Četvrtak, 12. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

PROMOCIJA OTOKA

SŠ Bartula Kašića dobila je tri nove HOP oznake

Autor: Nina Vigan

07.12.2024. 12:17
SŠ Bartula Kašića dobila je tri nove HOP oznake

Foto: Osobna arhiva



U sklopu konferencije Dani regionalnoga razvoja i EU fondova 2024.dodijeljene su oznake Hrvatski otočni proizvod. Oznaka je to kojoj streme mnogi proizvođači na otocima s obzirom na to da se dodjeljuje otočnim proizvodima i nematerijalnom dobru u svrhu očuvanja otočne tradicije i identiteta, u skladu s Programom »Hrvatski otočni proizvod«.


Ova priznanja koja se dodjeljuju na razdoblje od pet godina, dodatno naglašavaju važnost očuvanja izvornih otočnih proizvoda, njihov značaj za kulturnu i turističku promociju.


Oznaku HOP dobila je SŠ Bartula Kašića i Učenička zadruga Slani škoj za knjižicu tradicionalnih recepata »Ca, ča što se nekad kuhalo na našem otoku«, za ukrasne svijeće s mlijekom paške ovce te za projekt »Pag na meniju«.


Kreativni učenici




Projekt ima za cilj promoviranje tradicionalne gastronomije otoka Paga i njeno implementiranje u renomirane ugostiteljske objekte na otoku, a danas je na otoku 11 renomiranih ugostitelja koji nose oznaku Pag na meniju – tradicionalna kuhinja otoka Paga.


Moramo naglasiti, kako ovo nije prva HOP oznaka za ovu vrijednu školu i njihove učenike, s obzirom na to da je knjižica tradicionalnih recepata dobila trogodišnju oznaku 2020. godine, a 2021. godine dobila je oznaku za nakit od paške čipke.


Međutim, i dalje ostaje jedina škola u RH koja je nositelj oznake HOP, a osobito su u školi ponosni što je ove godine njihov projekt »Pag na meniju« dobio ovu prestižnu oznaku.


Ovim povodom razgovarali smo s ravnateljicom škole, Marijom Pećirko koja nam je kazala kako je iznimno počašćena dok predstavlja SS Bartula Kašića.


– Ovaj put škola je dobila tri HOP oznake. Dobili smo oznaku za naše ukrasne svijeće s mlijekom paške ovce, što je nešto novo na tržištu. Taj proizvod smislili smo prošle godine, odnosno smislile su ga moje kolegice Teuta Dragoslavić i Katarina Vučetić.


Radi se o običnim svijećama u koje su stavile aromatično paško bilje, a posebnost je što je u jednom dijelu i mlijeko paške ovce. One su to pravile u lipnju kad ima puno biljaka, a kad mlijeko paške ovce nije toliko upotrebljivo za proizvodnju sira.


Naime, tad vrućine budu veće i mlijeko bude dosta masno pa su ga ovčari rado darovali kolegicama da ga koriste za proizvodnju svijeća, kazala je Pećirko i predstavila druge dvije oznake.


Knjižica recepata


– Obnovili smo oznaku za našu knjižicu recepata »Ca, ča što se nekad kuhalo na našem otoku« i zajedno s tim njezinu varijantu na stranim jezicima.


A novost je i da smo dobili oznaku za naš projekt »Pag na meniju« koji traje od 2019. godine i koji certificira tradicionalnu gastronomiju otoka Paga i uvodi je u renomirane ugostiteljske objekte na otoku. Cijeli projekt vodi škola i to mi je posebna čast i ponos.


Ova oznaka jako puno znači našim učenicima jer smo mi jako mala škola, u maloj sredini, i često imamo osjećaj da nas se ne doživljava dovoljno, a sve ovo što radimo radimo u okviru slobodnih aktivnosti, točnije u okviru naše Učeničke zadruge Slani škoj.


Učenici jako rado sudjeluju u svim aktivnostima i rado ostaju u školi po potrebi, a kad dobijemo ovakvu nacionalnu potvrdu kvalitete kao što je oznaka HOP onda nas to stvarno čini sretnima i ponosnima, kazala je Pećirko.


Ukrasne svijeće s mlijekom paške ovce, ali i ostale proizvode s HOP-ovom oznakom moguće je naći u SŠ Bartula Kašića, ali i na prigodnim sajmovima kojih u ovom blagdanskom razdoblju neće nedostajati. Stoga, možda bi ove godine, djelić Paga bio izvrstan poklon za vaše najmilije.