ponedjeljak, 28. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

22 C°

OTPADNA TROSKA

Pala i zadnja pravna prepreka, ubrzo uklanjanje Crnog brda

Autor: Goran Šimunov

18.01.2025. 07:00
Pala i zadnja pravna prepreka, ubrzo uklanjanje Crnog brda

Foto: Luka Jeličić



Otklonjena je i zadnja pravna prepreka za uvođenje izvođača radova u posao uklanjanja otpadne troske na lokaciji Crno brdo u Biljanima Donjim. Nakon provedenog postupka javne nabave za ovaj posao i izbora najpovoljnijeg ponuditelja, jedan od neizabranih ponuditelja, zajednica ponuditelja Brina d.o.o. iz Splita i Uzda d.o.o. iz Obrovca Sinjskog, je najprije podnijela žalbu koju mu je odbila Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM), no i dalje nisu odustali, već su pokrenuli upravni spor, da bi ovih dana Visoki upravni sud donio presudu kojom je odbijen ovaj tužbeni zahtjev.


Ovi pravni postupci usporili su uvođenje izvođača u posao za čak pola godine.


Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji provodi postupke javne nabave za Crno brdo, donio je još u lipnju 2024. godine odluku o odabiru kojom se prihvaća ponuda tvrtke Kemokop d.o.o. iz Dugog Sela na iznos od od 17.512.500 eura.


Dokumentacija o nabavi




Visoki upravni sud je u svojoj presudi potvrdio zaključke koje je donio DKOM odlučujući u žalbenom postupku, a obje odluke utemeljili su na odredbama Zakona o javnoj nabavi koje su žalitelji Brina i Uzda krivo tumačili još dok su predavali svoju ponudu na ovom javnom natječaju.


U obrazloženju presude stoji kako tužitelj u tužbi navodi da Dokumentacija o nabavi (DON) jasno definira oporabu troske kao proces te uključuje utovar, prijevoz i predaju troske, dok tuženik, Fond, zaključuje da utovar, prijevoz i predaja troske nisu dio procesa oporabe.


– U svojoj ponudi jasno smo naveli kako će dijelove ovog procesa izvršavati naš partner, tvrtka KTM-Brina d.o.o. iz Posušja, s oko 10 posto predmetna nabave, a što uključuje utovar, prijevoz i predaju na lokaciji za oporabu.


Naručitelj je pogodovao odabranom ponuditelju Kemokop koji je povezan s firmom Sokol d.o.o., a protiv čijeg osnivača je pokrenut kazneni postupak od strane Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) zbog trgovine utjecaja u ranijim projektima, ističu iz Brine i Uzde iz kojih su tražili da se odgodi izvršenje odluke o odabiru naručitelja u ovom postupku javne nabave, budući da se radi o zaista izraženoj problematici.


Dodali su i kako je ocjena Fonda manjkava i netransparentna, budući da su za izradu žalbe morali nagađati i pretpostavljati eventualne razloge naručiteljeve suštinske odluke, pa su im povrijeđena prava iz Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.


U odgovoru na tužbu iz Fonda ističu kako je tužiteljeva ponuda odbijena, budući da iz nje proizlazi da KTM-Brina, na čiju se sposobnost tužitelj oslonio, neće sudjelovati u izvršenju predmeta nabave.


Zahtjev nije osnovan


– Nisu ispunjeni uvjeti za odgodni učinak tužbe i privremene mjere, budući da Fond ima obvezu sanaciju lokacije onečišćene otpadom Crno brdo, koja je proizašla iz presude suda EU-a od 2. svibnja 2019. u predmetu povodom tužbe protiv Republike Hrvatske, pojašnjavaju iz Fonda.


Očitujući se o navodima tužitelja iz Visokog upravnog suda su ocijenili kako tužbeni zahtjev nije osnovan. U Dokumentaciji o nabavi, dodaju, propisano je da se sukladno odredbi Zakona gospodarski subjekt ili zajednica gospodarskih subjekata može u postupku javne nabave radi dokazivanja ispunjavanja kriterija za odabir gospodarskog subjekta, a koji se odnose na ekonomsku i financijsku sposobnost te tehničku i stručnu sposobnost, osloniti na sposobnost drugih subjekata, bez obzira na pravnu prirodu njihova međusobnog odnosa.


