Srijeda, 14. kolovoza 2024

Weather icon

Vrijeme danas

32 C°

ljetni đir

Stari grad Vrana pravi je srednjovjekovni dragulj

Autor: Đurđa Baljak

13.08.2024. 21:03
Stari grad Vrana pravi je srednjovjekovni dragulj

Foto: DVORCI,UTVRDE I STARI GRADOVI/FACEBOOK



Stari grad Vrana, smješten u neposrednoj blizini Parka prirode Vransko jezero, predstavlja pravi dragulj hrvatske srednjovjekovne baštine. Ostaci srednjovjekovne utvrde koja je u svojim zlatnim danima bila središte crkvene, vojne, ali i civilne moći, čuvaju memoriju na povijest i priče koje su oblikovale identitet ovog dijela Hrvatske.




Grad Vrana, poznat na latinskom kao Castrum Aureanae, prvi put se spominje već u 9. stoljeću. Naime, u doba kralja Zvonimira, samostan sv. Grgura u Vrani postao je dio papinskog naslijeđa te stalno diplomatsko sjedište papinskih legata na slavenskom području. O tome koliko je Vrana bila važna u to doba svjedoči i povijesna činjenica da su se u njoj čuvale krune hrvatskih kraljeva.


Tijekom stoljeća, gradom su upravljali mnogi utjecajni redovi. Naime, benediktinci, templari i ivanovci, poznati i kao hospitalci, koristili su Vranu kao stratešku točku. Pod vlašću templara, Vrana je bila značajna luka koja je povezivala ovaj dio Hrvatske s južnom Italijom. Grad je bio mjesto brojnih važnih povijesnih događaja, uključujući posjete kraljeva, ali isto tako i poprište krvavih sukoba. Međutim, usprkos strateškoj važnosti, Vrana u 17. stoljeću teško stradava uslijed Kandijskog rata. Nakon osvajanja i razaranja od strane Mlečana, grad više nikada nije obnovljen za vojnu ili sakralnu uporabu.


Danas su od nekadašnjeg moćnog utvrđenja sačuvani samo fragmenti. No, iako ostaci, pružaju uvid u nekadašnju veličinu i značaj ovog mjesta. Najbolje su očuvani dijelovi južnog i istočnog pročelja obrambenih zidina, kao i dijelovi gotičke crkve svete Katarine te glavne obrambene kule. Također, široki opkop koji okružuje tvrđavu i danas je jasno vidljiv, što budu imaginacija o tome kako su izgledali nekadašnji sukobi u povijesti.




U blizini se nalazi i Maškovića Han, najzapadniji spomenik osmanske arhitekture u Europi. Građevina je obnovljena te danas služi kao hotel, restoran i muzej, što dodatno obogaćuje ponudu ovog ruralnog područja.


Osim Starog grada Vrane te Maškovića Hana, posjetitelji imaju priliku doživjeti i ljepote najvećeg hrvatskog jezera – Vransko jezero koje je zaštićeno kao park prirode te kao takvo nudi različite aktivnosti, poput promatranja ptica, bicikliranja i pješačkih tura. Uz to, u neposrednoj blizini Starog grada moguće je posjetiti i izvor Pećina gdje se prema predaji nalazio grčki nimfej. Isto tako, zanimljiva je činjenica da je nekoć postojao akvedukt koji je transportirao vodu iz Vrane prema Zadru.




Od 2008. godine, u blizini ruševina, održava se srednjovjekovni festival Dani vitezova vranskih. Događaj okuplja lokalno stanovništvo, ali i posjetitelje iz cijele Lijepe Naše te šire, nudeći im priliku da iskuse kako je život izgledao u doba viteških borbi, starih zanata i srednjovjekovne glazbe. Zanimljivo je to što festival uključuje rekonstrukciju povijesnih bitaka, viteške turnire, srednjovjekovne sajmove te brojne druge aktivnosti koje oživljavaju prošlost.


Bilo da ste strastveni povjesničar, ljubitelj prirode ili jednostavno tražite mjesto koje će vas oduševiti svojom pričom i atmosferom, Vrana vas zasigurno neće razočarati.