Nedjelja, 6. listopada 2024

Weather icon

Vrijeme danas

21 C°

MALA GOSPOJINA

Pjevač koji slavi srpskog ratnog vođu i četnike nastupa u Mazinu

Autor: Goran Šimunov

14.09.2024. 08:28
Pjevač koji slavi srpskog ratnog vođu i četnike nastupa u Mazinu

Foto: ARHIVA ZL



Iako je javno poznata praksa policijskih službenika da prekršajno prijavljuju izvođače pjesama koje su posvećene i u svom tekstu veličaju i slave tzv. Republiku Srpsku Krajinu, pripadnike njenih oružanih pokreta, kao i pripadnike četničkog pokreta iz Drugog svjetskog rata, koje potom hrvatski sudovi osuđuju na kazne zatvora ili na novčane kazne, uskoro bi u Mazinu u općini Gračac trebao zapjevati još jedan pjevač, Ranko Stanić Džimi, koji u svom opusu ima pjesme sličnog sadržaja. Nastup Džimija, koji bi trebao zapjevati uz Strahinju i Draganu, najavljen je u okviru proslave blagdana Male Gospe, odnosno slave Male Gospojine 21. rujna u Mazinu.


»Jedna rodoljubiva«


Ranko Stanić Džimi nije rođen u Hrvatskoj već u Potkalinju u Bosanskoj krajini u BiH, pa vjerojatno ni nema hrvatsko državljanstvo. Između ostalog redovito izvodi pjesmu »Jedna rodoljubiva« čiji su stihovi »Sa Manjače krenuli su Vuci i odoše prema Banja Luci, sa Manjače krenula je četa komandanta Milanković Veljka…«. U ovoj pjesmi Džimi pjeva o Veljku Milankoviću koji je osnovao postrojbu Vukovi s Vučjaka u BiH koja je djelovala kao dio vojske bosanskih Srba. Nakon što su hrvatske snage izvele Vojno-redarstvenu operaciju Maslenica, Milanković je na čelu »Vukova« stigao u zadarsko zaleđe gdje je ova postrojba sudjelovala u velikom neprijateljskom protunapadu, pri čemu je Milanković teško ranjen u Kašiću, a od posljedica ranjavanja je naknadno preminuo.


Džimi izvodi i pjesmu »Prepelice, prepelice, šarenije krila« koja opjevava neimenovanog četničkog oficira. Iako bi se njegova pjesma »Oj Krajino, pjesmo moja« sa stihovima »Komšije će opet reći eno popio, pa po cijele noći veli Oj Krajino… Oj Krajino, pjesmo moja« mogla odnositi i na Džimijevu rodnu Bosansku krajinu, ovo se sigurno dvosmisleno ne može odnositi i na pjesmu »Ora ima nebo, riba ima more« koju je, kako se može vidjeti na snimku na YouTubeu, izveo u srpnju ove godine u Jasenici u BiH. Ova pjesma ima stihove »Krajinu mi oteše, a tamo mi najdraže uspomene ostaše«.




U vezi nastupa Džimija u Mazinu pokušali smo kontaktirati organizatora ove proslave, kako je navedeno na plakatu, Đoku, ali nam nije odgovarao na telefonske pozive, a jednako neraspoloženi za javno komentiranje bili su i načelnik Općine Gračac Robert Juko i šef braniteljske udruge u ovoj općini Ivan Šuper.


Duet otkazao nastup


Veliku buru u javnosti izazvalo je i prošlogodišnje obilježavanje slave Male Gospojine u Mazinu, u okviru čega je održan koncert. Na njemu su lani uz Draganu Lošić Petrović i Rajka Kojčinovića trebali nastupiti i dvoje kontroverznih pjevača, Žare i Milenko, koji u svojem opusu imaju i pjesme u kojima sanjaju veliku Srbiju.


Organizator prošlogodišnjeg koncerta Rajko Obradović tada nam je kazao kako su duet Žare i Milenko, te Rajko Kojčinović nastup u Mazinu morali otkazati zbog zaraze koronom, tako da nisu mogli dobiti propusnice za nastup.


Da nastupi pjevača s problematičnim opusom neće tek tako proći u Hrvatskoj pokazala je presuda Prekršajnog odjela Općinskog suda u Zadru protiv dvojice članova pjevačke skupine Jandrino jato, državljana RH, zbog kršenja Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, odnosno zbog toga što su na društvenim mrežama dostupne pjesme koje pjevaju, a koje su posvećene i u svom tekstu veličaju i slave tzv. Republiku Srpsku Krajinu, pripadnike njenih oružanih pokreta, ali i pripadnike četničkog pokreta iz Drugog svjetskog rata. Jedna je to u nizu presuda hrvatskim državljanima koji žive u BiH ili Srbiji, a koje su policijski službenici priveli po ulasku u Hrvatsku te ih prekršajno prijavili, nakon čega su im na sudovima izrečene zatvorske ili novčane kazne.


– Ovi nastupi postavljeni su na internetu, odnosno na javnom kanalu te su dostupni i građanima RH. Pjesme ovakvog sadržaja kod građana izazivaju nemir, posebno kod građana koji su bili izravno izloženi ratnim stradanjima, razaranjima i patnji te se ovakvim ponašanjem remeti suživot hrvatskih građana RH i građana srpske nacionalnosti, ističu iz Općinskog suda.