– Na sposobnost drugih subjekata može se osloniti radi dokazivanja ispunjavanja kriterija …samo ako će ti subjekti izvoditi radove ili pružati usluge za koje se ta sposobnost traži. Suprotno mišljenju tužitelja u ponudi tužitelja i to Planu provedbe predmeta nabave navedeno je da se po prihvatu troske na lokaciji gradilišta na kojem se planira oporaba troske, a koje je u vlasništvu poduzeća Uzda u mjestu Turjaci, planira započeti proces oporabe troske mobilnim postrojenjima. Proizvod se predaje poduzeću KTM-Brina na krajnju upotrebu.


U Planu se navodi da provedenim postupkom oporabe predmetna troska gubi status otpada i postaje proizvod koji se planira koristiti na drugi način.


Također, iz izjave KTM-Brine proizlazi da stavljaju tužitelju svoje resurse i to resurse u obliku popisa izvršenih radova za cijelo vrijeme trajanja ugovora, kako bi tužitelj udovoljio uvjetima iz DON-a, naglašavaju sa suda dodajući kako je, sukladno Zakonu, naručitelj od tužitelja zatražio upotpunjavanje ili pojašnjenje ponude navodeći da nije ispunjen uvjet iz DON-a.


Optužnica EPPO-a


– Iz Brine i Uzde su ponovili kako je KTM-Brina odgovoran za konačnu iskoristivost i ponovnu upotrebu materijala u svrhe navedene u Planu provedbe predmeta nabave, a iz čega proizlazi pravilan zaključak tuženika i naručitelja da iz navedenih dokumenata proizlazi da KTM-Brina neće sudjelovati u izvršenju predmeta nabave.


Treba reći da je iz zapisnika o pregledu i ocjeni ponuda, kao i iz odluke o odabiru naručitelja jasno obrazloženo iz kojih razloga nije prihvaćena ponuda tužitelja.


Stoga nije osnovan tužbeni navod da je za izjavljivanje žalbe morao nagađati i pretpostavljati eventualne razloge naručiteljeve odluke, napominje Sud koji se očitovao i na navode da je podignuta optužnica Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) protiv vlasnika tvrtke Sokol Miroslava Šaravanje, zbog trgovine utjecajem u provođenju projekta na sanaciji jame za odlaganje otpada Sovjak u Viškovu.


– Kako tužitelj niti ne tvrdi, a niti dokazuje da bi tvrtka Sokol i osobe koje su članovi upravnog, upravljačkog ili nadzornog tijela ili koji imaju ovlasti zastupanja donošenja odluka ili nadzora tog gospodarskog subjekta bili pravomoćno osuđeni za u Dokumentaciji o nabavi navedena kaznena djela, taj tužbeni navod nije odlučan za rješenje ove upravne stvari, ističe sud dodajući kako je Fond dao detaljnu i jasnu analizu činjenične i pravne situacije te naveo razloge kojima se rukovodio, a koje razloge u cijelosti prihvaća i sud, budući da su utemeljeni na pravilnoj ocjeni provedenih dokaza u postupku te na pravilnom tumačenju relativnih odredbi materijalnog prava.


Odgođen početak radova


Treba podsjetiti kako su iz Fonda za zaštitu okoliša, nakon što je DKOM odbio tužbu Brine i Uzde, najavili da se početak radova na uklanjanju otpadne troske, tzv. Crnog brda planira u siječnju 2025., no jasno je kako će se zbog rješavanja spora na sudu ova procjena pomaknuti za najmanje dva mjeseca.


Žitelji Ravnih kotara tako bi više od 14 godina od početka dovoza ovog kancerogenog materijala mogli dočekati početak njegova uklanjanja. Iz Fonda su nam u studenom 2024. najavili i kako će se, nakon pribavljanja suglasnosti Vlade RH, pristupiti sklapanju ugovora s odabranim izvođačem radova. U tijeku je i postupak javne nabave za odabir usluge stručnog nadzora.


Troska će sukladno ponudi tvrtke Kemokop biti sanirana u roku od 16 mjeseci, a dodatnih 20 mjeseci imaju samo za oporabu preostale količine otpadne troske.


U natječajnoj dokumentaciji je navedeno kako je raspoloživom dokumentacijom utvrđeno da se na lokaciji nalazi odloženo 74.836 metara kubnih otpadne troske, odnosno procjenjuje se na okvirnu količinu od 150.000 tona.


Europska komisija (EK) je Republiku Hrvatsku zbog slučaja Crnog broda već dvaput tužila Sudu EU-a koji je jednu presudu protiv RH već donio 2019., a budući da nisu provedene odluke iz te presude, ponovno ju je tužila u svibnju 2023. godine.