretnine plaćat će se u Bibinjama i u Vrsima – šest eura po kvadratu, a rekorder u županiji je Općina Sveti Filip i Jakov, s osam eura po kvadratu, što je ujedno i zakonom definiran maksimum.


Porez na nekretnine uveden je kao zamjena poreza na kuće za odmor, no ova se dva nameta ne razlikuju samo po iznosu. Naime, naplaćeni porez na kuće za odmor do sada su u 100-postotnom iznosu zadržavale općine i gradovi, dok će se dio naplaćenog poreza na nekretnine ubuduće slijevati u županijske proračune – 80 posto iznosa ostat će gradovima i općinama, a 20 posto preusmjerit će se na Županiju.


Porez na nekretnine ne plaća se za one nekretnine koje se koriste za stalno stanovanje kao ni za one koje su u dugotrajnom najmu najmanje 10 mjeseci u godini. Od poreza su također oslobođene i derutne, neuseljive nekretnine.


Općina ili grad/iznos poreza na nekretnine (€/m2)


Sveti Filip i Jakov 8
Bibinje 6
Vrsi 6
Kolan 5/6,25
Pag 5/5,65/6,25
Biograd 5
Pašman 5
Povljana 5
Privlaka 5
Ražanac 5
Sukošan 5
Tkon 5
Obrovac 4,8/5,8
Starigrad 4
Poličnik 4
Benkovac 3,3
Nin 3
Kali 3
Pakoštane 2,5
Stankovci 2,5
Zadar 1,99
Sali 1,32
Škabrnja 0,66


PODJELA POREZA


Naplaćeni porez na kuće za odmor do sada su u 100-postotnom iznosu zadržavale općine i gradovi, dok će se dio naplaćenog poreza na nekretnine ubuduće slijevati u županijske proračune – 80 posto iznosa ostat će gradovima i općinama, a 20 posto preusmjerit će se na Županiju